<span>Prostituti v parlamentu</span> aneb noviny před sto lety

Domácí
5. 11. 2007 10:07
Vídeňská říšská rada
Vídeňská říšská rada

Vídeňská říšská radaAtmosféra ve vídeňské sněmovně houstla, sálem zněly nadávky typu „dietář" a „politický prostitut". Týden mezi 5. a 11. listopadem 1907 přinesl i skandální odhalení šikany v armádě, či zdražování potravin; hladový tulák se rozhodl okrást řezníka.

5. LISTOPADU 1907

Amerika ve středu zájmu českých i moravských novin. „V nejbližší době mají se najímati osadníci pro Nicaraguu," upozornil sociálnědemokratický tisk a případné zájemce o vystěhování raději varoval: „Země ta leží v úplně horkém pásmu; ve větší části jest podnebí pro Evropana rozhodně zkázonosné!"  

Vřavu ve vídeňské říšské radě způsobily návrhy na zvýšení platů armádních důstojníků, ale především spor o širší používání češtiny ve sněmovních výborech. Kvůli jednací řeči  došlo na hlučné hádky a křik, ačkoliv předseda sněmovny poslance varoval, aby do jednání „nevnášeli hořlavinu". Jenže to už plameny vášní nešlo uhasit a půtka utichla až s demonstrativním odchodem německy mluvících poslanců ze sálu.

Nešlo jen o národnostní hašteření, také i o plná břicha, a znova o Ameriku. Poslanci za sociální demokracii vypracovali pilný návrh proti zdražování potravin, který začínal hořkým konstatováním: „Zdražování téměř všech prostředků výživy uvedlo nemajetné třídy ve stav trpké bídy." Poslanci navrhli, aby vláda podpořila dovoz levného chlazeného a zmrzlého masa ze zámoří. „Za tím účelem buďtež ihned navázány styky s jihoamerickými státy."        

6. LISTOPADU 1907

Ukázka textuJak dlouho trvala cesta z Hamburku do Ameriky? Paroplavební Společnost B. Karlsberga se dušovala, že vlastní „nejrychlejší parníky světa", které zdolají „velkou louži" za pouhých pět dnů.

Terčem kritiky se stala prachbídná čeština židovských přistěhovalců z Haliče. Oděvní obchod Samuela Edela vydal reklamní leták s následující větou: „Damské pradlo, kučníky, obalové šátky, hmotné zaclony, srcadla. Vše proti částečné placení."

Boskovický tulák Alfred Havelka vyrazil za žebrotou do Ostravy. „Havelka trpí hladem. Když spatřil tovaryše od řezníka Juchelky s košem uzenin, nezdržel se a odcizil mu dva věnce uzenin. Za Havelkou podniknuta honba. Havelka odcizenou uzeninu pověsil na plot hotelu National a prchal dále, byl však chycen a zatčen."

7. LISTOPADU 1907

Praha obdivuje New York. „V New Yorku dostavuje se největší dům na světě. Dům má už 41 poschodí, ale ještě se staví, celkem bude míti 47 poschodí," dočetl se užaslý čtenář českých novin. 187 metrů vysoké správní centrum továrny na šicí stroje Singer bylo dostavěno v roce 1908, už po roce byl rekord překonán 213 metrů vysokým věžákem.

V Turecku vypukly velké demonstrace kvůli zdražování chleba.

Kristian Reith ze Stuttgartu zastřelil svoji ženu, tři děti, milenku a nakonec i sebe. 

8. LISTOPADU 1907

Vrcholila rekonstrukce rakouské třináctičlenné vlády (viz předchozí Stoleté expresy). Liberální i radikální českou politiku znepokojila jména dvou navrhovaných českých ministrů - Práška a Fiedlera, noviny předvídaly nejhorší: „Ve Vídni skližují černý kabinet. Do ministerské rady, v níž dosud zastoupeny německo-klerikální strany pěti členy, pěti utiskovateli svobodomyslnosti, pěti katy duševního vývoje rakouských národů, mají býti povolání ještě dva žoldnéři reakce!" Bude to prý nejhorší kabinet v historii. 

Mrakodrap SingerMaďaři se pokusili reformovat jednací řad uherského parlamentu. Žádali, aby chorvatští poslanci směli  ve sněmovně  hovořit jen pět minut v rodné řeči a zbylý čas maďarsky. „Ve sněmovně udály se vzrušující scény"   

Jméno Karla Práška, kandidáta na ministra v rekonstruované rakouské vládě, zklamalo moravské a slezské žurnalisty: „Nový ministr krajan jest původem z Čech, Moravy nezná a Slezska tím méně. Jako politik sledoval poměry moravské sotva z novin a postrádá vědomosti o všem, co nás tíží a tlačí."

9. LISTOPADU 1907

Karel Prášek jmenován ministrem - krajanem.

Vánoce daleko, reklamní kampaň na dárky v plném proudu. „Nejskvostnější ozdobou vánočního stromku jest moje zlepšené skvělé andělské zvonění čís. 1. na vánoční stromek, celé z kovu se 6 pozlacenými anděly, 30 cm vysokými. Záruka za bezvadný chod."

Obchodní cestující Štěpán Cveršovský skončil svůj výjezd za kšefty v olomoucké soudní cele. „Bludičce z polosvěta dal za jistou úslužnost 4 koruny," uvedla pikantní zpráva. Jenže pak na dívku namířil revolver a žádal peníze nazpět. Okradená prostitutka událost promptně ohlásila policii.

10. LISTOPADU 1907

Na Haliči, která patřila k habsburskému soustátí, byla odhalena rozsáhlá šikana v řadách rakouské armády. „Rytmistr hrabě Koziebrodski šikanoval vojáky tak, že čtyři dragouni spáchali sebevraždu a pět jich desertovalo." Tentýž den se o sebevraždu pokusil i voják strážící sklad v brněnské Nové ulici, ale rána z vlastní pušky ho jen zranila. Poměry v armádě kritizoval sociálnědemokratický poslanec říšské rady Jan Prokeš. Podle něho velitelé oslovují vojáky výhradně nadávkami typu „osle", „krávo", „hovado."

ReklamaLékaři zahájili vyhlazovací boj proti šněrovačkám ve školách, které brání zdárnému vzrůstu dívek. 

11. LISTOPADU 1907

Uvítání nových českých ministrů Práška a Fiedlera ve vídeňské sněmovně se proměnilo ve skandál. „Slušní čestní lidé by si takové uvítání nepřáli," zaznamenal tisk. Na Práškovu adresu padala slova „hanba", „skandál", „dietář" „nepřítel lidu", či „zrádce". Národně sociální poslanec Václav Klofáč obvinil Práška, že „dělá z politiky prostituci a hanebně kupčí s národem". 

Foto: archiv

 

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ