Japonský <span>smrtič blech</span> aneb reklama před sto lety

Domácí
8. 6. 2009 09:02
Reklama na umělé oči.
Reklama na umělé oči.

Reklama na mýdlo s holoubkem.Toužíte po umělých očích na míru, japonském smrtiči blech, švábů a rusů, po plném a pevném poprsí, nepostradatelné tygrovité ložní pokrývce či originální pistoli za pouhých pět korun? Před sto lety žádný problém. Pávě tyto výrobky vévodily inzertním stranám v denním tisku v týdnu od 8. do 14. června 1909.

Turné prodavače očí

Do Prahy zavítal „oční umělec" z Wiesbadenu, usídlil se v hotelu Viktorie a v novinách si zadal následující reklamní slogan: „Od 11. do 19. června 1909 budu v Praze v hotelu Viktorie přítomen a budu umělé oči přímo dle přírody pro nemocné zhotovovati. F. AD. Müller, oční umělec z Wiesbadenu." Text byl doplněn portrétem muže s páskou přes pravé oko.

Mořské mocnářství

Reklama na umělé oči.Blížilo se léto, v novinách proto inzerovaly i tehdejší cestovní kanceláře. Například Výletní jednota Julius Verne v Praze nabízela výlet do Švýcar za 150 korun. V ceně bylo jízdné vlakem tam i zpět, plná penze, noclehy v hotelích I. řádu v Mnichově a Curychu, projížďka parníkem po Bodamském jezeře, jízdy horskou drahou i pojištění proti úrazu.

Vídeňská společnost Schenker a spol. zase Pražanům nabízela služby celkem třiatřiceti zaoceánských parníků, které odplouvaly z tehdy domácího přístavu v Terstu. Agentura se chlubila „pravidelnou služba mezi Rakousko-Uherskem, Itálií, Francií, Řeckem, Španělskem, Severní Amerikou, Mexikem, Antilami, Střední a Jižní Amerikou". Musel to být příjemný pocit, když i Praha bývala součástí přímořské monarchie. 

Mazání a tabletky

Reklama na Maggiho kostky a kavárnu Arco.V maloplošných inzerátech si konkurovali především drobní obchodníci. Převládali drogisté a lékárníci. „Proti rheumatismu jest výtečné mazání Dubolin. Hojí v krátké době i nejzastaralejší rheuma," tvrdil v novinách prodejce mazání J. Sedmidubský z Biskupské ulice v Praze. Lékárník Hynek z lékárny U zlatého jelena v Praze na Můstku zase doporučoval klinicky vyzkoušené „Hynkovy šalvějové tabletky proti kašli, chrapotu, krčním neduhům vůbec, vysychání a škrábání v krku".

Zato lékárna U zlatého lva v Praze na Eliščině třídě č. 5 si zadala reklamu na zaručené „odvádivé mazání při nastuzení". Lékárna U bílého lva v Praze na Letné zkusila inzerovat svoji výtečnou náplast na kuří oka, thé proti kašli či dětskou moučku od Nestlé. Firma Nestlé si pak v novinách pravidelně platila vlastní velkoformátový inzerát, v němž hlásala: „Nestléova dětská moučka ode dávna osvědčená potrava pro kojence a odrostlé nemoc. žaludkem. Obsahuje nejlepší alpské mléko. Krabice K 1.80 v každé lékárně a drog."

Pistole za hubičku

Reklama na přikrývky s tygrem.Jen pro porovnání. Zatímco krabice od Nestlé stála 1.80 tehdejší koruny, Duškova firma z Opočna nabízela originální pistole již od dvou korun, na 5 korun pak přišel revolver, flobertka na 8.50 a slavná puška lankasterka na 26 korun. Zbraně byly dodávány na dobírku, zbrojních průkazů nebylo potřeba.

Drahé máslo, levný margarin

Mezi největší zadavatele inzerce v denním tisku patřily podobně jako dnes firmy vyrábějící prací a čistící výrobky, mýdla a kosmetiku. „Pravý název pracího výtažku jest CHVÁLA HOSPODYŇKY. Je to nejlepší mýdlový prášek k namáčení prádla a nahrazuje úplně bělení na trávníku," tak zněl jeden z reklamních sloganů. Mezi mýdly bylo v týdnu od 8. června 1909 nejvíce propagováno „pravé jádrové mýdlo s holoubky" od české továrny Františka Holoubka na Královských Vinohradech.

Tatáž firma myslela i na peněženky českých kuchařek, kterým nabízela margarin v kostkách přepouštěný pod značkami Orchidea a Iris. Podle Holoubka šlo o potravinu „chuti bezvadné, které nahradí zcela drahé přírodní máslo".   

Maggiho kostky

Reklama na japonský smrtič hmyzu.Pokud jde o plošnou inzerci v tisku, nejvíce do reklamy asi vkládala firma Maggi. Inzerát na „Maggiho hovězí polévku v kostkách" zabíral v novinách běžně až čtvrtinu strany, takže pan Julius Maggi měla dostatek místa, aby se pochlubil všemi vyznamenáními z potravinářských veletrhů. Maggiho kostky už například získaly 13 státních cen různých států, 9 grand prix, 57 zlatých medailí či 20 čestných cen. A nekupte si pak místo hovězích kostí Maggiho kostku.

Japonský smrtič a tygr z Hodonína

  Grolichova lékárna U bílého anděla v Brně nabízela převratný prostředek proti hubení obtížného hmyzu. „Japonský smrtič hmyzu PUK ničí štěnice, šváby, rusy, blecha a mravence kupodivu lehce." Zákazník, který se nemohl osobně dostavit do Grolichovy lékárny v Janské ul. Č. 5 v Brně, mohl si japonský smrtič objednat „ve všech materiálních obchodech celého mocnářství".

Ve velkém inzerovaly i firmy textilní či módní salony a módní obchodní domy. „Moje pravé tygrovité přikrývky jsou pro každou spořivou domácnost právě nepostradatelné, jelikož tytéž ku každé potřebě se hodí," tvrdil Julius Hoitaš, majitel obchodního domu v Hodoníně. Novinový inzerát podbarvil obrázkem tygra na koberci.

Repro: Ivan Motýl

Další čtení

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Pražské planetárium otevře po dvouleté rekonstrukci 14. června

Domácí
24. 4. 2025

Plzeň hostí česko-bavorské dny s pivem, hudbou a tradičními specialitami

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ