Desítky tun levného hovězího z Argentiny zaplaví Česko

Domácí
14. 1. 2011 07:08
Argentinské hovězí maso v podobě z roku 2011. První maso z Argentiny bylo do Prahy přivezeno v sobotu 14. ledna 1911.
Argentinské hovězí maso v podobě z roku 2011. První maso z Argentiny bylo do Prahy přivezeno v sobotu 14. ledna 1911.

14. leden 1911: Do Prahy dorazila zásilka 25 tun hovězího masa z Argentiny, které bude lacino rozprodáno na tržnicích.

V sobotu 14. ledna 1911 přijel na pražské nádraží Františka Josefa zvláštní vlak z rakouského přístavu Terst. Dopravil první část zásilky z parníku Wyandotte, kterým byla do Rakouska-Uherska přivezena mimořádná zásilka hovězího masa.

Maso je zmrzlé na kost

Pražané se o argentinské hovězí doslova poprali. Jeho dovoz částečně dotovala pražská radnice.Rakouská vláda nákupem masa reagovala na kritickou situace na domácím trhu, na který domácí producenti dodávali maso předražené a pro velkou část obyvatel říše cenově nedostupné. Především levicoví poslanci v říšské radě proto tlačili na vládu, aby omezila zbytečné celní bariéry a trh se otevřel levnému masu ze Srbska či právě z Argentiny.

Zkušební zásilka laciného argentinského masa byla poprvé dovezena do Terstu už na podzim roku 1910. Když bylo dodáno na vídeňský trh, změnil se jeho prodej v bitvu hospodyněk, na kterou navázaly pouliční nepokoje, jež celou noc rozháněla policie.

První zásilka pro Prahu se skládala z 12 534 tun předního masa a z 12 698 tun zadního hovězího. Maso bylo dopraveno v celých čtvrtích a zmrzlé na kost. „Maso je jakosti nejlepší a zmrznutím netrpí ani na výživnosti ani na chuti," informovaly o kvalitě masa Národní listy.

Na hovězí s pilkou

Domácí trh s dobytkem. Hovězí z těchto krav bylo drahé, proto sociální demokraté i další politikové donutili vládu k dovozu lacinějšího masa z Argentiny.České hospodyňky ale před sto lety neměly takřka žádné zkušenosti se zmrzlým masem a domácí lednice neexistovaly. Trápili se i řezníci. „Maso jako kost tvrdé nebylo možno obyčejným způsobem děliti i bylo tudíž elektrickou pásovou pilou pana Körbra rozřezáno," popisoval redaktor Národních listů prodej masa na městských jatkách smíchovských.

Zájem o maso byl obrovský a k „zabránění návalů byly vydávány číslované lístky jako vstupenky do prodejny". Hospodyním bylo doporučeno, aby maso uchovávaly zmrzlé za okny. 14. ledna 1911 i další dny naštěstí v Praze mrzlo, teploty se pohybovaly kolem minus čtyř stupňů Celsia.

V každých novinách byla doporučována i příprava argentinského masa. „Pokud se přípravy týče, může být ihned, jak z prodejny přivezeno, býti připravováno. Nejlepší je pečené nebo dušené. Při vaření se doporučuje, aby bylo vkládáno do vařící vody a vzhledem k tomu, že je velmi tučné, nebyly přidávány při vaření polévky kosti nebo různé polévkové koření," nabádala redakce Národních listů. 

Nejlevnější maso v Praze

Maso bylo rozprodáno zmrzlé, řezníci ho proto nemohli „dělit dle libosti kupujících na roštěnou, svíčkovou a hovězí pečeni, ale pouze na maso přední a zadní". Prodávalo se nejméně v kilogramových kusech. Přední za 1,32 koruny (K) za kilogram, zadní za 1,44 K. Argentinské hovězí pro Prahu zakoupila pražská radnice za 1,20 K za kilogram a řezníkům přesně stanovila výši rabatu.

Bylo to nejlevnější maso v Praze. Například řezník Jan Plzenský z Primátorské ulice v Praze prodával vepřové maso „na vrabce" za 1,52 K za kilogram. Hovězí stálo v průměru 1,80 K za kilo. Průměrný zaměstnanecký plat v Praze se roku 1911 pohyboval v rozmezí od 18 do 22 korun týdně, služka si ale vydělala pouhou pětikorunu týdně.

Obecně měla drahota masa v českých zemích nepříznivé důsledky na výživu v rodinách. „V rodinách, kde přednosta domácnosti přináší průměrnou a podprůměrnou mzdu, naprosto vymizelo požívání masa, ba povážlivě redukuje se konzum chlebovin a mléka," uvedlo sociálnědemokratické Právo lidu. Zjištění se opíralo o výsledky rozsáhlé ankety mezi pražskými dělníky, na níž odpovědělo přes 1000 respondentů.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ