Malíř nymf a delfínů spáchal sebevraždu na Jadranu

Domácí
20. 11. 2010 18:27
Malíř Beneš Knüpfer zahynul v Jadranu 20. 11. 1910 (na snímku jeden z jeho obrazů).
Malíř Beneš Knüpfer zahynul v Jadranu 20. 11. 1910 (na snímku jeden z jeho obrazů).

20. a 21. listopad 1910: Skokem do Jadranu z parníku William ukončil život český malíř Beneš Knüpfer, jehož obrazy si kupoval i císař František Josef I.

Sebevražda Beneše Knüpfera (1844-1910), jehož obrazy zdobily salony nejbohatších Pražanů, se rázem stala jednou z hlavních novinových zpráv. „Na mořské hladině mezi Anconou a Rjekou odehrála se vzrušující tragédie, jejíž ohlas dolehne bolestně v celou naši veřejnost," prorokovala Národní politika. Sto let po smrti je však Beneš Knüpfer zcela zapomenut. 

Svědectví námořníků

Knüpfer po celý život maloval pohledy na rozbouřené moře, v němž pluly nymfy, sirény či najády, občas třeba i na delfínech.Jak tedy Beneš Knüpfer zemřel? V neděli 20. listopadu 1910 skočil z parníku William do širého moře někde mezi rakouskou Rjekou (dnes chorvatskou) a italskou Anconou. Jadran byl ten den rozbouřený a loď nabrala ve vlnách zpoždění 23 hodin.

„Námořníci vypravovali, že plavba byla velmi obtížnou a parníku hrozilo několikrát nebezpečí, že ztroskotá. V noci vrhl se do moře jeden cestující, aniž bylo ihned zpozorováno, že zmizel," informovala Národní politika v pondělí 21. listopadu 1910. Možná právě toto chmurné počasí považoval malíř za nejlepší kulisu pro svůj čin. Celý život totiž maloval pohledy na rozbouřené moře, v němž pluly nymfy, sirény či najády, občas třeba i na delfínech.

Dvě stě korun námořníkům

Jedno z pláten B. Knüpfera. Skutečný důvod sebevraždy nebyl nikdy vysvětlen. Bylo však jasné, že se Knüpfer na smrt dobře připravil, v kufru zanechal i dopis na rozloučenou. Bez vysvětlení, proč opouští pozemské radosti.

„V zavazadlech jeho byl nalezen dopis, v němž sděluje, že bere si život z důvodů, jež nechce sděliti, a že mužstvu parníku věnuje 200 korun," uvedl denní tisk. Částka tvořila měsíční plat například úředníka XI. třídy či dvojměsíční mzdu dělníka v cihelně.

Místo do Vídně skok do moře

Zpráva o smrti B. Knüpfera v časopise Český svět.Knüpfer odjel z Prahy ve čtvrtek 17. listopadu 1910 s tím, že navštíví ve Vídni nemocného bratra. S přáteli se rozloučil v naprostém klidu, nikdo nepozoroval rozrušení. „Na sympatické jeho tváři nezpozoroval nikdo, že v duši umělcově by uzrával plán tak brzkého zániku," přemítala Národní politika.

Dnes víme, že malíř poslední roky svého života nepatřil v Praze mezi nejžádanější umělce, byť byl stále uznáván jako žijící velikán. Pryč však byla jeho sláva z konce 19. století, kdy jeho obrazy kupoval i císař František Josef I., jenž vlastnil například jeho plátno Souboj tritonů. V té době Knüpfer vlastnil ateliér v Římě a dosáhl evropského úspěchu. Češi mu říkali „vodní malíř", Knüpfer miloval Jadran a jeho dílo tvoří skoro výhradně mořské motivy.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ