Omezení etiky. Média v řadě zemí ohrožuje násilí i finanční tlaky

Relax
18. 7. 2018 17:32
Novinový stánek, Kypr.
Novinový stánek, Kypr.

Média v řadě evropských a asijských zemí jsou ohrožena rostoucím násilím, zhoršením bezpečnosti novinářů i finančními tlaky omezujícími etiku a nezávislost. Vyplývá to ze studie agentury IREX, kterou financovala Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) a která se týká postavení médií v 21 zemích v jihovýchodní Evropě a v prostoru někdejšího Sovětského svazu.

Média v celém regionu se snaží pracovat během hospodářské recese a na trzích, kde se příjmy z reklamy přesouvají z tradičních médií na internet, čímž se zvyšuje zranitelnost způsobená politickými zájmy a finančními praktikami, které oslabují nezávislost, etiku a profesionalitu, uvedl Alex Cole z IREX. Upozornil, že novináři stále častěji bez kontroly obsahu využívají sociální média, aby vypouštěli příběhy a získali přístup ke zdrojům. To může vést k šíření falešných zpráv a dalším porušením profesních a etických norem.

Například v Kazachstánu má využívání nových technologií a médií za následek, že žurnalistika přebírá formu blogů a žurnalistické standardy klesají až do té míry, že mnoho novinářů jednoduše přeposílá oficiální tiskové zprávy.

Studie rovněž poukazuje na růst násilí proti novinářům, zejména na Balkánu, na východě Evropy a ve Střední Asii. Na Ukrajině se loni odehrálo 29 fyzických útoků, stejně jako v roce 2016, a 15 případů kybernetických útoků, ničení majetku, politického nátlaku a žalob proti médiím.

Chorvatští zástupci uvedli, že loni oproti předchozímu roku se počet fyzických útoků na novináře v jejich zemi zdvojnásobil. Bosenští odborníci hovořili o vyhrožování smrtí novinářům. Bulharští přispěvatelé do studie upozornili, že slovní výpady proti novinářům ze strany členů vlády nebo jiných vysokých představitelů jsou na vzestupu.

Index udržitelnosti médií (MSI) hodnotí situaci prostřednictvím pěti složek: právního prostředí pro svobodu projevu, kvality žurnalistiky, plurality zpravodajských zdrojů, postupů správy médií a účinnosti podpůrných institucí. Odborníci na mediální problematiku z každé země projednávají a vyhodnocují stav nezávislých médií na základě těchto ukazatelů. USAID financuje MSI v 21 zemích a tyto studie mezinárodního mediálního zdraví se realizují již 17 let. Česko ani Slovensko či jiné středoevropské země nejsou do těchto studií zahrnuty.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ