15. 2.: Ej ty <span>moja paranoja</span>, kremrole budou

15. 2. 2008 10:15
Miroslav Šlouf z ČSSD se sešel s Klausovým kancléřem.
Miroslav Šlouf z ČSSD se sešel s Klausovým kancléřem.

Miroslav Šlouf z ČSSD se sešel s Klausovým kancléřem.Životnost většiny článků z dnešních vydání je ještě víc jepičí, než je obvyklé - týkají se prezidentské volby, která právě začíná. Víceméně všichni očekávají, že se potáhne a že ji vyhraje Václav Klaus, nebo nikdo. Mirek Topolánek se omluvil Pavlovi Bémovi, Pavel Bém přijal omluvu Mirka Topolánka. A kdo se omluví mně?

Deníky se zaobírají volebním koloritem - všemi těmi kulkami, hrstmi střelného prachu, údajnými úplatky a výhružkami. Lidové noviny popisují míru paranoie, jež zavládla v ODS. "Na klubu jsme se bavili i o možnosti, že by třeba někdo mohl mít autonehodu nebo by ho mohl někdo srazit," líčil včera LN jeden z poslanců ODS. Nezdálo se přitom, že by si dělal legraci. "Jsou prý připraveni náhradníci za poslance. Kdyby se někomu náhle něco stalo, tak by složili slib a přijeli na Hrad," dodal. Podle něj je ale mnohem větší obava o senátory: "Ti jsou totiž voleni v doplňovacích volbách."

Jana Bobošíková s manželem ve Španělském sále.Právo přináší i jídelníček pro dnešní volbu. Pokud se protáhne, čeká prý na volitele "večeře v podobě halušek či vepřové pečeně na česneku". Budou mít zákonodárci také své osobní ochutnávače? Jiří Hanák v komentáři pro stejný deník vyhlásil za vítěze prezidentské volby bez ohledu na výsledek Jiřího Paroubka. "Dnešní prezidentské volby mne už příliš nezajímají. Budou-li komunisté kandidovat paní Bobošíkovou, vyhraje Václav Klaus. Budou-li volby tajné, zvítězí Václav Klaus. Budou-li veřejné, zvítězí Václav Klaus ve třetím kole. Nechme sice čadit plamínek zázraku, sčítat nepochybné vítěze však můžeme už nyní. Zlatá medaile bez ohledu na dnešní výsledek patří Jiřímu Paroubkovi a jeho ČSSD. Tím, že překročil vlastní stín a donutil nejprve sebe a potom i vlastní stranu kandidovat Jana Švejnara, sklidil pozoruhodnou úrodu kladných bodů."

Tomáš Němeček v Hospodářských novinách připomíná těm, komu letošní prezidentská volba připadá úděsná, jak vypadala a jak se táhla volba minulá, ta před ní a třeba i volby prezidentů v dobách První republiky. Naznačuje také, co by se dalo čekat za pět let. "Takže: představme si, že příští volby vyhraje - vzhledem k volebnímu kyvadlu a nepopularitě reforem a amerického radaru - Jiří Paroubek. Když mohl být prezidentem Klaus, proč by ne on? V roce 2013 mu bude 61 let: ideální věk na předání vlády a strany a nástup na Hrad. A může pak obsazovat Ústavní soud, ČNB i justici obdobně jako Klaus, jen jeho kandidáti nebudou modří, ale růžoví. V roce 2013 pak napíšeme: Před pěti lety to mělo ještě úroveň a při prezidentských volbách jsme jim alespoň zčásti viděli na ruce. Zlatý rok 2008."

Bohumil Doležal v Lidových novinách píše, že podobu budoucí české politiky do značné míry předurčí rozhodnutí zelených. Pokud by přistoupili na komunistické podmínky ohledně podpory Jana Švejnara, udělali by z KSČM rovnoprávného partnera ve švejnarovské koalici, což by vedlo k pádu současné vlády a dominanci levice, respektive Jiřího Paroubka. ODS je průběhem volby podle Doležala destabilizovaná už teď. "Občanská demokratická strana si za to jistě může sama. Měla dost času, aby si otázku výměny stráží vyřešila v době, kdy byla v opozici. Udělala to ostatně po Zemanově odchodu i ČSSD. Sice nedokonale, ale aspoň se snažila. Občanští demokraté zvolili širokou a pohodlnou cestu, která vede do maléru. Jsou obětí vlastní vyčuranosti - to ovšem není žádné alibi pro jiné, aby se chovali nezodpovědně."

Kritik Martina Bursíka Matěj StropnickýJinak věc v textu pro Právo vidí známý vnitrostranický kritik Martina Bursíka Matěj Stropnický. „Odmítnou-li zelení odmítnout radar, byť by přistoupením na podmínku komunistů postupovali v souladu s vůlí velké části členské základny i mateřské evropské strany, sami zvolení Jana Švejnara znemožní."

Pokračuje spor o to, jak se do médií dostaly snímky z hotelu Savoy, kde se sešli hradní kancléř Jiří Weigl a Miroslav Šlouf. Mimo jiné díky němu vyšlo na světlo, že policie - jak dneska píše Mladá fronta Dnes a Právo - má v důležitých hotelích „své lidi". Podobná praxe existovala už za časů StB. MfD cituje nejmenovaný zdroj. „V každém důležitém hotelu je člověk, který dává policii nebo rozvědce vědět, pokud se tam objeví někdo důležitý."

Zpravodajové bulvárních deníků se vypravili do Týna nad Vltavou, kde měla premiéru nová pohádka Nejkrásnější hádanka režiséra Zdeňka Trošky. Aha! o ní informuje pod titulkem "Troška mlsal, Pomeje se tulil". Předmětem mlsání byl obrovská kremrole, předmětem tulení nejmenovaná přítelkyně standardních rozměrů. Šíp s režisérem promluvil o osudu jeho filmu Andělská tvář, který vznikl v produkci Jiřího Pomejeho, jenž kvůli němu zkrachoval. Možná ale bude dvojka, zájem o koprodukci prý mají Rusové. "Naši kritici a někteří novináři strhali Andělskou tvář, přitom ve světě a hlavně v Rusku si získala ohromnou oblibu. Vždyť nikdy předtím tu nic takového nebylo. Nejvíc nadšený byl na festivalu v Rusku prezident Putin, dokonce se zajímal, zda budeme natáčet pokračování." Šíp z Troškova vyjádření vydedukoval, že „Miliony přijdou z Kremlu". Pořád odtud něco chodí, někdy mráz, někdy miliony. Kreml platí kremrole. Přinejmenším poetické.

Foto: Jan Zatorsky, Lucie Pařízková, ČTK

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ