Byla včerejší stávka převratná, nebo nepostřehnutelná? Jak to je s poslancem Wolfem a jeho dotacemi? Jaké jsou politické dopady složení semifinalistů Eura? Zajímá tohle všechno někoho?
Mnoho a mnoho papíru je dnes potištěno reportážními texty o včerejší stávce, míra sympatií, s níž je protest líčen, vcelku odpovídá politické orientaci deníků. Texty v Právu popisují stávku jako úspěch, velký snímek shromážděných účastníků doprovází titulek „Stávkoval skoro milion lidí". Průběh protestu v komentáři chválí Martin Hekrdla. „Zablokováním pražské magistrály členy Asociace samostatných odborů jsme se razancí zařadili k západoevropským standardům. Podobné akce jsou testem i portrétem stavu celé společnosti i jejích jednotlivých částí. Odbory se nevyhnuly projevům zažrané opatrnosti. Stávka byla leckde nahrazena protestem symbolickým, kolportáží letáků, plakátů a samolepek, nápisy na tričkách a - pilnou prací. Těžké začátky." Přesně tak, je potřeba vytahat slámu z bot a naházet ji na pražskou magistrálu, hned budeme o něco vyspělejší.
Jinak včerejší stávku líčí Mladá fronta Dnes, kde fotku zablokované magistrály doprovází titulek „Stávkuju. Důvod mám. Nebo ne?" Deník se u čtyř vybraných profesí pokouší rozsoudit, jestli jejich zástupci mají ke stávce důvod, nebo ne. Nedochází k nějakým jednoznačným závěrům. Zaznamenává také recesistickou akci tří lidí, kteří si vypůjčili uniformy Lidových milicí a vyrobili transparenty s hesly „Zpátky do socialistického zdravotnictví!" a „Zákaz reforem na věčné časy!". „Povedenému představení uškodilo jen to, že ho nikdo z přihlížejících nepochopil. Dva muže a ženu v šedivých kamizolách všichni považovali za protestující odboráře. A schytali to z obou stran."
Lidové noviny se ke stávce postavily otevřeně kriticky. „Velká stávka? Ne. Velké rozpaky". Jaroslav Plesl v komentáři píše o politizaci odborů, které podle něj jsou ve vleku ČSSD. „Ještě před pěti lety ubývalo odborovým organizacím sdruženým v ČMKOS ročně asi patnáct procent členů. Loni jejich počet klesl o pět procent, což odboráři považují za obrovský úspěch, ale pořád je řeč o více než dvaceti tisících odpadlících. I kdyby se úbytek jen stabilizoval, za 25 let odejde z ČMKOS poslední odborář. S úbytkem členů začne největší odborová centrála brzy řešit také finanční problémy, protože nebude mít dost peněz na svůj obsáhlý aparát. Tím se dostane do podobné situace jako současná vláda a reformám se nevyhne. To bude ten nejlepší trest za její politizaci."
Nad tím, že vládní politici stávku odsuzovali jako „politickou", se v textu pro Hospodářské noviny podivuje Petr Fischer. „Ale mít možnost projevit veřejně a účinně znepokojení nad tím vším (podobou reformy - pozn. aut.), tak aby si toho někdo mohl vůbec všimnout (tedy mít právo na politickou stávku), není zas tak nesmyslný a nepochopitelný požadavek. Je to žádost ryze politická, ale komu a proč vlastně by to mělo vadit? Ba ani politikům ne. Jim ze všeho nejméně. Máloco je tak absurdní, jako když si politik halasně stěžuje na to, že je něco politické."
MFD rozvádí včerejší text o podezřelých dotacích pro firmu čerstvě přeběhnuvšího poslance ČSSD Wolfa. Za vlády Jiřího Paroubka dostala jeho firma vlastněná spolu s manželkou od státu 6,5 milionu korun na studii „Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem". Topolánkův kabinet čerpání poslední části peněz stopnul. NKÚ totiž mezitím přišel na pozoruhodnou strukturu výdajů firmy."Konkrétně zaplatila skoro tři sta tisíc korun ruské firmě za studii, která byla volně dostupná na internetu. Dalších 840 tisíc korun bylo utraceno za zahraniční cesty, které s projektem nijak nesouvisely." Petr Wolf bude nejspíš muset část peněz vracet, o výši té částky bude rozhodovat ostravský finanční úřad. „Ten si kvůli kauze vyměňuje spoustu informací s ministerstvem životního prostředí, kde ji má na starosti Rut Bízková z ODS. Její odbor má ostravským finančníkům doporučit, jakou část z vyplacené dotace má vymáhat." Okouzlující, jak tyhle informace - jistěže nepotvrzené atd. - vykreslují obrázek šméčkování a korupce, ve které jede celé - jak se rádo říká - politické spektrum.
O politickou interpretaci sestavy semifinalistů letošního Eura se s nadsázkou pokouší Kateřina Šafaříková v Lidových novinách. „Jako už tolikrát v minulosti nachytalo unii nejvíc nepřipravenou Rusko. Porážka Nizozemska, fotbalové mocnosti a země razící pevnou politiku vůči Kremlu, je alarmující. Záchranu skýtají jedině Španělé, ti však ruskému tlaku často a rádi podléhají. Jejich případná prohra přinese Evropě další důkaz její slabosti před ruským medvědem a nutnost sebezpytování. A Bruselu ruské rodeo."
Blesk popisuje detaily chystaného koncertu dua Eva a Vašek pod Řípem. Měli by tam ve třech dnech odehrát tři čtyřhodinová vystoupení. Honorář od pořádající agentury Petra Novotného má činit půldruhého milionu, lístek, ke kterému bude patřit jakási kniha a DVD, bude stát 250. „Každý koncert bude mít kapacitu 35 tisíc lidí. ‚Diváky budou svážet i zvláštní vlaky, z Ostravy poletí s fanoušky letadlo,‘ vylíčil Novotný, jak monstrózní akci připravuje." No jo, země mléka, strdí a Evy a Vaška. Snad z těch peněz zbude něco i pro automatického bubeníka...