Hudba pro nás není důležitá. Radiožurnál je zpravodajská stanice, ve které je stěžejní mluvené slovo. Zhruba tak se dají shrnout názory zástupců nejposlouchanější veřejnoprávní stanice v Česku, kteří diskutovali s kritiky na veřejném semináři o hudbě uspořádaným rozhlasovou radou.
Chvílemi to vypadalo, jako kdyby se ve zcela zaplněném A studiu Českého rozhlasu v pražském Karlíně, kde se mohlo tísnit zhruba 150 lidí, setkaly dva naprosto jiné světy. Na jedné straně to byli rozhořčení posluchači a odborníci, kteří již dlouhou dobu kritizují špatnou kvalitu hudby na nejposlouchanější veřejnoprávní stanici, na druhé straně zástupci vedení Radiožurnálu. A neshodli se prakticky na ničem. V některých okamžicích tak debata o rozhlase spíš připomínala hospodskou hádku.
Asi nejostřeji vystoupil písničkář a publicista Jan Burian, který nedávno kvůli hudbě na Radiožurnálu dokonce napsal otevřený dopis rozhlasové radě. "Navrhuji buď Radiožurnál úplně zrušit, nebo konečně zavést pořádnou hudební dramaturgii. Vypišme konkurs, pozvěme dvacet lidí a vyberme dobré hudební dramaturgy," řekl Burian, který také zvýšeným hlasem vyzval, aby odstoupili lidé zodpovědní za špatné vedení stanice.
Nechceme nikoho odradit
Naopak hájit výběr hudby se snažil sociolog Václav Hradecký, vedoucí oddělení výzkumu Českého rozhlasu. "Radiožurnál má příliš různé posluchače na to, aby byli všichni s hudbou spokojeni," uvedl Hradecký, podle kterého je pro Radiožurnál stěžejní mluvené slovo. "Pokud chceme všechny posluchače oslovit, musíme se snažit najít hudbu, která žádnou z těchto skupin neodradí a nebude urážet. Taková hudba je brána spíš jako doplněk k informacím. Ale hlavní důvod existence Radiožurnálu je v informacích, ne v hudbě," zdůraznil sociolog.
S tím ovšem nesouhlasila další z diskutujících, Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu Colours of Ostrava. "Je třeba se zamyslet nad tím, jestli se má Radiožurnál podbízet a hrát klidně třeba i šmíru jen proto, aby vyhověl všem," uvedla.
Pouze v jedné věci se zástupci obou stran částečně shodli. Ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan připustil, že by se mohl zvýšit počet skladeb v takzvaném playlistu, ze kterého Radiožurnál hudbu vybírá. Jedna z nejčastějších kritik totiž mířila na fakt, že skladby se velmi často opakují a mohou se rychle oposlouchat.
Radiožurnál je čtvrtou nejposlouchanější rozhlasovou stanicí v České republice. Každý den si ho naladí přibližně 700 tisíc lidí. Hudba a mluvené slovo stanice vysílá zhruba v poměru 50 : 50 procentům.