23. 9.: Kulturák plný duší ve světě bez příběhů
23.09.2008 11:39
Hejtmani ODS proti vedení ODS, téčka, íčka, Krakatice, rozpočty, mrtvé duše a umrtvený duch. Myslíš si, autore, že by tohle mohlo někoho zajímat? Myslíš si, že by to mělo někoho zajímat? Autor mlčí a tváří se důležitě. Třeba mu to někdo zbaští.
Trh skandálů a skandálků v posledních týdnech monopolně ovládla ODS, Lidové noviny se tu situaci dnes pokoušejí trochu změnit, otevírají textem o vskutku pozoruhodném nárůstu členů sociální demokracie na Teplicku, tamní organizaci navíc šéfuje poslanecký asistent Jiřího Paroubka Petr Benda. Během jedné schůze do organizace přijali 109 nových členů, dosavadní rekord přitom byl 21. Tepličtí sociální demokraté díky tomu mohou v kraji prosadit, co potřebují. Někteří čerství členové sociální demokracie ale o svém stranickém angažmá zřejmě nevědí. „To je blbost. Buď mě tam napsali načerno, nebo je to omyl," řekl LN Ladislav Baník. ‚„Já vám nerozumím,‘ reaguje Mária Ganyová, další náhodně vybraná nová členka ČSSD na dotaz, proč vstoupila do strany. ‚Jo vy myslíte, jak jsme byli v kulturáku? No to jsme byli, jedenáct lidí. Synové, nevěsta, moje kamarádky, manželovi kamarádi...‘ Proč ale vstoupila do strany? ‚Já nevím, to musíte s manželem. Já se o takové věci nezajímám. Manžel přišel domů a říká: Jdeme do kulturáku. Sebrali jsme lidi - on říkal „co nejvíc lidí" - a šli jsme,‘ vypráví Ganyová. ‚Člověk jde, no co, mám tady sedět? Já jdu ráda všude.‘"
Včerejší jednání výkonné rady ODS skončilo erupcí míru, lásky a harmonie mezi nejvyššími stranickými představiteli. Mladá fronta Dnes ale píše o „válce" mezi vedením ODS a hejtmany, kterým prý skandály z poslední doby kazí kampaň. „Na kongresu strany před parlamentními volbami v roce 2006 to však bylo obráceně. To se hejtmani postavili za Topolánka. Báli se, že kdyby stranu vedl Bém, dokázal by se dohodnout s ČSSD, což Praha umí, ale kraje si to nepřály. A ač se teď v krajích tváří, že jim války vedení škodí, mnohým fakt, že se pozornost soustředila na boj v čele ODS, vyhovuje. Třeba v Brně se před měsícem objevila nahrávka popisující korupční prostředí v jihomoravské ODS při zadávání zakázek. Senátor Vlastimil Sehnal z ODS a majitel stavební firmy Přemysl Veselý tu tvrdí, že z každé zakázky jde jedno a půl procenta občanským demokratům. Skandál je však zapomenut, na pořadu dne je Topolánek a Bém." Taky mě napadlo, jakou asi musejí mít v Brně radost - zvlášť vzhledem k tomu, že ta nahrávka Sehnal - Veselý je daleko víc jednoznačně inkriminující než přepisy odposlechů, které poslední dobou vyšly. A vyplývají z ní věci daleko víc ohrožující současný status quo místní i centrální politiky.
Právo pochopitelně také referuje o roztržce v ODS, vypichuje prohru vedení ve snaze dosáhnout vyloučení Vlastimila Tlustého - rakovnická organizace strany poslance podpořila. Popisuje i vystoupení šéfů ODS po jednání výkonné rady a přináší v tom kontextu i kouzelný citát Pavla Béma, kterým komentoval svou mediální přestřelku s Mirkem Topolánkem, již mělo jednání rady utnout. „Děláme za tím příběhem tečku. Nechceme, aby žádný další příběh tady v této chvíli na světě byl." Že by bezděčně formulované krédo? Tak svět bez příběhů, ten byste, holoubkové chtěli... Při vší skepsi, kterou konfrontace s politickým provozem v člověku může probudit, ale nevěřím, že by se tahle představa mohla naplnit.
Jaromír Plesl v Lidových novinách rozbírá aféru s kontakty předních politiků ODS s lidmi kolem zastřeleného Františka Mrázka. Výmluvy aktérů shledává značně nejapnými. „Když ministr vnitra říká, že nevěděl o své práci pro mafii, přiznává, že na svém místě nemá co dělat. A další Langrovy argumenty jsou už jen pro fajnšmekry. V žádném případě prý nepracoval pro mafii neboť jen pomáhal svému kamarádovi Luďku Sekyrovi. A na projektu se mu prý líbilo, že by česká firma zůstala v českých rukou. He, he, he! To může říct opravdu jen Ivan Langer." Podle Plesla „zrůdu", tedy propletenec politiky, byznysu a zločinu „zplodila opoziční smlouva". „Proto má Mirek Topolánek pravdu, když říká, že tuto chobotnici je třeba zničit. Jeho zájem však končí tam, kde ho přestávají ohrožovat přímí političtí soupeři. Proto jde tak tvrdě proti Téčku, ale Íčko bude hájit ze všech sil. Ani o Miroslavu Šloufovi od něj neuslyšíte ani slovo. Díky němu totiž Topolánek stále vládne."
Hospodářské noviny rekonstruují osudy spisu Krakatice, z nějž odposlechy týkající se Langera a Tlustého pocházejí. „Odposlechy, na nichž se hovoří o Tlustém, se poprvé dostaly na veřejnost těsně po volbách v roce 2006. Dodnes nikdo neví jak. Jisté pouze je, že v červnu oznámil Miroslav Borník, šéf ministerské inspekce (tehdy ještě pod ministrem za ČSSD Františkem Bublanem), že podezírá tři detektivy z porušení zákona. Inspekce si kvůli tomu vyžádala od protikorupční policie Krakatici - a zanedlouho poté se odposlechy objevily v médiích. Ale znovu: nikdy se nepotvrdilo, že unikly právě odtud."
Aha! má rozhovor s impresáriem normalizačního popu Františkem Janečkem. Na dotaz, co se mu vybaví, když slyší slova Kroky Františka Janečka, odpovídá: „Rodinné stříbro." Nejhorší je, že jistým zvrhlým způsobem má pravdu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.