13. květen 1911: "Zahlédl jsem hroty velechrámu sv. Víta," vyprávěl po přistání v Chuchli letec Jan Kašpar. Byl to velký den české aviatiky.
Celý let z Pardubic do Prahy barvitě vylíčily už sobotní pražské večerníky. Letec Jan Kašpar totiž v sobotu 13. května 1911 dosáhl slavného rekordu. "Trať vzdušná, kterou inž. Kašpar proletěl, měří 120 km, doba letu přesně měřena jest 1 hodina 32 minut, jest tudíž výkon inž. Kašpara jediný dosud provedený výkon tohoto druhu (nejdelší cestovní let bez zastávky) nejen v Čechách ale v celém Rakousko-Uhersku vůbec," oznámila začerstva Národní politika.
Čokoláda pro pilota
Národní politika na trasu vyslala zvláštního zpravodaje. "Bylo přesně 6 hodin a 13 minut. Výkřik můj: Na shledanou v Praze! zanikl v hluku motoru," vylíčil reportér pardubický start a pochlubil se, že Kašparovi daroval do letadla tabulku čokolády. Letec se zase svěřil: "Jakmile dostanu se do 100 metrů výšky, namířím ihned ku Praze. Jen abych přijel včas na tu svatbu." Kašpar byl totiž v sobotu pozván na svatební obřad svého přítele ze studií.
"Inž. Kašpar zmizel nám za vysokým lesem z dohledu. Doletí?" ptal se reportér, když se mu stroj ztratil na obzoru.
Aviatik zatím letěl. Novinář o tom byl telefonicky ubezpečen pozorovateli z Kolína i z Českého Brodu. "Inženýr Kašpar byl nad Kolínem v 6 hodin a 47 minut ve výši as 400 metrů," hlásil do telefonu kolínský informátor.
V Praze Kašpara vyděsila mlha
Po přistání v Chuchli celý let shrnul přímo Jan Kašpar: "Letěl jsem zcela klidně stále stoupaje, až dostihl jsem Kolín. Orientoval jsem se zcela dobře podle silnic a dráhy, takže ani chvíli nebyl jsem v rozpacích, kde se nalézám. Podle rybníku poznal jsem, že jsem blíže Běchovic, a odbočil jsem tudíž hodně napravo. Minul jsem vodárnu nad Libní, Prosek a zamířil odtud k Vltavě, jejíž tok jsem sledoval. Byl jsem ve výši 800 metrů a tu považoval jsem za dostatečnou na přelétnutí Prahou."
Jenže v centru Prahy se Jan Kašpar dostal do mlhy a ostrov pod sebou mylně považoval za Žofín, byla to však Štvanice. V mlze se mu tedy nepodařilo přelétnout nad Národním divadlem, jak si předsevzal. "Náhle obklopila mě téměř tma. Neviděl jsem téměř ani motor, který náhle dvakráte za sebou vynechal. Když se tmavá, hustá mlha poněkud rozestoupila, zahlédl jsem hroty velechrámu sv. Víta a nádvoří hradčanského paláce, pak opět hustá mlha, z níž stěží rozeznal jsem rozhlednu, nad kterou jsem přeletěl, pak opět neviděl jsem ničeho, až náhle zaleskla se pode mnou hladina Vltavy. Mlha tak rychle, jak přišla, se rozestoupila a nyní již letěl jsem bezpečně k cíli."
Svatbu svého přítele aviatik stihl. A Kašparovo letadlo vlastní konstrukce bylo ještě večer odvezeno z Chuchle na Žofín a vystaveno. Vstupné bylo stanovena na 50 haléřů za osobu, což nebylo málo, neboť služka v Praze si vydělala průměrně 5 korun týdně.