7. 2.: Neklid volených, radost nejmenovaných
07.02.2008 09:59
Dohady ohledně způsobu volby prezidenta můžou prý vést až k tomu, že ho zítra nebude možné volit. Představu, že bychom se kvůli tomu mohli v té příjemné a inspirativní atmosféře rochnit ještě o něco déle, se snažím si nepřipouštět. Moc mi to nejde. Barboru Tachecí vyhodili z Radiožurnálu. Konec dobrý, všechno dobré? Konec? Dobrý?
Hospodářské noviny v otvírákovém titulku předvídají ústavní krizi, pokud se sněmovna a Senát na způsobu volby prezidenta nedohodnou. Deník cituje Přemysla Sobotku, podle nějž se Senát - jestli ho poslanci přehlasují - obrátí na Ústavní soud. „Právníci v této variantě nemají jasno, shodnou se ale na tom, že spor o volbě nemůže řešit soud. ‚Volba prezidenta je nepřezkoumatelná, není na koho se obrátit a to se týká i procedury hlasování,‘ sdělil děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch, který ale s tím, že by sněmovna vnutila způsob hlasování Senátu nesouhlasí. Profesor ústavního práva a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský v tom problém nevidí. ‚Senát je slabší komorou, proto ho poslanci přehlasovat mohou,‘ říká. Druhou variantou je možnost, že by obě komory hlasovaly v jiném režimu, sněmovna veřejně a Senát tajně. Právníci ale ve výjimečné shodě tvrdí, že to nelze."
Právo referuje o průzkumu veřejného mínění agentury STEM, podle nějž by lidé na Hradě chtěli raději Jana Švejnara než Václava Klause (60:40). Mladá fronta Dnes otvírá zprávou o vlastním průzkumu, ve kterém vychází jako populárnější Klaus (53 procent). Průzkum STEM si objednala sociální demokracie, dřívější průzkumy agentury SC&C, podle nichž veřejnost naopak podporuje Klause, zase ODS.
Zbyněk Petráček v poznámce pro Lidové noviny glosuje rozhovor s Miroslavem Šloufem, který včera vyšel v Mladé frontě. Šlouf v něm kritizuje Švejnara kvůli tomu, že se chce vzdát amerického občanství a tudíž „zradit". Připomíná Šloufovu minulost normalizačního funkcionáře a pokračuje: „Šlouf dnes beztrestně zdůrazňuje to, kvůli čemu by sám měl předstírat neviditelnost, co by se mělo obracet proti němu osobně. Proč mu to ti, kteří s ním hovoří, neřeknou nahlas? Asi proto, že při slovech cizinec či zahraniční kapitál voliči bystří uši. ‚Cizinec‘ Švejnar přísahal věrnost USA. Je to snad horší, než když Šlouf přísahal věrnost komunismu a Sovětskému svazu? To nebyla zrada? Jistě, muži za komunismu na vojně přísahali věrnost režimu, ale k tomu je nutil zákon. Když Šlouf po srpnu 1968, po okupaci cizí, sovětskou mocí, vstupoval do KSČ, zrazoval cizákům dobrovolně a zištně."
Bohumil Doležal v komentáři pro stejný deník vysvětluje, proč považuje případné zvolení Václava Klause za menší zlo. „Pokud jde o prezidenta, ukázalo se, že má svým vztahem k ODS svázané ruce: nemohl vládě házet klacky pod nohy tak bezohledně, jako to dělal Špidlovi a Grossovi, tam, kde nesouhlasil, musel se omezit na verbální protesty (koalice se zelenými, ministr Schwarzenberg). Jeho euroskepticismus, názory na globální oteplování, podceňování islámského radikalismu a jeho rusofilství zůstaly na rovině osobního podivínství, navíc na výhradách k EU a k ideologii globálního oteplování něco je."
Pavel Verner v Právu chválí sociálně demokratické poslance za to, že se na setkání s prezidentem snažili dávat otázky na tělo. Klaus ale podle něj uplatnil svou obvyklou taktiku. „Hned po otázce se chytne nějaké nepodstatné maličkosti, zlehčí atmosféru v sále, a pak kolem jádra dotazu krouží v bezpečné vzdálenosti, dokud téma nerozmělní. V řečnických figurách je kabrňák."
Deníky celkem obšírně referují o odvolání Barbory Tachecí. Zaměstnanci Radiožurnálu ve zprávách potvrzují, že jim to dělá radost, pro jistotu však zůstávají nejmenováni Podle Mladé fronty odvolání „viselo ve vzduchu", deník cituje předchůdce Tachecí Miroslava Konvalinu, říká, že za zmatky na Radiožurnálu může ředitel rozhlasu Václav Kasík. „‚Je mi z toho smutno. Neznám přesně souvislosti, ale myslím, že jde o pokračování tragikomedie jeho personální politiky,‘ říká Konvalina, který dal nedávno výpověď. ‚Pod mým vedením údajně vadila příliš klidná síla, v případě Báry Tachecí zase síla moc razantní. Co bude s těmi, kteří přišli, co s těmi, kteří odešli? Připadá mi to jako hazardování se službou,‘ dodal."
Hospodářské noviny se Kasíkovi dovolaly, vyslechly následující: „Už mi prosím ve věci odvolání Barbory Tachecí nevolejte. Copak necítíte mou nechuť se k jejímu odvolání vyjadřovat? Při vší úctě k vám a k vašim novinám, prosím vás na kolenou, už mi nevolejte. (...) Že jsem přijal Barboru Tachecí, rozhodně nebyla chyba, ale nebudu mluvit ani o své odpovědnosti, ani o ničem dalším v této věci."
Lidové noviny vyzpovídaly Danu Jaklovou z rady Českého rozhlasu. V titulku oznamují: „Zemětřesení neočekávám" . Hned jsem klidnější. A co tsunami? Na komentářových stránkách Mladé fronty se vede diskuse o tom, jestli má Jan Švejnar pravdu, když říká, že svět není černobílý. Ekonom Tomáš Munzi tvrdí, že je. Není. Svět je barevný, širokoúhlý a dolby stereo.
Zítra Zápisník nevychází, anžto jsem mimo dosah, což doporučuju i vám. Tak zas v pondělí...
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.