Olympiáda, válka na Kavkaze, neštěstí na železnici - najednou je těch zpráv trochu moc. Mladá fronta Dnes a Právo se řídí pravidlem, že košile je blíž než kabát a zaplňují první stranu fotografiemi vítězných českých střelců. Lidové noviny a Hospodářské noviny otevírají ruským útokem na Gruzii - podle LN (mají zpravodaje přímo v Tbilisi) Gruzie válku „prohrává" , podle HN ji už „prohrála".
Petruška Šustrová v Lidových novinách píše, že pro gruzínský útok na hlavní jihoosetinské město Cchinvali existovaly důvody. „V Jižní Osetii vládl a vládne proruský, fakticky loutkový režim, nevelké území je jedním velkým tržištěm černého obchodu, region neodvádí daně do státního rozpočtu a gruzínská jurisdikce tam nedosáhne. Bezprostředním důvodem útoku na Cchinvali byly podle gruzínské strany útoky separatistů na gruzínské vesnice, které se vyskytovaly od začátku léta a v posledním týdnu prudce eskalovaly." Autorka nicméně krok gruzínského vedení neschvaluje. „Rovnou předešlu, že to pokládám za nezodpovědný, ba zločinný krok, který ničemu nepomohl a jímž gruzínský prezident uškodil jak své zemi, tak především nešťastným lidem v Cchinvali."
Martin Ehl v Hospodářských novinách analyzuje situaci následovně: "Vypuknutí dlouho doutnající otevřené války o Jižní Osetii je válkou, kterou Rusko chce a vítá jako způsob úklidu na zadním dvorku před olympiádou v Soči a zároveň jako důležitý krok ve strategické hře o ropné a plynové zásoby kolem Kaspiku a ve střední Asii. (...) Tuhle válku prostě obě strany chtěly a podílely se na jejím vyprovokování."
Komentátora Práva Jiřího Fraňka inspirovaly zprávy o pátečním železničním neštěstí. „Zdá se, že ten most spadl tak nějak sám od sebe, jen z Božího dopuštění. Zaprvé totiž nepochybně platí, co řekl profesor Jiří Studnička ze stavební fakulty ČVUT: ‚Obecně se takovéto nehody při stavbách mostů nestávají.‘ Zadruhé můžeme stoprocentně věřit tvrzení ředitele stavební firmy ODS - Dopravní stavby Ostrava Tomáše Vítka, že se v pátek na stavbě vůbec nepracovalo. A za třetí musíme věřit také pozdějšímu prohlášení mluvčího téže firmy Dana Šabíka, že se tak stalo během nezbytných přípravných prací. Jistý nesoulad mezi těmito výroky si vysvětlíme snadno. Obecně mosty nepadají tam, kde nevládne chaos, česky řečeno bordel."
MfD má mnoho a mnoho článků o úspěšných českých střelcích, jako tichý hrdina z nich vychází manžel olympijské vítězky Mathew Emmons. „...vydržel dokonce dlouhé minuty naslouchat, přestože nerozuměl téměř ničemu, co vykládá v češtině herec Miroslav Donutil jeho ženě." Těžko říct, zda je v takové chvíli lepší nerozumět či chápat. Každopádně uděluji čestné uznání.
Josef Káninský se v komentáři pro Hospodářské noviny vypořádává s různými nápady týkajícími se olympijských her, které čas od času slýchá. Například hry rovnou zrušit. „Představa, že někdo povolaný (nebo snad samozvaný?) přijde a vahou své autority se usnese, že olympijské hry svou historii skončí, je stejně naivistická jako nebezpečná. Nebo by se snad měly olympiády zrušit zevnitř? Dejme tomu, že Mezinárodní olympijský výbor se rozpustí, co má na kontech, věnuje OSN a dohodne se s ní na rezoluci, že už žádný stát na světě nesmí vyvinout iniciativu k uskutečnění mezinárodního sportovního podniku pod jakýmkoli názvem. Tak by to asi šlo."
MfD si všimla jednoho trochu bizarního aspektu kauzy neoprávněného vymáhání dlužných poplatků od údajných neplatičů televizních koncesí. „Animované spoty výtvarníka Pavla Koutského vysílané českou televizí měly vystrašit neplatiče televizních poplatků a přimět je, aby dluh rychle uhradili. Humor nyní Koutského přešel. I on dostal dopis od firmy, kterou ČT najala na vymáhání dlužných částek. V něm byl stejně jako tisíce jiných lidí neprávem označen za neplatiče a vyzván, aby zaplatil dluh i s desetitisícovou pokutou, jinak půjde k soudu."
Sportovní rubrika Lidových novin v titulku sděluje: „Žižkov rozstřílel zavirované Teplice". No jo, to se to Viktorce střílí, když se Teplicím sekly Windows.