Ilegálních graffiti reklam přibývá, firmy se nebojí sankcí
30.10.2009 06:08 Původní zpráva
Na chodníku, u vstupu do metra, na parkovišti či při procházce parkem. Narazit v Praze na sprejem vytvořenou reklamu není nic těžkého, graffiti reklam přibývá. Ne všechny firmy, které postřiků využívají, tak ale činí legálně. Bez příslušných povolení svou reklamu na veřejné plochy umisťují i ty největší české firmy, např. mladoboleslavská Škoda Auto nebo Česká spořitelna.
ČTĚTE TAKÉ: Reklamy na zpravodajských serverech výrazně přibylo
Důvodem, proč si firmy příliš nelámou hlavu s povolením úřadů, je poměrně komplikované dokazování v případném správním řízení. Stačí totiž, aby se od objednávky reklamy distancovaly.
„V takovém případě je v podstatě nemožné, pokud nebyli dotyční chyceni přímo při instalaci, dopátrat se osoby či instituce, která nástřik reklamy realizovala," přibližuje Lukáš Fátor, mluvčí Úřadu městské části Praha 7, proč je pokuta v maximální výši tří set tisíc korun spíše jen symbolickým strašákem.
Že firmy v podobných případech takto skutečně postupují, ukazuje příklad jazykové školy Jipka. Ta nejprve tvrdila, že s postřiky, které se bez povolení objevily u vestibulů metra v blízkosti jejích poboček, nemá nic společného. Následně se však k autorství přiznala. „V tuto chvíli celou situaci šetříme. Externí marketingové aktivity vždy svěřujeme marketingovým agenturám, navigace okolo našich poboček nebyla výjimkou," hájí se Jitka Mrázková, ředitelka Jipky, s tím, že škola již úřady požádala o dodatečnou legalizaci.
ČTĚTE TAKÉ: Billboardy s číslem Petra Bendy musejí zmizet
Odkazem na spolupracující agenturu a povolením ex post vyřešila svou letní kampaň i automobilka Škoda. „Konkrétní realizaci akce prováděla mediální agentura, která také nese veškerou zodpovědnost za její průběh," tlumočil stanovisko firmy její mluvčí Evžen Krauskopf, podle něhož jsou čtyři stovky postřiků propagujících nový model Yeti aktuálně odstraňovány.
Peníze až v druhé řadě
Firmám v těchto případech přitom nejde ani tak o peníze, jako spíše o pozornost potenciálních zákazníků. „Reklamní postřik totiž není vždy automaticky levnější než například rámečky v metru," vysvětluje Michaela Náhlovská z agentury MediaCom, která kampaň pro Škodovku vytvářela a k jejímuž autorství se hrdě hlásí.
Jenže přibývající množství postřiků může mít přesně opačný efekt - rozšíření tzv. reklamní slepoty, tedy stavu, kdy lidé sdělení automaticky odfiltrují.
A pražská Technická správa komunikací, jež propagaci na veřejných prostranstvích města povoluje, má kromě zahlcení reklamou k postřikům i estetické výhrady. „Dotazy na tuto formu reklamy se množí, ale TSK ji povoluje velmi zřídka," shrnuje postoj správy její mluvčí Tomáš Mrázek.
Kdo má v Praze kampaň na chodníku |
Škoda Auto (výrobce automobilů) Česká spořitelna (banka) Jipka (jazyková škola) RosenbergTV.com (pornografický web) Represent (obchod s oblečením) Automat (dokumentární film) |
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.