Dámy bez sukní
Fuj!!! křičeli Olomoučané na první ženu v kalhotách
13.03.2011 09:51
13. březen 1911: Extravagantní móda dámských kalhot se o víkendu dále šířila zemí a způsobovala četné skandály.
Pražské deníky z pondělí 13. března 1911 přinesly další zprávy o šíření takzvaných "kalhotových sukní" v Čechách a na Moravě. Jak už jsme ve Stoletém kurýru připomněli, dámské kalhoty se v českých zemích poprvé objevily na počátku března 1911, ovšem konzervativní obyvatelstvo Prahy tento módní výstřelek odmítlo a dámy v kalhotách byly pronásledovány v ulicích.
Skandál na promenádě
Podobně dopadl i pokus první odvážné ženy z Olomouce, která v kalhotách provokativně přišla na nedělní promenádu na olomoucké Horní náměstí. Zpráva, která o události došla z Moravy do pražské Národní politiky, zněla následovně:
"Kalhotová sukně na Moravě. Za promenádního koncertu v Olomouci na Horním náměstí objevila se v neděli bývalá herečka pí Kunstová-Güntherová v kalhotové sukni. Okamžitě byla obklopena davy lidu, které na ni chrlily poznámky, takže posléze musila se utéci do vozu pouliční dráhy. Při opětném pokusu, aby se ukázala na ulici, musila se schovati do kavárny, odkudž se později pod ochranou stráže dostala domů. Davy útočily na kavárnu, pískaly, hlučely a sápaly se na dámu, která byla ve skutečném nebezpečí zranění." Nejmírnější nadávka, kterou byla olomoucká herečka častovaná, zněla: "Fuj!!!"
Tentýž den způsobila kalhotová sukně poprask i v Liberci: "Na třídě císaře Josefa vzbudila dáma velkou pozornost. Obecenstvo v zástupech sledovalo dámu, která odebrala se do jisté kavárny ve vnitřním městě. Když dáma z kavárny odcházela, bylo voláno za ní hlasitě: Fuj! Dáma vstoupila do vozu a odjela."
Uličníci insultovali dámy
Kalhotová móda, která do Rakouska-Uherska přišla z Paříže, otřásala celým habsburským soustátím. Stejný den jako v Olomouci a v Liberci vyrazily do ulic v kalhotách i dámy v Černovicích (dnes Ukrajina), hlavním městě rakouské provincie Bukovina. "Zástupy lidu rostly a záhy se dostavili také uličníci, kteří dámy insultovali, takže musily uprchnouti," informoval pražský deník Národní listy.
Ne všude přitom dámské kalhoty vyvolávaly odpor. Vévodství kraňské (dnešní Slovinsko) se ukázalo jako asi nejtolerantnější země v monarchii: "Z Lublaně, 13. března. Kalhotová sukně byla s nadšením uvítána. Na promenádu se dostavily četné dámy z nejlepší zdejší slovinské i německé společnosti v kalhotových sukních a byly sympaticky zdraveny. Ředitelství zdejšího divadla hodlá vypraviti operetu, ve které se zpěvačky i sbor objeví na jevišti v kalhotových sukních."
To byl značně rozdílný přístup oproti upjatým německým Drážďanům, kde byly kalhoty na jevišti i v ulicích policejně zakázány. Také divadla v Budapešti a Petrohradu odmítala vpouštět do hlediště dámy v kalhotách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.