Dnešní vydání popisují především různé sezonní úkazy - jako každý rok i letos Miloš Zeman okázale zdůrazňuje, že nechce být prezidentem, a plus minus obvyklí podezřelí rozdávají rozumy o tom, jak moc by bylo užitečné, kdyby se jím stal, taky bylo horko a pršelo, Vlastimil Tlustý kritizoval Mirka Topolánka a české celebrity se vyvalily na pláž - kdo by něco takového čekal?
Hospodářské noviny otevírají textem o zvyšujících se cenách ropy, uvnitř vydání problému věnují ještě tři tiskové strany. V titulku ohlašují „třetí ropný šok", popisují předvídatelné následky (zdražení prakticky všeho). Zároveň píšou že v relaci k průměrnému platu je dnes benzin ještě pořád levnější, než byl za komunistů. „Například v roce 1974 si mohl řidič koupit za průměrný plat 2300 korun 53 desetilitrových kanystrů benzinu. V roce 1988 ztenčil benzin peněženky českých motoristů ještě víc- za průměrný plat 3095 korun bylo možné pořídit jen 35 desetilitrových kanystrů."
Právo má na titulní straně rozhovor s Milošem Zemanem, na programové konferenci ČSSD se totiž o víkendu mluvilo o sdružení Přátelé Miloše Zemana, proti němuž se zas vymezoval Jiří Paroubek. Bývalý premiér hovoří s obsažností vskutku hodnou prvních strany: „Myslím si, že by Jiří Paroubek mohl být rád, kdyby vzniklo sdružení přátel Jiřího Paroubka. Na tom přeci není nic špatného, protože každý z nás je raději, když má přátele, než když má nepřátele. Ale jinak znovu konstatuji, že je naivní domnívat se, že něco bylo načasováno na programovou konferenci. Dokonce se vám poctivě přiznám, že jsem vůbec nevěděl, že se nějaká programová konference koná, protože už ten politický vývoj moc nesleduji."
Nejnovější iniciativu Zemana a jeho druhů ve sloupku Lidových novin lapidárně komentuje Bohumil Doležal: „Bývalý premiér připomíná klauna, který na peronu naskakuje do posledního vagonu ujíždějícího vlaku a nehledí přitom na to, že vlak už je dvě stě kilometrů daleko."
Alexandr Mitrofanov v Právu popisuje dilema, před nímž podle něj sociální demokraté stojí. Ilustruje to mlhavostí odpovědi Jiřího Paroubka na otázku, jestli může vyloučit krajské koalice ODS a ČSSD. „Jiří Paroubek odmítl říct jednoznačné NE. Ani nemohl, protože ví, kde v krajích už nyní žijí sociální demokraté spokojeně s ODS jako bratři v triku. A věru nebudou chtít ten stav rušit, naskytne-li se po podzimních volbách pokračování. ČSSD si musí vybrat. Buď je ODS skutečně zlo, a pak se s ní nejde spojit nikdy. Anebo jsou to partneři v politickém kšeftování a veškeré bububu z Lidového domu je jenom kouřová clona, za níž se budou rozdělovat posty a peníze jako za opoziční smlouvy."
Hospodářské noviny píšou, že v rámci toho ideologického boje bude ČSSD voličům rozesílat výběr ze známého dokumentu Michaela Moorea Sicko, který kritizuje americké privatizované zdravotnictví, pasáže, v nichž tvůrce dává za vzor zdravotní péči na Kubě, ale sestřih obsahovat nebude. Stejný deník naznačuje, že mezi občanskými demokraty se ujímá představa, jak by šlo pro prezidenta Václava Klause zařídit třetí volební období. „Paradoxně by mu k tomu měl pomoci návrh Strany zelených na zavedení přímé volby prezidenta. Občanští demokraté nejsou přímé volbě příliš nakloněni. Někteří z nich ale vymysleli, že by plán zelených mohli využít ve prospěch svého předsedy. ‚Já osobně preferuji volbu nepřímou, ale dovedu si představit, že by volba mohla být přímá. Jednou výhodou by mohlo být například to, že změna ústavy by mohla vzhledem k tomu, že by se jednalo o úplně nový typ mandátu, umožnit kandidaturu i současnému prezidentovi,‘ řekl v ČT šéf poslanců ODS Petr Tluchoř."
Bývalý prezident Václav Havel v sobotních Lidovkách vyzval Pražany, aby nevolili ODS, architekt Jan Kaplický se zase stal konzultantem Jiřího Paroubka. Do obou se v komentáři pro Mladou frontu Dnes pouští Viliam Buchert. „Havlovy sobotní výzvy ke svržení ODS jsou zcela mimo mísu. U bývalé hlavy státu by byla na místě zdrženlivost. Kohopak by vlastně chtěl vidět vládnout na pražském magistrátu? Proč konkrétní politické síly dle svých představ nejmenuje? Asi je nezná. (...) Je tristní, že tak zkušený člověk (Kaplický - pozn. aut.) kvůli své ješitnosti, neukojenosti a narcismu dokáže přehlédnout Paroubkův šikovný tah. Grrr... Osobně se mi Kaplického návrh knihovny líbí, ale proč se slavný architekt ponižuje před politiky?" Ne, že bych Kaplického rozhodnutí považoval za skvělý nápad, nicméně Buchert ve své zapálené snaze chránit architekta před ponížením zapomíná, že Kaplický už ponížen byl, a to docela drsně.
Všechny bulvární deníky obsáhle a se spoustou obrázků referují o invazi českých celebrit do jakéhosi tureckého letoviska (není zřejmě místa, kam by se před nimi dalo utéct). Šíp při té příležitosti pořídil dosti brutální fotku Dády Patrasové, kterou dal na titulní stranu. Horoskop stejného deníku pro mě přichystal zásadní odhalení: „Budete-li sedět v koutě, nikdo nebude mít námahu vás hledat." Ne, že bych tomu stoprocentně rozuměl, ale jestli mi tím naznačují, že si mě nikdo nebude všímat, tak je vše v pořádku, přesně o to mi kráčí. A jestli říkají, že tam budu snadno k nalezení, tak holt budu ty kouty asi muset nepředvídatelně střídat.
Foto: Petra Mášová, Robert Zlatohlávek