1. 2.: Topolánkovy citáty, temné smyčce, <span>strašné pomluvy</span>

1. 2. 2008 11:09
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jednání Poslanecké sněmovny, které zasedala 30. ledna.Gentlemanská výměna invektiv mezi premiérem Topolánkem a poslancem Rathem na sněmovní půdě, záměr poslanecké volební komise uspořádat prezidentskou volbu jako nejtajnější z tajných, hádka, strážník, který v Praze zabíjel, se se svou obětí začal hádat kvůli špatnému parkování. Barošovi to v prvním utkání za Portsmouth moc nevyšlo.

Předseda vlády včera ve sporu s Davidem Rathem nejdřív nepřesně citoval německou větu ze Švejka a pak už přesněji písňový text Daniela Landy o hovadech a jejich stropech. Z polemické výměny nevyšel jako ten, ehm, nejkultivovanější debatér. V poznámce pro Lidové noviny mu za to vyčinil Zbyněk Petráček, nevadí mu ani tolik použitý obhroublý výraz, zdroj té citace - Landova tvorba. „Česká plebejsko-liberální společnost má vysoký strop pro vulgarity, nějaké hovado, shit či vztyčený prostředník ji nerozhodí. A premiér na tu toleranci hřeší. Hřeší na ni tolik, že - věřme, že nechtěně - sklouzává k mnohem temnějším vtípkům. ‚Hovadská‘ citace z Landy je jen odvar. Předcházela jí ‚osvětimská lež‘ na adresu poslanců ČSSD (2003), ‚noc dlouhých nožů‘ na adresu volebního vítězství ODS (2005) a ‚es kommt der Tag‘ v SMS novináři. Prostě mu ta hnědá inspirace nedá spát."

Ilustrační fotoHospodářské noviny si ve zpravodajství všímají i úkazu, který sprostá výměna mezi Rathem a Topolánkem zastínila. Sociálně demokratický poslanec Miroslav Váňa promluvil ve verších, básní vyjádřil chmurnou vizi dopadů vládní reformy na život v Česku. „Dvory, dvorky, zahrady a zahrádky budou konečně už jako dřív zaplněny slepicemi, husami, kachnami, housátky či kachňátky. Lidé si na vesnici čuníka, kozu, kravku, slípku sobě pořídí, bazény a domácí krby rychle pořídí rozboří a doma pec na chléb sobě pořídí." Jak kreativní využití cimrmanovského absolutního rýmu („Sousedovy hodiny bijí čtyři hodiny.")

Michal Musil z Mladé fronty Dnes popisuje svůj pokus „vcítit se do Mirka Topolánka":  „....jeho logicky těžkou pověst u části veřejnosti mu zhoršují opakované výbuchy vzteku a vulgarity (viz včerejší hovado). Avšak premiéra to zjevně, pokud se tedy do něj správně vciťuji, netrápí. Jeho útoky přece kritizují ti samí lidé, kteří mu předvídali pád, ten nenastal, takže co. Jenže když se někdo mýlí v jedné věci, ještě to neznamená, že se mýlí vždycky. A duše, která pro jeden úspěch propadne naprosté sebejistotě, se dříve či později nepříjemně srazí s realitou."

Stejný deník popisuje problém, do nějž daňová reforma dostala firmy, které zaměstnávají dělníky z ciziny. Jako „daňoví nerezidenti" budou totiž ze stejné hrubé mzdy dostávat asi o dva tisíce méně než jejich čeští kolegové. „‚Pro lidi, kteří nemají vysoké příjmy, jsou dva tisíce měsíčně velký výpadek v jejich rodinné kase. I když by ho příští rok měli dostat zpět," vysvětlil odborový předák Milan Šubrt, podle kterého v řadě firem s cizinci okamžitě stoupla zmetkovitost. ‚Ztratili prostě motivaci kvalitně pracovat,‘ řekl."

Alexandr Mitrofanov v Právu komentuje plán předsedy sněmovny Vlčka, aby při prezidentské volbě mohl být ve volební místnosti vždycky jenom jeden volitel. „Mělo by to patrně zabránit vzájemné kontrole lístků. Focení mobilem už ne. Byl to takový polovičatý nic neřešící krok. Nevalnou pověst, která je zdrojem spekulací kolem volby prezidenta, si politici vyrobili dlouhodobým úsilím sami. Spravedlivé by bylo, kdyby se - v případě, že se parlament shodne na tajné volbě - zachovalo vše tak, jak bylo ve volbách předchozích. Ať si sní, co si sami navařili."

Ve všech denících se píše o Maradonově omluvě Anglii za to, že jí dal v semifinále mistrovství světa gól rukou. Na titulních stranách bulvárních deníků se promenují obvyklí podezřelí, Svoboda, Svobodová, Štaidl, Bartošová. Podle zprávy zastrčené uvnitř Blesku se známý impresário František Janeček přestěhoval z Dominikánské republiky na Floridu a vůbec mu to nesvědčí. Srdce mi puká. Šíp uveřejňuje „10 nejstrašnějších fám o Klausovi, (kterým sami nevěříme)". Ty jednotlivé strašné pomluvy glosuje výkřiky typu „To je sprostá lež!" nebo "Tak to už přesahuje všechny meze!". Aha! píše o prvním vystoupení Milana Baroše . „Teskné tahy černých smyčců jako by doprovázely jeho odchod z Divadla snů, jak se přezdívá stadionu ManU." Horoskop Blesku připouští, že to mám těžké, snaží se mě uklidnit tím, že „vše špatné je k něčemu dobré". To je teda fakt novinka. Někdy se tím zkouším obalamutit taky. Pravda ale je, že bych pořád radši bral to dobré, co je k něčemu možná špatné.

Ilustrační foto: ČTK, Lucie Pařízková

Další čtení

ilustrační foto

Sázkové kanceláře už tipují papeže. Vsadit si můžete i na jeho nové jméno

Domácí
23. 4. 2025
ilustrační foto

Lidé si vyzkouší fyzické testy policistů. Budou platné pro přijetí k policii

Domácí
23. 4. 2025
ilustrační foto

Čína s Ruskem plánují na Měsíci postavit jadernou elektrárnu

Věda a technika
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ