Stupeň obtížnosti předstírání, že je toho v novinách hodně k přečtení, je dnes o trochu vyšší, stejně tak biozátěž, titulní stránka Týdne k tomu hlásá, že lenost je zdravá - to bude zase šichtička. Nicméně - občanští demokraté se přestěhovali, strana TOP 09 se registrovala, v Íránu se lidé bouří proti výsledkům voleb, které mají za zfalšované.
O obou hvězdách začínající strany TOP 09 - Miroslavu Kalouskovi a Karlu Schwarzenbergovi - dnes vyšel obsáhlý profilový text. Kalouska pro Mladou frontu Dnes profiloval Bohumil Pečinka. Píše o něm docela s úctou, v úvodu připomíná jednu epizodu z historie první republiky, která se podle něj k vystižení Kalouskova charakteru hodí. Ferdinand Peroutka na ni vzpomínal ve vysílání Svobodné Evropy. „Podle něj se v polovině dvacátých let bavili s TGM o budoucích vůdcích české politiky. Prezident prý v té souvislosti uvedl jméno tehdejšího představitele střední generace Jiřího Stříbrného. Peroutka se s despektem zeptal, proč právě Stříbrného, a v jeho hlase zněla narážka na exministrovy skandály v době, kdy stál v čele jednoho vládního resortu. Masaryk na to odpověděl, že o tom ví, ale slušných lidí že je hodně, avšak málo schopných udělat něco pro republiku." Pečinka v rekapitulaci Kalouskovy dráhy připomíná i dobu po posledních sněmovních volbách, kdy jako tehdejší lidovecký předseda oznámil vládní koalici se sociální demokracií a komunistickou podporou, stálo ho to tehdy místo šéfa KDU-ČSL. „‚Asi se ze mě pozvracíte, ale musím to udělat,‘ napsal tehdy v SMS jednomu ze svých politických přátel."
O Karlu Schwarzenbergovi píše v Hospodářských novinách Tereza Nosálková, z pasáže o jeho angažmá v Topolánkově vládě vyjímám: „Těžko říct, co ve Strakově akademii utvořilo a stmelilo nesourodou politickou pětku Schwarzenberg, Kalousek, Topolánek, Bursík a Vondra. (...) Zvlášť Schwarzenbergova důvěra v Kalouska, který za sebou táhne hlavně pověst schopného politického kšeftaře, leckoho udivuje. Možná je to tím, že na vládě seděli vedle sebe. Ale jistější vodítko poskytuje to, jak Schwarzenberg o svých souputnících mluví. Zatímco o Topolánkovi neváhá před všemi českými velvyslanci říct, že je to premiér, který má víc štěstí než rozumu, o Vondrovi zase, že je s ním schopný sdílet diplomatické portfolio jen díky dlouholetému přátelství, o Kalouskovi řekl, že byl podle něj nejlepším ministrem Topolánkovy vlády. Prý byl jediným neamatérem ve vládě. (...) Možná jen Schwarzenberg politicky dospěl - k názoru, že pravda a láska může zvítězit nad lží a nenávistí, jen když to zákulisními tahy pojistí ‚Richelieu‘ Kalousek." Opakuju, že podle mě v tom rozhodnutí nehrály roli jenom skutečné či domnělé Kalouskovy schopnosti, ale dlouholetá Schwarzenbergova zkušenost s organizační neschopností (alespoň ve věcech politických), s níž se setkával v pražských intelektuálních kruzích, které ho považovaly a považují za jaksi „svého".
Praha podle dnešních vydání vzdává kandidaturu na pořádání olympijských her v roce 2020. Právo: „Pražský primátor Pavel Bém, který patří mezi nejvýraznější zastánce kandidatury, přitom hovoří o ještě delším odkladu, podle informací Práva se zabývá myšlenkou, že by Praha neusilovala ani o hry v roce 2024. Podle zdroje Práva z Bémova okolí existuje nyní i možnost, že už se Praha ke snaze o pořádání olympiády vůbec nevrátí." Může za to prý současná krize. Děkujeme, milá krize.
Stejný deník zaznamenává, že Petr Havlík, který byl na začátku 90. let tajemníkem tehdejšího premiéra Klause a spoluzakládal ODS, pružně zareagoval na díru na trhu. Zjistil totiž, že v Česku existuje zoufalý nedostatek malých pravicových stran, a tak jednu založil. Jmenuje se Občané.cz, pozornost k ní mají přitáhnout trenér Ivan Hašek a investor Ivan Pilný. Prvním místopředsedou je někdejší šéf Vojenského zpravodajství Petr Pelz. „Strana Občané.cz se také pochlubila, že bude vybírat od všech zakládajících členů nejvyšší členský příspěvek, a to 50 tisíc korun. ‚Výší členského příspěvku jsme dali jasně najevo náš záměr dostat do politiky lidi, kteří se tam nejdou obohacovat,‘ uvedl Pelz."
Lidové noviny věnují hodně prostoru stěhování ODS - strana svůj volební štáb přenesla ze sídla na Malé straně, jež chce prodat, do pronajatého patra kancelářské budovy na Pankráci. S budovou je - ne zrovna jednoduchým způsobem - spojen i Luděk Sekyra, který v odposlechnutých telefonických hovorech mluvil s Františkem Mrázkem o Ivanovi Langerovi jako o „Íčkovi". Jsa na to dotázán, Langer odpověděl: „Nevěděl jsem to, asi rok jsem s ním nemluvil. Neblbněte. Váš stihomam je ničící a zabije vás." Deník přináší i plánek toho volebního štábu, občanští demokraté o něm mluví jako o své „bitevní lodi", zvenčí se jí ten dům trochu podobá. LN plánek nadepsaly „Bitevní loď ODS: Titanic, Aurora nebo Potěmkin?" Variantě Titanic rozumím (půjde ke dnu), stejně jako možnosti Aurora (dá povel k revoluci - proti komu?). Ale jaký je ten potěmkinovský scénář? Posádka se vzbouří proti důstojníkům (Langer a Topolánek), převezme loď a připojí se k revoluci (Paroubkově?, Klausově?) a její povstání bude krvavě potlačeno? Že by ta nadcházející okurková sezona zas až tak okurková nakonec nebyla? Hrozivou variantu "bludný Holanďan" noviny pomíjejí.
Horoskop Blesku: „Při nákupu se setkáte s nesympatickým známým, jenž po vás něco chce. Budete ho prostě ignorovat, jogurty pro vás budou o moc důležitější." Jdu si koupit cosi k svačině, tak mi držte palce. Jinak jogurt ve srovnání s nejogurtem (hezký klausovský termín, ne?) je důležitější skoro vždycky.