Kdo nakreslí koně pro pražskou zoo?
30.03.2008 16:00 Původní zpráva
Přesně na Apríla měla pražská zoologická zahrada podle původních plánů představit své nové logo a korporátní identitu. Z návrhů veřejné soutěže si ovšem nevybrala a po negativním ohlasu v médiích raději přešlapuje na místě.
Spory mezi Zoo Praha, jejím ředitelem Petrem Fejkem a dnes již bývalým, spolupracujícím výtvarníkem Michalem Cihlářem ohrozily další bezproblémové používání loga a vizuálního stylu zahrady.
Cihlář odmítl smír a podal na zoologickou záhradu žalobu. Přesto, že zatím zůstalo jen u té, a Petr Fejk neoprávněné užívání loga rozhodně vyvrací, je hledání nové korporátní identity zvířecího parku po deseti letech přirozené.
Částečně i proto, že propagace je nyní provizorní a to za spoluúčasti výtvarníka Vladimíra Veselého, jehož práci mnozí z grafického oboru vnímají za trapnou vizuální kopii Cihlářova linorytu.
Je to profesionální?
Soutěž na novou grafiku vyhlášená na podzim loňského roku však své vítěze nepoznala. Z bezmála sto čtyřiceti přihlášených prací žádná pětičlennou porotu nezaujala a soutěž byla poté zrušena. Některé z návrhů jsou k vidění na internetovém Designportálu a šestašedesát procent hlasujících se v anketě vyjádřilo, že se jim žádný z nich nelíbí.
S takovým výsledkem se Unie grafického designu (UGD) odmítla smířit a prostřednictvím médií vyzvala zoo k „profesionálnímu přístupu".
Zatímco ostatní státní či soukromé firmy vypisují, pozastavují a ruší výběrová řízení na reklamní a podobné služby i několikrát do roka, a nezasvěceným je to víceméně jedno, jsou emoce kolem dění v pražské Tróji důkazem, že nám značka Zoo Praha opravdu přirostla k srdci.
Poslední vyjádření Petra Fejka zní, že v nejbližší době zahrada rozhodně žádnou další soutěž vypisovat nebude a počká, až se situace trochu zklidní.
Už žádnou one-man show
Zajímavé je, že komentáře na adresu Zoo Praha a její „lidi" bývají poměrně černo-bílé. Jedni vyzdvihují Fejkovy marketingové schopnosti a úspěchy značky Zoo Praha jako takové, druzí jsou přesvědčeni, že za úspěch vděčí zahrada v převážné míře právě Cihlářovi. Za svou práci byl také oceněn a to Zlatým ohníčkem za přínos reklamě v rámci soutěže Louskáček 2005.
UGD Fejkovi vyčítá, že neexistuje manuál, kde by byla zakotvena pravidla pro práci s barvami, písmem nebo fotkami. „Vizuální podoba nemůže stát na jednom člověku," uvedl s odkazem na práci Cihláře mluvčí UGD Ondřej Kafka.
Ředitel Fejk namítá, že věří více živé lidské kreativitě než sebeobsáhlejším manuálům a zaběhnutým postupům.
Nestandardní spolupráce mezi Fejkem a Cihlářem vycházela zprvu z přátelství, a proto nebyly Cihlářovy kompetence od přesně definované. Výtvarník si pak stěžoval na nemožnost supervize nad svým dílem. Fejk reagoval, že byl přeci pouze výtvarníkem.
Snad nám nechtějí diktovat!
Další sporný bod se týká předmětu ztvárnění pro logo. Zahrada trvá na koni Převalského, zúčastněným grafikům to připadá příliš omezující.
„Dnes si můžete do loga zahrady dosadit třeba i opici. Ale víme, že to bude mít stejný význam i za tři roky? Kůň Převalského má v logu historické i komunikační důvody. Jde o druh, který pražská zoo jako jediná dokázala zachránit před vyhynutím. Touto cestou tak zahrada komunikuje primární chovatelské i ekologické, záchranné poslání," pokusil se vysvětlit zúžené zadání ředitel Fejk.
Na adresu grafické unie pak vzkázal, že nepochopila pozici zahrady jako zadavatele soutěže. „Jako by si zadání chtěli diktovat sami," uzavřel.
Foto: Zoo Praha, autoři návrhů loga
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.