Odposlechy v Británii
Šéfka Murdochova impéria zadržena, šéf policie odstoupil
17.07.2011 15:20 Aktualizováno 17.07. 22:31
Skandál kolem nezákonných odposlechů a uplácení provozovaných bulvárními listy tiskového magnáta Ruperta Murdocha během víkendu neutichl. V neděli ráno byla policií zadržena bývalá ředitelka britské části jeho mediálního impéria Rebekah Brooksová a večer oznámil své odstoupení z funkce šéfa londýnské policie Paul Stephenson. Sám magnát se v sobotu i dnes prostřednictvím inzerátů zveřejněných v médiích omluvil veřejnosti za porušování zákona svými novináři.
Brooksová byla podle sdělení britské policie zadržena v rámci vyšetřování aféry s odposlechy a podplácením. Její mluvčí ale následně oznámil, že šla na policejní stanici z vlastní vůle, protože tam měla domluvenou schůzku, aby "pomohla policii ve vyšetřování". Dodal, že neměla tušení, že tam jde jen proto, aby byla zatčena.
Brooksová je desátý člověk, který byl v souvislosti se skandálem zadržen. Proti nikomu zatím nebylo vzneseno formální obvinění. V úterý by měla spolu s Murdochem a s jeho synem Jamesem vypovídat před parlamentní komisí, která skandál vyšetřuje.
Stephenson byl kritizován za to, že jeho podřízení brali peníze od Murdochova bulvárního listu News of the World, a proto nevyšetřovali dost rozhodně případy nezákonných odposlechů. Vytýkáno mu také je, že najal na částečný úvazek jako policejního poradce pro vztahy s veřejností Neila Wallise, bývalého hlavního editora News of the World. Wallis byl minulý týden v rámci vyšetřování odposlechové aféry zatčen.
Stephenson ale odmítá, že by se něčím provinil. Tvrdí, že osobně Wallise nenajímal a neměl ani povědomí o jeho zapojení do skandálu s odposlechy. Nevěděl prý o skutečném rozsahu odposlechů ani o odporném způsobu výběru odposlouchávaných osob, často obětí zločinů.
Murdochova omluva
Rupert Murdoch dal už v sobotu v tisku zveřejnit inzerát s omluvou za nezákonné odposlechy a úplatky policii, k nimž sáhly jeho deníky News of the World a The Sun. Dnes v dalším inzerátu pod titulkem "Napravit to, co bylo špatné" slíbil, že jeho společnost bude policii při vyšetřování těchto praktik pomáhat. Ti, kdo se provinili, "nebudou mít kam se schovat", napsal.
Murdoch už vydávání News of the World zastavil, přijal rezignaci dvou vrcholných manažerů britské části své mediální říše a vzdal se pokusu převzít jednu lukrativní britskou televizní stanici.
Podle BBC podal známý herec Jude Law trestní oznámení na Murdochův bulvární list The Sun. I v tomto případě jde údajně o odposlouchávání.
Aféra nadále vyvolává rozruch i v politických kruzích. Předseda opoziční Labouristické strany Ed Milliband, stojící od vypuknutí skandálu v popředí ofenzivy proti Murdochovi, dnes řekl, že britská divize jeho tiskové skupiny by měla být rozpuštěna.
"Myslím, že taková koncentrace moci v rukou jednoho člověka je nezdravá a že vede ke zneužívání moci. Myslím, že je potřeba se pozorně dívat, když může jedna osoba ovládat 20 procent mediálního trhu. Tento druh koncentrace moci je opravdu nebezpečný," řekl v rozhovoru pro deník The Guardian.
Místopředseda britské vlády Nick Clegg na stejné téma uvedl, že "zdravý tisk je ten, který je různorodý, kde máte mnoho organizací, které mezi sebou soupeří. To je přesně to, co potřebujeme".
Skandál propukl, když vyšlo najevo, že News of the World odposlouchával celebrity, oběti zločinů, pozůstalé po obětech teroristických atentátů a po vojácích padlých v Iráku a v Afghánistánu a že také platil policistům za informace. Praktiky Murdochových sdělovacích prostředků jsou předmětem vyšetřování i ve Spojených státech a v Austrálii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.