Sexistické prasátečko: která reklama nejvíc uráží ženy?

10. 10. 2011 17:02
Tahle reklama si nominaci vysloužila za stojící mrkev.
Tahle reklama si nominaci vysloužila za stojící mrkev.

Rekordních 91 reklam letos soutěží o anticenu Sexistické prasátečko udělovanou za necitlivé zobrazení ženy nebo muže v reklamě. Podle Kristýny Pešákové z hnutí Nesehnutí, jež klání pořádá, si firmy často ani neuvědomují, že by jejich reklamy někoho mohly urážet.

Polonahá žena nejlépe v lascivní pozici. Typický příklad sexistické reklamy.Letos mohou lidé nově hlasovat hned ve třech kategoriích, které upozorňují na různé projevy sexismu v reklamách. "Nejpočetnější je kategorie zobrazování žen pouze jako objektů, následuje kategorie využívání částí těl žen v reklamách. Poslední kategorie shrnuje další časté projevy reklamního sexismu - využívání stereotypů vůči ženám a mužům a znevažování jejich schopností jen na základě pohlaví či zobrazování mužů jako objektů," uvedla Kristýna Pešáková.

Do soutěže mohou být nominovány reklamy, které se objevují v Česku v televizi, časopisech, na billboardech a na internetu. Od pondělí lidé na internetu mohou hlasovat o vítězi soutěže, jenž bude vyhlášen v půlce listopadu. Mezi Spoře oděné slečny často v reklamě doplňují dvojsmyslné texty.nominovanými je například reklama Komerční banky na studentské konto G2, která se snaží přilákat zájemce heslem "Užij si první bankovní styk", nebo reklamy na firmu Q8, na Old Spice, MPL stavebniny, Gigacomputer nebo Pivovar Rohozec. Letos budou předány tři ceny veřejnosti a jedna cena odborné poroty. Loni získala od veřejnosti hlavní anticenu reklama firmy S&Ř, CH Kovo, která se zabývá řezáním, vysekáváním a ohýbáním plechu. Pro reklamu, která fotografii téměř svlečené ženy doplnila textem "Přeřízneme, ohneme A další polonahé ženské tělo s rádoby vtipným sloganem.vše dle Vašeho přání", hlasovala víc než třetina z více než čtyř stovek lidí. Anticeny uděluje kromě veřejnosti i odborná porota, loni ji dala firmě Vašstav.

Záměrem soutěže není podle jejích organizátorů firmy odsoudit, ale upozornit je na to, že jejich reklamy mohou někoho urážet. Řada firem si to podle aktivistů vůbec neuvědomuje. Pešáková uvedla, že při prvním ročníku soutěže si "vítězná firma" cenu převzala a její udělení brala s humorem, loni prý ani jedna z oceněných společností nereagovala. Proto jim cenu aktivisté doručili poštou. Od letošního ročníku soutěže, kdy se prý Bez komentáře.veřejnost zapojuje aktivněji než jindy, si organizátoři slibují, že by firmy mohly více reagovat než v minulosti a reklamy třeba samy stáhnout.

Sexistické reklamy se podle odborníků vyznačují stereotypním zobrazováním pohlaví v reklamě. V českém prostředí jsou touto skupinou nejčastěji ženy. Reklamy často využívají zobrazení sexualizovaného těla bez souvislosti s propagovaným výrobkem. Časté je také využití zjednodušujících představ o ženách nebo mužích - ženy jsou spojovány s praním prádla, muži s opravou domu a podobně.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ