Televize hledá ředitele
Politici volí "pana Novu". Stačí to na post šéfa ČT?
21.09.2011 06:15 Původní zpráva
Kterým směrem se vydá Česká televize? To leží v rukách patnácti radních. Dnes v poledne zasednou, aby pro příštích šest let vybrali veřejnoprávnímu médiu nového ředitele. Kdyby záleželo na politicích, kteří pro změnu volí radní, vyhrál by nejspíš exšéf televize Nova Petr Dvořák. Radní však mají svou hlavu. I když známé osobnosti a televizní odbory tvrdí opak a varují, že se z klání stane blamáž.
Do finálového souboje o křeslo šéfa ČT v pravé poledne nastoupí tato pětice: výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč, bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák, někdejší výkonný ředitel TV Óčko Hynek Chudárek, někdejší marketingový ředitel TV Prima a pražského dopravního podniku Jan Svoboda a prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek. Patnáctce radních představí své vize o rozvoji ČT a budou čelit všetečným otázkám. Pak z nich zůstanou dva a nakonec rada veřejnoprávní televizi vybere nového ředitele.
Kdo má největší šance?
Kdyby měli dát radní na poslance, kteří je do rady ČT dostali, vedl by nejspíš příštích šest let veřejnoprávní kolos Dvořák. A někteří zákonodárci jsou dokonce přesvědčeni o tom, že to tak bude.
"Bude to Dvořák, je to skvělý manažer, rozpočtově odpovědný," tvrdil pod podmínkou anonymity ještě včera jeden z koaličních expertů na média a dušoval se, že je na exšéfovi Novy napříč politickým spektrem shoda. A mezi dalšími poslanci se pak mluvilo i o tom, že už si Dvořáka vybral i premiér Petr Nečas (Dvořák je jediný kandidát, se kterým se Nečas osobně setkal - pozn. red.).Jako "sněmovní dvojku" pak většina poslanců označila Chudárka. "Je v závěsu, kdyby se něco přihodilo," uvedl další poslanec.
Oficiálně však nechtěl nikdo ze zákonodárců dnešní klání příliš komentovat. Právě kvůli politickým tlakům a zákulisním schůzkám totiž provázejí volbu nového šéfa ČT od začátku pochybnosti.
"Někteří kandidáti se skvělými projekty dostali minimální počet hlasů a je trapné i bodové srovnání mezi těmi, kteří nepostoupili," protestovaly proti složení pětice finalistů například Asociace režisérů a scenáristů (ARAS) a Český filmový a televizní svaz (FITES). A nařkly radní z nekompetentnosti či závislosti na přáních politiků, kteří je do rady jmenovali.
Spekuluje se však i o tom, že za některými kandidáty stojí podnikatelské kruhy, které chtějí prosadit odprodej televizních (a lukrativních) pozemků na Kavčích horách developerům či se snaží napojit na veřejné zakázky z veřejnoprávní televize.
Hlasujme veřejně, volá šéf radních
Pokud půjde vše hladce, mohla by Česká televize i její diváci znát nového ředitele už dnes v podvečer. Ještě před začátkem finálového klání se však radní nemohli shodnout ani na tom, jak šéfa ČT vybrat, zda veřejně, či tajně. První možnost chce přitom navrhnout kvůli větší transparentnosti volby ředitele ČT předseda rady Milan Uhde. Zda se mu to povede prosadit, lze odhadovat jen těžko, spíš se dá předpokládat, že radní jeho návrh nepodpoří a volba zůstane tajná. Předseda rady totiž mívá velmi často právě opačné názory než jeho kolegové.
"Osobně mi veřejné hlasování nevadí a klidně po něm řeknu, koho jsem volil, ale na druhou stranu do veřejné volby nechci nikoho nutit. Bude-li se o tom hlasovat, asi se zdržím," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ radní Jiří Závozda s tím, že si neodvažuje odhadnout, jak hlasování o veřejné volbě dopadne, ale podle jeho názoru bude velmi těsné. Dodal, že do budoucna by se podle něj měl změnit celý systém volby. "Dnešní dvoutřetinové většiny hlasů nutných pro zvolení ředitele televize v podstatě nelze dosáhnout bez různých dohod," vysvětlil Závozda.
Jak hlasování o veřejné volbě dopadne, si netroufala dopředu odhadnout ani místopředsedkyně rady Dana Eklová. "Ačkoli si nemyslím, že by byl návrh pana Uhdeho špatný, jsem toho názoru, že by se během hry neměla měnit pravidla, proto ho podporovat nebudu," uvedla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.