Ruští novináři si stěžují, nesmějí dát prostor opozici

Relax
18. 4. 2007 20:02
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir PutinReportéři jedné z největších sítí ruských soukromých rozhlasových stanic RSN si stěžují, že od nového vedení dostali pokyn napříště nepouštět do vysílání kritiky Kremlu. Uvedla to ve středu agentura Reuters s odvoláním na nejmenované reportéry.

Od příchodu ruského prezidenta Vladimira Putina k moci se téměř všechna významná média v Rusku dostala pod kontrolu Kremlu. Analytici předvídají, že tento dohled se před prezidentskými volbami v příštím roce ještě utuží.

Manažeři Ruské informační služby (RSN), která poskytuje zpravodajství množství stanic, zavedení jakékoli cenzury popírají. Jejich podřízení však tvrdí, že noví šéfové zakázali přímé přenosy z víkendových protivládních demonstrací a opoziční předák, bývalý mistr světa v šachu Garry Kasparov se dostal na "černou listinu" lidí, kteří se ve vysílání nesmějí objevit. Naopak reportéři prý byli vybídnuti, aby věnovali více pozornosti a vysílacího času předákům prokremelské strany Jednotné Rusko.

"Na poradě nám bylo jasně naznačeno, že Garry Kasparov a jemu podobní nezajímají naše posluchače," řekl jeden z reportérů. "Lidé se už poohlížejí po jiné práci," dodal.
Dva z nových šéfů, včetně generálního ředitele, byli do RSN dosazeni ze státní televize, která se těší pověsti stanice oddané Putinovi. Ale generální ředitel Alexander Školnik popírá existenci "černého seznamu" opozičních politiků. "Máme jen tři kritéria: že zpravodajství bude aktuální, zajímavé a nebude extremistické. Zastoupeno bude celé politické spektrum," tvrdil pro Reuters. A Garry Kasparov? "Pokud nebude hlásat extremistická hesla, odvysíláme ho," ujistil Školnik.

Jeho předchůdce Michail Baklanov, který před týdnem odstoupil, však tvrdí, že zpravodajství se jasně vychýlilo ve prospěch Jednotného Ruska. "Dříve jsme to nedělali. Určitě jsme nebyli stanicí jedné strany," řekl.

Putin sice popírá, že by omezoval svobodu tisku, ale podle pozorovatelů byla volnost vyjadřování během posledních sedmi let v Rusku neustále nahlodávána. Soukromá televize NTV už není šťouravá jako v minulosti, ale chová se vůči státní moci mnohem uctivěji od dob, co ji koupil státní plynárenský monopol Gazprom. Ten vlastní i deník Izvěstija, který v roce 2004 vyházel své reportéry za nepřikrášlené vylíčení masakru v beslanské škole, při kterém při zásahu bezpečnostních sil proti únoscům zahynulo 330 lidí, hlavně dětí.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ