Vltava polykala bruslaře aneb noviny před sto lety
13.01.2009 17:27 Seriál
V týdnu od 13. ledna 1909 neuplynul ani den, aby se někde na vltavském toku neprobořil do vody bruslař či klouzající se dítě. Na náledí v Ostravě se zranil říšský poslanec za sociální demokracii Petr Cingr. A led praskal i na mnoha českých a moravských rybnících, třeba z Květnice přišla zpráva o utopeném devítiletém hošíkovi.
Poslanec na ledu (13. leden 1909)
Leden 1909 přinesl nestálé aprílové počasí. Zmatečnými výkyvy na teploměrech se proto hojně zaobírali i žurnalisté. Leden začal silnými až patnáctistupňovými mrazy, které prý „nemilosrdně šlehaly příbytky chudiny". Ve středu ráno 13. ledna se výrazně oteplilo. „Sta dětí pozdravilo teplé paprsky jeho při veselém skotačení," poznamenali novináři. Odpoledne začalo pršet a večer se déšť změnil ve sníh. „K půlnoci bylo již na stopu sněhu," líčili pražští žurnalisté. V Ostravě celý den mrzlo a na náledí tam upadl říšský poslanec Petr Cingr, sociálnědemokratický politik, jehož jméno si i dnešní Ostravané pamatují z názvů mnoha fabrik či dolů (například Důl Petr Cingr v Ostravě Michálkovicích). Cingr se při pádu uhodil silně do temene hlavy a utrpěl krvavou ránu. „Trvalo dosti dlouho nežli se po pádu vzpamatoval. Jel však přesto na dvě schůze, na nichž večer mluvil."
Blesk do hostince (14. leden 1909)
Ráno se znova oteplilo. „Před osmou hodinou ranní začal zemi šlehati vlahý liják." Pak dokonce dvakrát blýsklo. Udeřilo do hostince Šárova na rohu Libušiny a Nerudovy ulice na Žižkově. Odpoledne vítr přinesl sněhovou metelici, kterou vystřídalo slunce a poslední sníh v pražských ulicích zcela roztál. Vltava byla po silných mrazech z počátku ledna stále zamrzlá, i když nepravidelně. Na pražských náplavkách hospodští pilně nakládali led pro své výčepy, pod Vyšehradem se bruslilo. Na řece Moravě v Uherském Hradišti utonula 21letá služka Karolina Stöhrová. „Na vysekaném místě nabírala vodu na domácí prádlo. Nešťastnou náhodou sklouzla a spadla do vody. Přes veškerou námahu poblíže pracujících lidí nemohla býti tonoucí dívka zachráněna a zmizela pod ledem. Mrtvola nebyla dosud nalezena."
Na sněhu i pod ledem (13. až 18. leden 1909)
U Rossbachu (dnes Hranice v Čechách) se na saních smrtelně zranil 23letý kantor Oskar Schmorte. „Z příkrého návrší sjížděl na sáňkách se soukromou učitelkou sl. Kuncovou do údolí. Ztratil však vládu v řízení saní a narazil na strom, roztříštil si lebku, takže okamžitě zemřel. Učitelka, která pádem omdlela, byla jen lehce zraněn a brzy přivedena k vědomí."
Pod ledem Panského rybníka v Květnici utonul devítiletý školák Antonín Vlk. Na stejném rybníku už se přitom tuto zimu propadl třikrát. „Nedbal naučení a zaplatil svéhlavost životem," konstatoval autor černé kroniky v deníku Právo lidu.
Na zámeckém rybníku v Černé Hoře u Boskovic bruslilo a klouzalo se celkem sedm dětí od 12 do 14 let. Všechna se probořila do ledu a za chvíli do vody spadli i dva učňové, kteří jim přišli na pomoc. Na pomoc proto přispěchal místní obuvník Meluzin, stolař Svítil a topič Hrásta, kterým se téměř všechny děti podařilo zachránit. Pod ledem však nenávratně zmizela třináctiletá Gabriela Sichrová.
Smrt pod Vyšehradem (18. leden 1909)
V pondělí 18. ledna 1909 se na Vltavu pod Vyšehradem vydalo s bruslemi šest hochů. Na tenkém ledě se všichni probořili, pěti z nich se však podařilo z vody dostat. Po ledem zůstal čtrnáctiletý Alois Binder, syn pražského detektiva. „Všechna pomoc ukázal se býti marnou. Jeho mrtvola byla dopravena do umrlčí komory a bude pitvána."
Repro: Ivan Motýl
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.