5. 11.: Zamlklý Uroboros, <span>zaostřený Felix</span>

5. 11. 2008 10:35
bez popisku 108362
bez popisku 108362

Deníky ze všech stran probírají americké volby, výsledek kvůli uzávěrkám ještě chytit nemohly, i ze skladby fotek je nicméně jasné, že předpokládaly vítězství Baracka Obamy - oprávněně. Bohumír Ďuričko udílel ve vazbě audience novinářům a je ho taky všude plno. Karlův most podle některých památkářů přestává být Karlovým mostem, podle jiných jím naopak začíná být na plné pecky. Jágr vsítil.

Většina deníků přináší rozhovor s Bohumírem Ďuričkem a jeho verzi střílení v restauraci Monarch, kde zabil Václava Kočku mladšího. Říká mimo jiné, že první věc, kterou udělá, když ho propustí z vazby, bude, že půjde za otcem zabitého Václavem Kočkou. V rozhovoru pro Právo zároveň tvrdí, že za smrt syna si může otec sám. Naštvalo ho, když o něm Ďuričko řekl, že je „kolotočář" a šel pro syna na bar, aby hájil rodinnou čest, Ďuričko prý pak v sebeobraně střílel. „Řekl tu posvátnou větu, že kdybych neměl ochranu Paroubka, tak že tady vůbec nemám co dělat. No a já jsem mu řekl, že kdyby netočil kolotoči, tak ty miliony taky nemá." Střelec své „mediální výstupy" prokládá odkazy na to, koho všechno zná. Takhle třeba vzpomíná na jakýsi incident, který se stal v září 2001. „Bylo to po napadení USA teroristy v září 2001. Seděl jsem tehdy v mé kanceláři se Šlajerem, s Kočárníkem, se Zemanem a dalšími politiky..."

Mladá fronta Dnes udělala rozhovor i s Václavem Kočkou, na férovku mu položila otázku, jestli je mafián. Kočka to kupodivu odmítl. „Chtěl bych, aby se o mně psala pravda. Tisk by chtěl stále z někoho dělat mafiány, jenže já jím nejsem. Pracuji dvaačtyřicet let na Výstavišti a jsem zde zaměstnán za plat. Celý život jsem pracoval, nevím, co je dovolená. Jestli mi tohle někdo závidí, tak si to může také zkusit."

Stejný deník obsáhle popisuje spor o opravu Karlova mostu, vysvětluje, že problém nastal v sedmdesátých letech, kdy byl most fušersky opraven a byly do něj vsunuty betonové desky, které později začaly stavbu dusit. MFD o tom mluvila s bývalým rektorem ČVUT Jiřím Witzanym. „Vlhkosti je tolik, že v každém metru krychlovém je 170 litrů vody, což je více než vana plná vody. Tato vlhkost ve spojení se solemi bude podle Witzanyho rozežírat most zevnitř. Současná rekonstrukce totiž tento stav jen zakonzervuje. ‚Místo toho, aby se desky dnes vytáhly ven a oprava se udělala pořádně, tak se na desku akorát nalije další vrstva betonu. V Karlově mostě tak bude půlmetrová vrstva betonu a vlhkost se zakonzervuje uvnitř,‘ kroutí hlavou Witzany, který už před časem navrhoval zastavení oprav a jejich přehodnocení."

Zbyněk Petráček se v Lidových novinách podivuje nad dopisem jedenácti světových spisovatelů, kteří se v něm zastali Milana Kundery. Podle něj předvedli „pozoruhodnou rezignaci na příběh a nečernobílé peripetie života". „Dlouhá léta slýcháme, že ve vyrovnání se s minulostí musíme dohánět Německo, kde se skoro dvacet let po válce začali ptát mladí svých rodičů, jak se mohli zaplést s nacismem. Jistě, byly to nepohodlné otázky. Teď, skoro dvacet let po sametové revoluci, to zkusili čeští mladí na generaci svých rodičů, a jak dopadli? Dostali přes prsty od domácích intelektuálů včetně Václava Havla i od světových spisovatelských celebrit."

Ke spisovatelskému apelu se pod titulkem „Jedenáct slavných hlasů nenahradí hlas Kunderův" vyjadřuje i Petr Fischer v Hospodářských novinách: „Ani v apelu jedenácti vůči všem pomlouvačům nepřestává být Kundera předmětem, kterým nikdy nechtěl být. Nehraje se tu o Kunderovo dílo, o smysl jeho vět, o místo v dějinách románu. Bojuje se o ikonu velkého spisovatelství, kterou s radostí naplňují i Kunderovi kolegové. Uroboros se hlouběji zakusuje do vlastního ocasu. Nepustí, dokud hlava problému nepochopí, že mlčení není totéž co morální převaha."

Tomáš Zahradníček v MFD polemizuje s názory Bohumila Doležala a včera tady s uznáním citovaného Petra Třešňáka na Kunderovu aféru. „Není žádný ‚jeden papír‘, který vládne všem. Údaje, které nelze ověřit, jsou nejisté, to musí platit pro Bohumila Doležala jako pro Milana Kunderu. Žádné nadpráví pro bývalé komunisty a celebrity, ale civilizační minimum při zacházení s dokumenty všeho druhu, to je, oč tu běží a co je důležité pro dnešek a pro budoucnost, až vymřou pamětníci našich časů a zůstanou jenom archivy a profesní zvyklosti při jejich využívání." Zrovna dneska mi taková vize budoucnosti připadá docela lákavá.

Aha! čtenářům sděluje, že „mozek Felixe Slováčka má nyní zaostřeno na sex," činí tak v popisku k fotce, na níž se řečený hudebník tváří vskutku hrozivě. Z horoskopů - Šíp: "V práci nic nepřehánějte, dělejte jen to, co bude opravdu nutné. Šetřete si svou aktivitu na slibný přivýdělek. Rodinu ohromíte penězi navíc a všichni si přilepšíte." Blesk: „Dnešní den vám přinese zajímavou nabídku přivýdělku." Tak jestli vám bude večer připadat, že u jednoho stánku s buřty je nezvykle dlouhá fronta a kolem něj uvidíte tančit jednu ohromenou rodinu, budete snad schopni si dát dvě a dvě dohromady.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ