7. 1.: Je toho plná sjezdovka. Potítko "U roury"
07.01.2008 10:00
V lednu sněžilo ("ledové sevření", "bílé peklo"), zpovídaní politici cosi řekli v nedělních diskusních pořadech, Jan Koller přestoupil do Norimberka.
Ve středu bude vláda rozhodovat o garancích, které po ní chce Praha pro svou olympijskou kampaň. Různé deníky předpokládají různý výsledek. Podle Mladé fronty Dnes premiér Topolánek bude proti. "Podle informací MF Dnes se v sobotu na neoficiálním jednání ve Špindlerově mlýně domluvil předseda vlády Mirek Topolánek a někteří jeho ministři z ODS, že premiér dokument nepodepíše. ‚Je toho tady plná sjezdovka a město. Premiér si vyslechl, co garance vlády obnášejí, ale podepsat to zatím nechce,‘ řekl MfD zdroj, který je obeznámen s výsledky neformální schůzky... ‚Je to taková poziční hra politiků. Dokud za premiérem nepřijde osobně pražský primátor, dohoda nebude,‘ řekl MfD dobře informovaný zdroj." Poznámka mimo téma, inspirovaná subtilním rozdílem mezi zdroji "obeznámenými" a "dobře informovanými": možná by bylo dobré zavést nějakou standardizovanou klasifikaci anonymních zdrojů, podobnou té, jakou jsem zaznamenal někdy v osmdesátých letech na výstavě severokorejských fotek, kde byli papalášové v popiscích přesně roztříděni od "milovaného nejvyššího" Kim Ir-sena, přes "drahé vysoké představitele" až k prachobyčejným "vysokým představitelům". Zpět k olympiádě.
Hospodářské noviny na středu předpovídají výsledek pro pražský magistrát příznivější. Kabinet má totiž nejdříve garantovat jen volný pohyb sportovců, trenérů a novinářů a dodržování olympijské charty. "Díky těmto argumentům už podporují právní garance i ministři, kteří jsou jinak k pořádání olympiády zdrženliví. Kromě Topolánka tak pro ně zvednou ruku například i vicepremiér Petr Nečas, ministryně za zelené Džamila Stehlíková, ale i další ministři, kteří by pro finanční garance nehlasovali."
Právo na první straně cituje článek slovenského deníku SME, podle nějž v roce 1976 byla československá jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích blízko havárii černobylských rozměrů. Milan Antalík, který tehdy pomáhal nebezpečí zažehnat, dostal před několika dny slovenské vyznamenání. "Při výměně jednoho palivového článku došlo k poruše. Článek doslova vystřelil do výšky, trefil jeřáb a rozbil se. (...) ‚Po vystřelení článku zůstal technologický kanál otevřený a plyn s hukotem unikal do ovzduší. Třásla se celá budova. Kdyby se kanál nepodařilo utěsnit, za půl hodiny až hodinu by plyn unikl do ovzduší a reaktor by nebylo možné chladit. Pak by teplota nezadržitelně stoupala do takové výše, že by se palivové články začaly tavit. Potom by už hrozil podobný scénář jako v Černobylu,‘ řekl Antalík."
Vedoucí kulturní rubriky Lidových novin Jana Machalická navštívila v Národním divadle tryznu za herečku Věru Galatíkovou. Zážitek shrnula v textu pro rubriku Úhel pohledu. Píše v něm o "jarmarečním" způsobu pohřbívání herců první scény a vyjadřuje údiv nad tím, že se na tom trendu Národní divadlo jako instituce podílí. "Obřad se stále více neúnosně natahuje, živé hudební vstupy, recitace - prostě normální program, ale s utrápenými pozůstalými, kteří musí při této produkci držet dekorum, i kdyby se jim chtělo řvát a mlátit hlavou o zeď nebo jenom tiše brečet. (...) Cožpak nemůže státní instituce tenhle pohřební jarmark aspoň trochu zkorigovat a usměrnit? To by nestačilo zahrát dvě, tři skladby, maximálně vybrat jednoho člověka, aby krátce promluvil, a dost? Zřejmě ne, protože pohřeb od pohřbu je to horší."
Deník si všímá i dalších peripetií příběhu bezdomovce Miroslava Szamszeliho, který našel v popelnici odhozené nemluvně, přispěl k jeho záchraně, začaly si ho všímat i televize a pražský magistrát, slavně dostal pokoj na ubytovně a práci, utekl odtud a teď je na psychiatrii v Bohnicích. Lidové noviny zjišťovaly, jestli za něj někdo zaplatí šedesátikorunový poplatek za hospitalizaci. Zeptaly se pražského radního pro sociální věci Jiřího Janečka, který dříve s velkým entuziasmem pózoval jako Szamszeliho zachránce. "Když má peníze na krabicové víno nebo cigarety, určitě je najde i na poplatky nemocnici." Na adresu pana Janečka, který se po zádech toho chudáka šplhal do televize, okázalou a nepromyšlenou propagační dobročinností mu zkomplikoval život a teď se nad ním ofrňuje, nenacházím publikovatelný a nežalovatelný výraz.
Mladá fronta Dnes přibližuje atmosféru vyjednávání před prezidentskou volbou. Poslanci za občanské demokraty prý do nerozhodnutých rádi hučí v parlamentní restauraci, které se říká U roury. Slova Jiřího Dolejše KSČM: "Vezmou našeho poslance k Rouře a položí mu sugestivní otázku: Budeš volit toho kapitalistu Švejnara, nebo vlastence Klause? (...) Polapený poslanec se rdí, zajíká a neví co říct."
Aha! přináší podrobný zpravodajský servis z oblasti neduhů českých herců. ("Strašné zranění!", "Těžký zápal plic", "Trpí velkými bolestmi", "Nadosmrti lazar").
Horoskop MfD konstatuje, že mi "usilovná práce nedělá problém". Hospodářské noviny citují agenturní zprávu, podle níž čeští monarchisté udělil cenu Ferdinanda Dobrotivého Ivanovi Martinu Jirousovi "za citlivý přístup k otázce zahálky, absence a nedochvilnosti". Gratuluju a jako skrznaskrz konformní usilovně pracující si uvědomuju svou nedostatečnost. Měl bych s tím něco udělat, jenom aby už nebylo pozdě.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.