Otrava koňským masem aneb noviny před sto lety
20.04.2009 08:17 Seriál
Otrava koňský masem i svinibrodskou zelení. Pád tureckého sultána Abdülhamida II. a vraždění Arménů. Doplňovací volby do rakouského parlamentu a hostování haličských fotbalistů v Praze, kteří podlehli Slavii 2:8. To vše přinesl týden od 20. do 26. dubna 1909.
Chrousti a kandidáti (20. dubna 1909)
C. k. místodržitelství české vydalo v úterý 20. dubna 1909 vyhlášku o výkupních cenách chroustů. „Stanovilo odměnu 6 haléřů za litr dodaných chroustů a 12 haléřů za litr dodaných ponrav."
Pražské Vinohrady a Nové Město žily volební kampaní při doplňovacích volbách do rakouského parlamentu. Kampaň to byla tvrdá, jak dokazuje třeba analytický článek v deníku Právo lidu, v němž sociální demokraté osočují konkurenční kandidáty. „Politické diletantství a politická impotence." To jsou prý společné vlastnosti všech protivníků.
„Dvacet let agituje pro státní právo a na Hradčanech se nehnul ani pavouk," charakterizovalo Právo lidu redaktora Karla Sokola, kandidáta radikálně pokrokářské strany. „Spisovatel, který napsal jakousi brožuru. Starší člověk, padesátník. Nikdo o něm nic neslyšel," pustili se sociální demokraté do profesora Františka Zdráhala, který kandidoval za stranu národních socialistů.
Scrumaž, havoley, back (21. dubna 1909)
Středeční zápas pražské Slavie s haličským týmem ze Lvova začal pro jasného favorita blamáží. Hráči z rakouské Haliče, kteří hráli vůbec svůj první zápas mimo domácí provincii, dokonce napřed vyhrávali 1:0.
„Než Slavie revanchovala dvěma góly pochybné krásy (jeden ze scrumaže, druhý přes hlavu)." Jenže Lvov vzápětí vyrovnal na 2:2. „Pěkným havoleyem," uvedl dobový tisk (česká fotbalová terminologie byla teprve v plenkách). Nakonec Slavie do půlky utkání přidala dva góly a po přestávce další čtyři, takže pražský klub vyhrál v poměru 8:2 a původně hodně naštvané publikum se uklidnilo. „Lvov propásl příliš měkkou hrou četné chance. I backs chybují nejvíce tím, že nedávají osvobozujících ran, nýbrž snaží se opět přehrávat a podávat kratinkými údery."
Volební podvody (22. dubna 1909)
Z pražských doplňovacích voleb do parlamentu vyšel ve čtvrtek 22. dubna vítězně kandidát národních sociálů František Zdráhal, který získal 1590 hlasů. Ten tak postoupil do užší volby a soupeřem se mu stal druhý nejúspěšnější kandidát - mladočech Jindřich Metelka. „Národní sociálové prováděli při volbě neslýchané podvody a protizákonnosti," alespoň si rýplo sociálnědemokratické Právo lidu. Kandidát sociální demokracie Jan Job totiž propadl a do druhého kola vůbec nepostoupil.
V Liberci byl rozsápán krotitel lvů. „Během představení vrhl se pojednou lev Murri na krotitele."
Vraždění Arménů (23. dubna 1909)
V Turecku znova vypukly nepokoje, které vyvrcholily pádem sultána Abdülhamida II. (ten odstoupil 27. dubna). Všechny pražské listy z pátku 23. dubna věnovaly událostem v Turecku velký prostor. „Byla zavražděna polovina arménského obyvatelstva v Antiochii," uváděla jedna ze zpráv.
Pogromu podlehly tisíce Arménů a další genocidu zahájili Turci na počátku první světové války, kterou nepřežilo asi 1,7 milionu Arménů. Dnešní Turecko si přitom vinu na pogromech přiznává nerado, pravidelně například žádá odstranění pomníku zavražděným Arménům, který byl nedávno postaven v Bratislavě.
Otravy benzinem i masem (24. dubna 1909)
Ve Strakové akademii zemřel mladičký hrabě Dohalský (dnešní sídlo vlády tehdy sloužilo jako studentská kolej nemajetných synů české šlechty). „Otrávil se svinibrodskou zelení," konstatovala úřední zpráva. Tentýž den se otrávila benzinem dvacetiletá pošťačka z pražských Smeček. V Unčíně u Chabařovic se několik rodin otrávilo koňským masem. „Třináctiletá dcera tkalce Radlera již zemřela, několik dalších osob je na smrtelném loži."
Parník se potápěl u Podbaby (25. dubna 1909)
U Podbaby se v neděli 25. dubna začal potápět vltavský parník Šárka se 127 osobami na palubě. „Za značného vzrušení výletníků musel parník přistát u Podhoří."
Nález ruky v kolejišti (26. dubna 1909)
V kolejišti smíchovského nádraží byla v pondělí 26. dubna nalezena levá ruka. „Od ramena odříznuta. Maso bylo již vyschlé a jest domněnka, že ruka přináleží sebevrahovi, který byl vlakem v kraji někde usmrcen a ruka lokomotivou do Prahy zavlečena."
Reprofoto: Ivan Motýl
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.