I trafika může být národním dědictvím, domnívá se Benjamin Gant, který odmítá nechat odstranit sedmaosmdesát let starý novinový stánek v centru Seattlu. Bleděmodrá trafika na rohu Pike Street a Third Avenue už toho zažila dost. Nejvíce však asi v dobách, kdy v ní prodávala ikona amerického odborářského aktivismu, jednonohý Frank Turco, jenž se jako předák kolportérských odborů aktivně zasadil o seattleskou generální stávku, která v roce 1919 vešla do americké historie jako první stávka, jíž se účastnilo komplet celé město.
Turco v trafice vydržel čtyřicet sedm let, až do své smrti v roce 1966. Osmadvacetiletý Gant, který stánek koupil v roce 2002, zatím neví, kolik dní mu ještě zbývá. Dopravní oddělení seattleské radnice totiž usoudilo, že stavba je natolik nevzhledná, že se bez ní občané v klidu obejdou. A to tím spíš, že na rozdíl od dob Turca, kdy měla modrá trafika otevřeno dvacet čtyři hodin denně a přes pult šlo dvanáct novinových titulů, je její otevírací doba dnes jen pár hodin denně a ani jeden z velkých seattleských deníků s Gantem nemá podepsanou smlouvu. Trafiky totiž v Americe pomalu, ale jistě vymírají - nahrazují je nárožní automaty a systém předplatného.
Tomu se však Gant příčí a na záchranu kiosku alias kousku místní historie vyhlásil sbírku. "Ten chlapík byl americký hrdina," říká o svém slavném předchůdci, kterému z trafiky hodlá udělat pomník, a tím přesvědčit velké deníky, aby měly znovu zájem vystavovat své výtisky na jeho pultech. Na dvacet tři tisíc dolarů potřebných na rekonstrukci už v rámci svého boje proti radnici vyhlásil sbírku, všímá si Los Angeles Times.
Foto: archiv