Reportéra MF Dnes deportovali z Turecka
17.07.2009 17:42 Původní zpráva
Novinář Mladé fronty Dnes Tomáš Poláček loni dostopoval z Prahy do Pekingu a o své cestě pravidelně informoval čtenáře serveru iDnes.cz. Letos chtěl podobnou akci zopakovat a s batohem a foťákem vycestovat na Kavkaz. Zklamání přišlo hned první den: na letišti v Istanbulu byl zadržen a deportován zpátky do České republiky.
„Jsem na pár hodin zpátky v Praze, unavený a naštvaný. Ale okamžitě vyrážím na Kavkaz jinou cestou, přes Maďarsko, Rumunsko, Moldávii a Ukrajinu do Oděsy," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Poláček.
Deportace kvůli Kurdistánu
Zadržení a deportaci ze země způsobila událost stará tři roky. Tomáš Poláček tehdy v hospodě ve východním Turecku vykřikoval „Ať žije Kurdistán!" - načež byl tureckou policií zadržen, strávil několik dnů ve vězení a následně byl deportován.
„Tušil jsem, že by z toho mohly být problémy, proto jsem poslal mail českému konzulovi v Istanbulu. Napsal mi, že nic nebrání tomu, abych Turecko znovu navštívil," říká Poláček.
V dopisu českého generálního konzula zaslaném 9. ledna 2009 doslova stojí: „Sděluji Vám, že jsme si vyžádali písemné vyjádření jak od prokuratury města Savsat, kde jste byl zadržen, tak disponujeme rovněž písemným stanoviskem prokuratury ve městě Erzurum, kam byl Váš spis poté zaslán.V obou stanoviscích je jasně řečeno, ze sice jste byl zadržen a vyhoštěn, nicméně důvody, jež by hovořily pro Vaše další trestání, nebyly nalezeny - tudíž nic nebrání tomu, abyste Turecko opět navštívil."
Úředničina po turecku
Přesto byl Poláček na letišti v Istanbulu zadržen. „Vystál jsem frontu na odbavení, projeli mi batohy a doklady - a vzali si mě stranou. V tu chvíli už jsem zaslechl slovo Kurdistán a bylo mi jasné, že je zle."
Reportéra poté bez vysvětlení odvedli do cely na letišti. „Byla to místnost bez oken, kde kromě mě posedávalo asi patnáct chlápků, byli tam Indové, Íránci... Bylo to dost nepříjemné, nemohl jsem si pro svoje věci, ani pro hygienu nebo cigára. Ale měl jsem telefon, takže jsem mohl mluvit s konzulem."
Konzul zjistil, že jde o administrativní chybu - Tomáš Poláček byl sice osvobozen tureckým ministerstvem spravedlnosti, to ale informaci nepředalo na ministerstvo vnitra, takže jeho jméno nadále figurovalo v policejním registru. „Tím pádem jsem pro ně pořád byl persona non grata."
Zkusí to ze severu
Poláček dostal nabídku počkat, než se věci vyjasní a cestovat dál, ale rozhodl se, že se nechá deportovat zpátky. „Nechtělo se mi čekat deset dní. Vrátil jsem se do Prahy, kouknul do mapy a vymyslel novou cestu ze severu." Stopem se vydá přes Ukrajinu a Rusko.
„Jsem úplně zničený, těch patnáct hodin v cele mi dalo zabrat. Z Istanbulu jsem neviděl vůbec nic, jen to letiště a celu... Může to znít jako dobrodružný začátek, ale já bych si to stokrát radši odpustil," říká Poláček.
Foto: Týden, wikipedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.