Slovní přestřelky před Ústavním soudem ohledně poplatků u lékaře, osvobozující rozsudek v případu policisty, který napadl Kateřinu Jacques, francouzský zákaz propagace anorexie, filmová Taková normální rodinka je dle mínění recenzentů tak normálně pitomá.
Většina deníků má na prvních stranách referáty o stavu střetu o poplatky ve zdravotnictví před Ústavním soudem. Hospodářské noviny mají „skóre boje o poplatky" za „vyrovnané". „Zdá se, že osm soudců se kloní k zachování poplatků. Zbylých sedm má k placení u lékaře výhrady a jsou připraveni spíše hlasovat pro jejich zrušení. (...) Ovšem podle důvěryhodného zdroje z Ústavního soudu dva soudci ještě váhají. Debatuje se například o tom, zda pro důchodce nejsou poplatky příliš velkou překážkou a zda aspoň v jejich případě není popřeno ústavní právo na bezplatnou péči. Kdyby se skóre otočilo na 6:9, poplatky by padly: ke zrušení zákona či jeho části stačí devět soudců."
Právo připomíná, že před soudem se mluvilo i o způsobu projednávání reformy zdravotnictví. „Předseda soudu Rychetský připomněl, že vládní návrh byl předložen jako jeden tisk a měl 176 stran. V druhém čtení v podrobné rozpravě Topolánek předložil pozměňovací návrhy v rozsahu 37 stran, později jeden z jeho poslaneckých kolegů z ODS přišel s dalšími 14 stranami návrhů. Podle kritiků normy jsou to přílepky, které ústavní soudci dříve zapověděli, popřípadě takzvaní ‚divocí jezdci‘."
Mladá fronta Dnes popisuje příběh Martina Boháče, jehož matka měla rakovinu plic a on se rozhodl se o ni v posledních měsících jejího života starat sám. Padla na to velká část jeho úspor, požádal o příspěvek na péči, na který měl i podle sociální pracovnice nárok. „‚Několikrát jsem vyřízení urgoval na úřadě, ale bezvýsledně,‘ vzpomíná Boháč. Osud jeho žádosti už měli v rukou posudkoví lékaři Úřadu práce hlavního města Prahy, do jejichž kompetence tento úkon spadá. Ale u nich se formuláře dostaly na dlouhou dobu k ledu. V Praze totiž chybí třetina posudkových lékařů. Rozhodnutí o přiznání příspěvku přišlo Boháčovi letos v únoru. V té době byla jeho matka už půl roku po smrti. Kvůli kritickému nedostatku posudkových lékařů čeká v metropoli na vyřízení příspěvku na péči přes 10 200 žadatelů, mnozí z nich jsou v pořadí déle než rok. Je poměrně obvyklé, že za tu dobu člověk, o nějž se starají, zemře."
Lidové noviny podobně jako ostatní deníky píší o zákonu, jímž byla ve Francii zakázána propagace anorexie. Zbyněk Petráček tématu věnuje poznámku: „‚Závadovou mládež‘ éry normalizace vystřídají ‚závadoví nutričníci‘ éry globalizace. Je to obrázek doby. Žádáme všestrannou svobodu, ale zároveň i jistotu, že nám svoboda neublíží. Místo vlastního rozumu a odpovědnosti sázíme na normy. Porušit normu? To je větší hřích než v teokracii porušit půst."
Bývalý policista Čermák, který byl před soudem kvůli střetu s poslankyní Kateřinou Jacques, byl zproštěn obvinění. Jeho advokát Janeček má za to, že by Čermáka měli vzít zpátky k policii. „Jenže Čermák má invalidní důchod. Na stejné demonstraci ho totiž další člen Strany zelených Petr Slunečko ve snaze bránit kolegyni Jacques nakopl do zadku. ‚Tím mu způsobil vážné zranění, kvůli kterému ho nikdo nezaměstná, proto má invalidní důchod,‘ tvrdí Janeček. Jak se tedy Čermák chce vrátit do služby? ‚Můžou ho přece zaměstnat jako úředníka nebo operátora,‘ nabízí Janeček sedavé zaměstnání." Je ovšem otázka, jestli právě sedavé zaměstnání je ta nejlepší práce pro člověka, který má invalidní důchod po kopanci do zadku. Jiná otázka ovšem je, jestli pouhá skutečnost, že někdo přijde na demonstraci stoupenců názoru A vyslovit stanovisko B, aniž by znemožňoval průběh toho shromáždění, opravňuje policejní zákrok, ať už by byl provedený jakkoli. Soud si zjevně myslí, že ano. No nazdar.
V MfD se dočteme, že proběhl spotřebitelský test, jehož výsledkem bylo zjištění, že v některých prodávaných mražených rybích filé tvoří až polovinu váhy voda. Kdo si tuhle laskominu alespoň jednou doma dělal, může jen těžko být překvapen. Právo informuje o kauze plzeňského hospodského, který zásoboval kuchyni potravinami kradenými z nedaleké nemocnice. Štamgastům prý chutnalo. Podnik se jmenuje - jak jinak - U dobráka.
Blesk referuje o zákulisí soutěže X Factor, jedna soutěžící řekla v minulém kole na kameru ošklivé slovo, byla podmínečně vyloučena. Podle Blesku „její přestupek neomlouvá ani fakt, že zmíněný vaginální výraz padl až po 22. hodině". Automaticky začínám přemýšlet o možných významech slovního spojení „vaginální výraz" a ... nechávám toho. Horoskop Šípu pro mě má stejné sdělení jako včera: „O jisté věci nevíte ani polovinu toho, co byste vědět měli." Na druhou stranu během včerejška jsem se nic moc nového nedozvěděl, takže to asi platí i dneska. Stejně jako ostatní neotřesitelné předpovědi, viz Allenova „dva národy spolu budou válčit a jenom jeden zvítězí".
Foto: takovanormalnirodinka.cz, ČTK