Česká televize má zájem spustit své programy v nastupujícím digitálním zemském vysílání (zkráceně DVB-T) již letos na Plzeňsku a Pardubicku. V online rozhovoru pro server Technet.cz to v úterý uvedl předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.
Dvořák rovněž nepředpokládá, že by se podařilo dodržet termíny technického plánu přechodu pro letošní rok, neboť je sice závazný, ale právně nevymahatelný. Plán je jakýmsi jízdním řádem digitalizace TV vysílání a určuje termíny a oblasti, v nichž by se zapínalo a posléze postupně vypínalo současné analogové vysílání. To se podle plánu týká Brna, v němž původně mělo analogové vysílání skončit letos v září.
"ČT má zájem spustit digitální vysílání v ucelené oblasti Plzeň ještě v tomto roce," uvedl Dvořák na jeden z dotazů týkající se Plzně. Na Plzeňsku by se podle technického plánu digitalizace týkala 890 000 lidí. Na dotaz, kdy bude digitálním signálem pokryta Chrudim, pak Dvořák uvedl: "Závisí na spuštění vysílače Pardubice, který by ČT chtěla spustit pokud možno ještě v tomto roce."
"Hlavně Plzeň je velmi důležitá, mimo jiné proto, že by bylo finálními kmitočty pokryto i Domažlicko," řekl šéf projektu digitalizace v České televizi Pavel Hanuš. Musí se však podle něj vyřešit problém rušení jednotlivých vysílačů. Část z nich se totiž signálem překrývá a vznikají potíže s rušením.
ČT začne v létě vypínat analogové vysílání
Zákon počítá s tím, že jedna z kmitočtových sítí pro DVB-T bude v budoucnu určena jen pro Českou televizi a Český rozhlas. Plán přechodu počítal s tím, že stavba této sítě začne příští rok v červnu a skončí v září 2010. ČT ale nedávno uvedla, že chce začít s budováním své sítě již letos.
Digitální TV vysílání nyní pokrývá Prahu, Brno, Ostravu, Domažlice a okolí. Další oblastí se zhruba v polovině roku stane okolí Ústí nad Labem. Domažlicko bude také vůbec první oblastí v ČR, v níž bude analog zřejmě do 30. června vypnut, neboť je rušen digitálním rozhlasem z Německa. Stejně tak bude posléze analog vypnut letos na Ústecku.
Co se týče dalších regionů, podle plánu přechodu, který zpracoval ČTÚ, se mělo analogové vysílání začít vypínat v září v Brně, poslední takovou oblastí měly být Zlín a Jeseník v říjnu 2010. Potíž je ovšem v tom, že plán přechodu není právně závazný a vymahatelný.
"Postup vysílatelů je sice závazný, ale není státem vymahatelný. Z návaznosti na potřebné změny legislativy nelze předpokládat, že by termíny v plánu přechodu pro rok 2007 byly realizovány," uvedl Dvořák.
Nova a Prima se jen tak nevzdají
K plánu se nepřihlásily celoplošné stanice Nova a Prima, které by se tak zavázaly odevzdat své analogové kmitočty, jež by byly následně využity pro digitální vysílání. Tyto televize tak nechtějí učinit bez toho, že by byla právně vyřešena otázka, zda a kolik TV licencí získají za to, že se svých analogových kmitočtů platných do roku 2017, respektive 2018 vzdají.
Digitální zemské vysílání přinese lidem až tři desítky volně přístupných programů, zatímco nyní to je pouze ČT1, ČT2, Nova a Prima. Nutností pro sledování digitálního vysílání je zapojení převaděče signálu, označovaného jako set-top box, jehož ceny začínají pod hranicí 1500 korun, anebo zakoupení dražšího televizoru s již zabudovaným digitálním tunerem.
Foto: archiv
Plzeňsko a Pardubicko čeká televizní revoluce. Už letos
Relax
17. 4. 2007 17:01
Česká televize
Autor: ČTK