Choť hozená do pece, zabitá hráběmi, uškrcená…

Domácí
14. 10. 2010 09:50
Zdánlivá rodinná pohoda. Co se ale děje doma?
Zdánlivá rodinná pohoda. Co se ale děje doma?

14. říjen 1910: Nejvíce vražd v Česku podnes připadá na takzvané "domácí zabíjačky". Nejinak tomu bylo před sto lety. V pátek 14. října 1910 uškrtil svoji manželku a matku čtyř malých dětí dělník Jan Polák. Tentýž den přinesly noviny zprávu o domácí vraždě hráběmi a upálením v pekařské peci.

Při listování sto let starými novinami se zdá, že to byla pro ženy v domácnosti věru krutá doba. V pátek 14. října 1910 byla zavražděna manželka dělníka Jana Poláka z Rychvaldu nedaleko Ostravy. Dobový vyšetřovací spis o tomto domácím mordu nemáme k dispozici, novináři se však snažili aktéra vraždy všelijak hájit: "Zvláště v poslední době docházelo téměř denně k hádkám, k nimž příčinu zavdávala pravidelně Polákova žena. O domácnost se nestarala, zato však byla denně opilá. Muž neměl pořádku. Neměly pořádku děti."

Čtyři bezprizorné děti

Proti vraždě se žena pojistit nemohla. Též v osudný pátek došlo k prudkému sporu. "Polák se průběhem hádky tak rozčílil, že vrhl se na svou ženu, uchopil ji za krk a tak dlouho ji škrtil, až padla v bezvědomí na podlahu," vylíčil událost místní tisk. Následná pomoc lékaře byla marná. Dělník Jan Polák byl zatčen a převezen k okresnímu soudu v Bohumíně. Doma u Poláků zůstaly čtyři bezprizorné děti ve věku od osmi do dvanácti let. "O děti nemá se kdo starati," povzdechl si autor článku v Ostravském deníku.

Manželku hodil do pece

Snad proto, aby se poměry na Ostravsku nezdály tak kruté, přetiskly noviny zprávu i o jedné surové domácí vraždě z Rumunska. Tentokrát byl viníkem opilý manžel. "Z Bukurešti se sděluje: Pekařský mistr Mororu v Plešti přišel úplně opilý domů a vyhnal ženu z pekárny. Potom ztropil takový rámus, že žena přiběhla, aby se podívala, co se stalo. Pekař ji uchopil, a ačkoliv se zoufale bránila, hodil ji do pece." Později z pece vytažená oběť byla podle zprávy "již úplně zuhelnatělá".

Lottes: Nehádejte se v kuchyni!

Rodinné štěstí, vzor 1910. Alespoň na plakátech.Žijeme ale po sto letech v civilizovanější době? Třetina až polovina vražd v Česku se stále odehrává v rodinách. "Nikdy není dobré se hádat v kuchyni," varoval před časem autora tohoto textu šéf pražské "mordparty" kriminalista Josef Lottes. Nůž na kuchyňské desce je totiž jedním z "nejoblíbenějších" vražedných nástrojů v Česku.

Také první případ, který Josef Lottes samostatně vyšetřoval, sice napřed vypadal jako sexuální vražda, ale byl to rodinný mord. "Stal se v noci ze silvestra na Nový rok 1987. Zavražděná se jmenovala Zelenková, našli ji v potoku Botič u hostivařské přehradní nádrže. Pachatel zinscenoval sexuální motiv, ženu uškrtil a hodil do potoka. Vrahem byl manžel a motivem žárlivost. Vražda byla velice pečlivě připravena a útočník si opatřil úžasné alibi," vyprávěl Lottes.

Vražda hráběmi

V roce 1910 nebylo domácí násilí na ženách ničím neobvyklým.Vraťme se do roku 1910. Vražda v Rychvaldu na Bohumínsku nebyla jedinou rodinnou tragédií toho dne. V Libhošti u Nového Jičína zabíjel rolník Blažek.

"Anně Blažkové její vlastní manžel Jaroslav Blažek hrabištěm způsobil smrtelné poranění v nejchoulostivější části těla," popisoval mord dobový tisk. Důvodem k vraždě bylo nejspíše rozrušení z blížíce se exekuce. "Toho dne měl se konati u Blažka exekuční prodej a to rozzuřilo jej patrně tak, že manželku svou surově ztloukl a nakonec poranil špičatým hrabištěm, takže zemřela vykrvácením."       

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ