Už v jednu hodinu ráno na Štědrý den v roce 1909 zaznamenala pražská policie první vážný vánoční incident. V karlínském hostinci v domě č. 29 se porvali holičský pomocník Karel Mácha a dělníci Václav Dlouhý a Václav Bošek. Vzduchem létaly sklenice a všichni rváči utrpěli četné řezné rány.
Do sklepa na trubky
Bitvu v karlínském výčepu zastavila až policejní hlídka a pražský tisk následně konstatoval: „Zranění byli obvázáni a ponecháni ve vazbě." Už ve čtyři ráno na Štědrý den zasahovala pražská policie znova. „Hlídka noční zpozorovala o 4. hod. ranní v ulici U papírny v Holešovicích dva podezřelé muže, kteří vlezli do sklepa hostince U Korbelíků."
Strážníci neváhali, vzbudili majitelku hostince, přičemž jeden strážník hlídkoval u sklepního okénka a druhý společně s hospodskou vlezl do sklepení a záhy mezi sudy vypátral lupiče. „V okamžiku vrhl se strážník na zloděje a rozpoutal se tuhý zápas." Oba muži se váleli po zemi, dokud nepřispěchal druhý četník, který vypálil do vzduchu ránu z revolveru.
Během zápasu se sice druhému ze zlodějů podařilo utéct ze sklepa, i tak měli strážníci dobrý úlovek. „Konečně byl útočný zloděj přemožen a odveden na strážnici, kde v něm byl zjištěn pověstný zloděj pivních trubek Karel Bohuslavský z Troje. Na místě zápasu byl nalezen připravený svazek uřezaných pivních trubek."
Povoz ve Vltavě
V průběhu Štědrého se v Praze přihodilo i mnoho dalších drobných událostí. Například na Královské třídě se srazil dvouspřežný povoz Václava Petříčka s tramvají. „Při srážce této bylo u motorového vozu ohnuto držiště a u povozu zlomena voj," uvedla policejní zpráva. Nebyla to jediná štědrodenní nehoda pražských povozníků, při nakládání ledu v podolském přístavu se do mrazivé Vltavy zřítil povoz kočího Jana Kropáčka. Kočí vylezl z řeky sám, koně s vozem se podařilo vyprostit až po hodině.
U Nového německého divadla (dnes Státní opera) se na Štědrý den propadl kus ulice. „Dlažba se propadla dopoledne, v době, kdy tu byla největší frekvence, v dosti velkém rozměru."
Repro: Ivan Motýl