V britské mediální společnosti BBC se uzavřela významná kapitola její historie. Ve čtvrtek se odvysílaly poslední rozhlasové zprávy vysílání BBC pro zahraničí z jeho slavného tradičního sídla Bush House v centru Londýna.
Rozhlasové vysílání BBC World Service se ze slavného Bush House stěhuje po více než sedmi desetiletích. Redakce bude nově působit v Broadcasting House poblíž Oxford Circus, které je rovněž v centru britského hlavního města a odkud BBC vysílalo již před válkou.
Rozhlasové vysílání do zahraničí zahájila BBC v roce 1932 jako Empire Service. V roce 1941 se muselo přestěhovat z Broadcasting House, který byl za války bombardován. Útočiště našlo v domě, který postavil v roce 1925 americký milionář Irving T. Bush, a odtud vysílalo nespočet pořadů uváděných slovy From Bush House in London (Z Bush House v Londýně).
Odtud vysílal generál Charles de Gaulle vzkazy francouzskému odboji za války. Za studené války byla BBC World Service jedním z důležitých zdrojů informací v komunistických zemích. V dobách největší slávy vysílala ve 45 jazycích do celého světa.
Dnes vysílá v 27 jazycích pro 160 milionu posluchačů a všechny jazykové redakce jsou již přestěhovány do modernizovaného Broadcasting House. Vysílání z Bush House dnes v poledne místního času uzavřely poslední zprávy a prohlášení, které přečetl generální ředitel BBC Mark Thompson. Zdůraznil, že během studené války i ve složitém 21. století byl "Bush House výjimečným symbolem, autoritou důvěryhodnosti zpravodajství pro miliony posluchačů po celém světě".
"World Service a vysílání BBC v jednotlivých jazycích bylo často pro mnoho posluchačů jediným spolehlivým informačním zdrojem a v některých zemích to platí z velké části dosud," prohlásil Thompson.
"Díky BBC jsem nikdy neztratila kontakt se svým lidem, s hnutím za demokracii v Barmě a se zbytkem světa," řekla nedávno při návštěvě Británie barmská opoziční politička Do Aun Schan Su Ťij, která musela trávit léta v domácím vězení.
I když se Bush House stal symbolem rozhlasového vysílání, nebyl k tomu původně vůbec určen. V podzemí měl i plovárnu, která byla přeměněna na studio. Spleť chodeb a jednotlivých redakcí v Bush House také údajně inspirovala George Orwella při popisu ministerstva pravdy v jeho slavném románu o totalitní společnosti 1984.
Nostalgičtí posluchači si budou moci od konce července koupit v on-line aukci na tři tisíce předmětů z Bush House - od mixážních pultů po fotografie celebrit při rozhovorech od Paula McCartneyho po někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova.