21. 4.: Lidovci bloudí, <span>Microsoft se nepáře</span>

21. 4. 2008 11:49
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoLidovci se sjížděli, Bill Gates kdekomu vypne počítač, ale Pavel Nedvěd možná přijede na euro, v Itálii ohledně toho mají alespoň jasno. Toho je při pondělku potřeba - jasna.

Velká pozornost, kterou deníky věnují sjezdu KDU-ČSL, indikuje, že se toho o víkendu skutečně zas až tak moc nestalo. Všichni si všímají ostrého projevu Mirka Topolánka, píšou o  lidoveckém úkroku doleva. Jan Kubita v Hospodářských novinách popisuje KDU-ČSL jako stranu ne zrovna zorientovanou. „Tři stovky delegátů byly schopny bouřlivě tleskat ‚zlému muži‘ strany poslanci Ludvíkovi Hovorkovi, který se stejně jako socialisté Jiřího Paroubka bojí pustit do zdravotnictví podnikatele. A za několik málo minut stejně zatleskali jakési delegátce, která naopak volá po tom, aby lidovci podpořili právě tyto záměry, které do vlády přinesl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS. Dobrou ukázkou toho, jak jsou lidovci zmatení, byla asi čtvrthodinová debata o návrhu zrušit některé poplatky za lékařské služby. Lidovci si s tím nevěděli rady a šéf poslanců KDU-ČSL Pavel Severa rozmrzele vystoupil se slovy: ‚Co přesně máme na ká devítce po této lidové tvořivosti prosazovat, tedy nevím.‘"

Alexandr Mitrofanov v Právu píše o premiérově projevu na lidoveckém sjezdu jako o nečekané záchraně pro Jiřího Čunka. Lidovecký předseda podle něj neuspěl se svou taktikou vyprovokovat svým projevem své oponenty uvnitř strany, ti se totiž nenechali. „Předseda KDU-ČSL se ocitl v pozici boxera, který vložil všechno do rány, ale zjistil, že vedl boj se stíny. Muselo to bolet a musel honem najít jiné pole, na němž by se ukázal jako správný vůdce. Na pomoc přišel Calamity Mirek. Premiér a předseda ODS zahodil slušnost a zaútočil na lidovce způsobem, který je musel pobouřit. Čunkovi jeho paličské bourání klidné síly strpěli, protože je bratr a předseda. Když se ale na ně obořil cizák, který v zemi řídí ‚diktaturu kapitálu‘ (termín Ludvíka Hovorky), musel se tomu někdo postavit. A to udělal v přímém TV přenosu právě Čunek."

Podle Mladé fronty Dnes čeká na lidi, kteří mají v počítači nelegální Windows Vista, ne zrovna příjemné překvapení. Microsoft jim totiž na dálku vymaže program, který umožňuje, aby nelegální kopie fungovaly.  Lidé budou mít měsíční lhůtu na to, aby výrobek legalizovali a dodatečně za něj zaplatili. Jedinou věc, kterou počítač po uplynutí třicetidenní lhůty dovolí, je registrace Windows po internetu. Systém se odblokuje až po zaplacení legální verze programu. (...) Do tří měsíců pak chce podobný přístup uplatnit i u starších Windows s označením XP. Podle Microsoftu je nyní systém Windows Vista nainstalován zhruba u 600 tisíc počítačů. Asi pětina z toho jsou nelegální kopie systému."

Lidové noviny objevily soudní spis o procesu s členy skupiny bratrů Mašínových. „Spis obsahuje doposud nepublikované protokoly o výkonu trestu smrti nad chycenými členy Mašínovy skupiny. Odsouzení byli popraveni 2. května 1955 mezi 17.15 a 18.07 hodin. Václav Švéda nevyužil možnost posledního slova. Ctibor Novák prohlásil ‚Vrazi!‘ a Zbyněk Janata řekl podle protokolu: ‚Prosím, abych mohl říci ještě slovo. Svých činů lituji, věřím, že socialismus zvítězí na celém světě, chci, aby moje smrt byla k něčemu dobrá ještě tím, že bude výstrahou jiným.‘"

Jinou s minulostí související kauzu má na titulní straně MFD. Píše o Věře Sosnarové-Šímové, kterou spolu s matkou a sestrou unesla sovětská tajná služba NKVD po válce z Československa, matka v gulagu zemřela, Věra se mohla vrátit do Československa až v roce 1964. „Dodnes se jí nikdo neomluvil ani ji neodškodnil. Žádá o to už roky a podobných lidí je víc. Rusko hraje mrtvého brouka. Lidi z gulagů odškodňuje Česko, a to i proto, že nese svůj díl viny. Československo totiž proti únosům nikdy neprotestovalo. Jenže získat odškodnění je pro Věru Sosnarovou takřka nemožné.  ‚Chtějí od ní potvrzení s razítkem, že byla v gulagu,‘ říká spisovatel Jiří S. Kupka, jenž o tragédii shromáždil rozsáhlá fakta. Doklady ženě po návratu zabavili komunisté, svědci zemřeli v gulagu."

Reportér stejného deníku vyrazil na přesvědčovací zájezd firmy Beck International, která vyváží zákazníky především v penzijním věku na levné výlety za město a tam do nich rve svoje drahé výrobky. Agent společnosti před reportérem varoval před používáním běžných čistících prostředků. „Šeršeňův  nátlak brzy nabírá otáčky. ‚Paní, vy byste chtěla, aby tyhle chemikálie zničily zdraví vašim vnoučatům?! Člověku to rozežere střeva!‘ dramaticky vykřikuje Šeršeň, zatímco se zaťatými pěstmi opírá o stůl. (...) Brzy však ukazuje i ‚lidskou tvář‘. ‚Stačí, když si koupíte náš unikátní parní vysavač. Zlikviduje všechny bakterie,‘ usmívá se na vyplašené seniory."

Horoskop Blesku si ze mě asi dělá legraci: „Práce je nejlepším lékem na všechny smutky světa. Máte jedinečné předpoklady utopit v pracovním nasazení své bolesti." Anebo utopit ve svých bolestech pracovní nasazení. Prašť jako uhoď.    

Ilustrační foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ