OBSE: Slovensko, neomezuj svobodu slova
22.01.2008 19:00
Návrh nového slovenského tiskového zákona výrazně omezí svobodu tisku. Upozorňuje na to Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. V této souvislosti proto požádala slovenský parlament, aby kontroverzní předlohu zamítl.
Představitel Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro svobodu médií Miklós Haraszti vybídl k pečlivému prozkoumání předlohy, aby bylo jisté, že nepostihne nezávislost sdělovacích prostředků.
"Současný návrh obsahuje části, které by mohly výrazně omezit samostatnost redakcí, čímž by byly v rozporu s mezinárodními závazky Slovenska chránit svobodu médií," napsal Haraszti slovenskému ministrovi zahraničí Jánu Kubišovi.
Harasztiho vídeňská kancelář je pověřena sledovat porušování či ohrožení svobody tisku v šestapadesáti členských zemích OBSE.
Nezamlouvá se jí zejména fakt, že v případě přijetí by tiskový zákon udělil ministerstvu kultury několik kontroverzních pravomocí. Mohlo by například rozhodovat, zda zveřejněné informace zlehčují, omlouvají či schvalují společensky nepřijatelné chování, jako například války, užívání drog nebo třeba činy spáchané kvůli politicky motivované nesnášenlivosti.
Podle Harasztiho by takto subjektivně a vágně formulovaný zákon mohl být podle libovůle zneužit k omezování svobody médií či k trestání za zveřejnění informací o událostech či názorech. "To by vážně poškodilo právo společnosti na důležité informace," upozornil.
Představitel OBSE vyslovil rovněž námitky proti tomu, že by ministerstvo mohlo podle zákona rozhodnout, zda zveřejněný článek porušil zákon a potrestat příslušný sdělovací prostředek pokutou až 200 tisíc slovenských korun. "To jasně překračuje omezení svobody slova přípustná v demokraciích," poznamenal.
Podle mluvčího slovenské diplomacie Jána Škody se ministr Kubiš bude stížností OBSE na tiskový zákon zabývat po návratu ze zahraničí a výhrady projedná s experty, kteří zákon připravovali.
Zákon vypracovalo ministerstvo kultury. "Považujeme tyto výhrady za absolutně neopodstatněné," zareagoval resortní mluvčí ministerstva Jozef Bednár. Kritizované paragrafy jsou podle něj standardní součástí tiskových předpisů evropských zemí a ministerstvo dokonce snižuje maximální výši pokuty pro vydavatele z dvou milionů korun na desetinu.
Návrh nového tiskového zákona schválila vláda Roberta Fica před necelými dvěma týdny. Pokud by jej schválil i parlament, kde má vládní koalice pohodlnou většinu, slovenské noviny, časopisy a tiskové agentury by musely zveřejňovat nejen opravy chybných údajů, ale i reakce politiků a dalších lidí a podniků dotčených jejich zprávami a články, a to i pravdivými. Vydavatelé proti předloze protestují, mimo jiné i proto, že by nesměli zveřejněné opravy či reakce okomentovat.
Vláda tvrdí, že jejím záměrem je zvýšit profesionalitu novinářů a spolehlivost jejich informací. Fico od nástupu do křesla ministerského předsedy v létě 2006 vícekrát obvinil média z neobjektivnosti, naposledy dokonce přirovnal jejich referování o vládě ke lhaní komunistického tisku o Chartě 77.
Foto: OBSE a ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.