Ceny akcií se zavrtávají pod zem, Jan Švejnar napsal knihu, v níž se vyjadřuje o Václavu Klausovi, Václav Klaus napsal knihu, v níž se nevyjadřuje o Janu Švejnarovi, starý dobrý svět.
Na titulních stranách se referuje o rozhodnutí vlády vyplatit církvím kompenzace ve výši 207 miliard, krizi na burzách popisují optimistické titulky typu „Akciové trhy se dál řítí do propasti" (HN) nebo „Pražská burza nejníže za rok a půl" (Právo). Lenka Zlámalová v Hospodářských novinách v celostránkovém textu vyvozuje ze současného průšvihu všelijaká poučení. Mimo jiné píše, že propad na burze není primárně způsoben životem na dluh. „Světová ekonomika se nedostala na pokraj krize kvůli dluhům, ale proto, že finanční služby byly čím dál hladší a rychlejší. Až bankéři zapomněli, že jsou meze, které nelze překročit - a klienti, kterým se prostě půjčovat nedá. Ukázalo se to právě ve chvíli, kdy na tyto zákazníky dolehly těžší časy se stále vyššími účty za elektřinu a potraviny. Za přešlapy bankéřů zaplatí slabším vzestupem životní úrovně stovky milionů lidí od Washingtonu po Prahu. Svět financí stále víc připomíná lyžování. Nové nápady zaručují rok od roku vyšší rychlost - a nebezpečnější pády."
Mladá fronta pokračuje v popisu aféry na generálním štábu, kde si důstojnictvo užívalo povyražení a luxusu placených z černých peněz. Podle deníku se jako první o věc začala zajímat ministr obrany Jiří Šedivý z prvního Topolánkova kabinetu, kterého zarazila výše výdajů na reprezentaci generality a další věci. „Pavel Štefka (tehdejší náčelník generálního štábu - pozn. aut.) po ministrovi obrany opakovaně žádal desítky tisíc korun za stovky hodin přesčasů. Jednotlivé položky například zdůvodnil: účast na recepci malajsijského velvyslanectví - 1,5 hodiny, návštěva recepce ministerstva zahraničí - 2 hodiny, příprava cvičení Strong Campaigner - 4 hodiny. Účast na manévrech měl přitom Štefka v popisu práce. Deník předpovídá velkou personální čistku na generálním štábu, možná i generační obměnu.
Lidové noviny věnují hodně prostoru volbě prezidenta. Duel kandidátů Švejnara a Klause podle deníku nakonec nebude probíhat před kamerami, vlastně nebude probíhat skoro před nikým, přímo sledovat ho budou moci jenom senátoři za ČSSD. „Ostatní senátoři budou mít možnost sledovat debatu jen prostřednictvím televizních obrazovek. Zahaleno tajemstvím ale je, kdo stojí za tímto rozhodnutím. Podle ODS za to mohou senátoři ČSSD, kteří chtějí mít Klause ‚jen pro sebe'. Sociální demokraté oponují: to byl jen a pouze požadavek Hradu."
Oba kandidáti před volbou činorodě publikují, Václav Klaus svého protivníka v knížce Makroekonomická fakta české transformace nezmínil, protože se tam píše jen o „relevantních osobnostech". Jan Švejnar Václava Klause docela zmiňuje, a ne právě lichotivě. Podle Martina Weisse je to v souboji s Klausem dobrá taktika. „Pokud studoval Klausovy řečnické souboje, ví, co s ním udělá útok na pilíře transformace. Někteří by řekli, že to zraňuje Klausovu ješitnost a narcismus. Klaus sám by asi řekl, že to uráží jeho smysl pro loajalitu. Na tom teď nesejde. Podstatné je, že Klaus se v tu chvíli začne hájit tak urputně, že ztrácí soudnost - a dělá chyby. A to Švejnar potřebuje: zaslepit Klause a vyhodit ho ze sedla."
Jakkoliv se prezidentská volba v novinách propírá do nekonečna, veřejnost to téma asi skutečně vzrušuje, Hospodářské noviny ve spolupráci s Hospodářskou komorou zkoumaly oblibu kandidátů mezi byznysmeny. „Hned během pátku se sešlo víc než dva tisíce odpovědí. Mimořádný zájem dokresluje i skutečnost, že na nabídku hlasovat reagoval každý třetí z obeslaných podnikatelů." Výsledky deník slavně oznámí zítra.
Právo referuje o soudu s nešťastníkem Josefem Patlejchem, který přišel do banky, pořádně se ukázal bezpečnostní kameře a předal pokladní lístek se slovy „vydejte bankovky, nechci vám ublížit". Paní ale na něj zrovna neměla čas, protože telefonovala, tak šel k vedlejšímu okénku, kde se nad ním slitovali a dali mu čtyřicet tisíc. Policie si pro něj obratem došla, protože kromě obličeje ukázal na kameru i poznávačku auta - loupit vyrazil vozem registrovaným na jeho jméno. „Připadal jsem si v té bance jako komik. (...) Po loupeži jsem uvažoval o tom, že se půjdu udat. S mojí postavou a ksichtem jsem věděl, že mě všichni poznají. Policie mě ale předběhla." Řekl pan Patlejch novinám. Inu, Patlejch.
Bulvární deníky opět řeší tu strašně skandální a převratnou knihu o Karlovi Svobodovi. Aha! odhalilo, že je kvůli ní skladatelův syn Petr hodně naštvaný na Vendulu Svobodovou a ptá se: „Bude největší soud v dějinách?" To si pište. Běžte někdo okamžitě přemalovat Sixtinskou kapli. Publikaci křtil herec a ne zrovna úspěšný producent Jiří Pomeje. Blesku se svěřil: „Vím, že by mě někteří i s tou knihou nejraděj hodili do kontejneru a ještě zastlali odpadky. Jenže já už jsem v tom kontejneru mediálně i lidsky byl." Horoskop Aha! mě nabádá: „Pokud někoho milujete, dejte mu své city najevo. Nemusíte to přehánět..." Jasně, všechny vás miluju. Tak trochu...
Ilustrační foto: Tomáš Nosil, Profimedia