Mladoboleslavská automobilka začala s výrobou pluhů

Domácí
20. 5. 2012 14:33
Převratnou novinkou firmy Laurin & Klement pro rok 1912 byl tento motorový pluh.
Převratnou novinkou firmy Laurin & Klement pro rok 1912 byl tento motorový pluh.

20. květen 1912: Největší úspěch na Májové hospodářské výstavě v Praze měla novinka z automobilky v Mladé Boleslavi - benzinový motorový pluh.

Právě před sto lety vyvrcholila v pražské Královské oboře Májová hospodářská výstava. Jen za poslední den výstavy, v pondělí 20. května 1912, přišlo na výstaviště 23 tisíc návštěvníků. 

Večer bylo vyprodáno

Májová hospodářská výstava 1912 v Královské oboře v Praze."Poštovská kapela vesele koncertovala a stroje na všech stranách pracovaly, získávajíce pozornost návštěvníků venkovských, kteří pečlivě stroje prohlíželi a kupovali," popisoval atmosféru na výstavišti redaktor Národních listů.

Mnozí "vykukové" z českého venkova však očekávali, že poslední den výstavy nakoupí mlátičky či pluhy s výraznou slevou. "V hodinách odpoledních turnikety se nestačily otáčeti. Hospodáři, kteří stále s koupí vyhlédnutých strojů otáleli, měli velmi napilno. Mnozí z nich byli ve své naději, že při ukončení výstavy nakoupí laciněji, zklamáni. Vyhlédnutý stroj byl prodán a na večer bylo jen několik málo strojů bez nadpisu - prodáno."

Hit z Mladé Boleslavi

Převratnou novinkou firmy Laurin & Klement pro rok 1912 byl tento motorový pluh."Ohromný rozvoj mladoboleslavské továrny pokračuje," hlásila Národní politika z Májového hospodářského trhu.

Převratnou novinkou firmy Laurin & Klement pro rok 1912 byly benzinové válce silniční a především motorový pluh, k jehož výrobě se spolčili mladoboleslavští s proslulou firmou Rudolf Bächer v Roudnici, která byla podle Národní politiky "zárukou bezvadné konstrukce pluhu, jemuž mladoboleslavští vdechli automobilovou duši". 

První motorový pluh na světě byl sestrojen v Německu továrníkem Robertem Stockem. Češi pochopitelně nechtěli za Němci zaostávat, proto se ihned snažili vynález okopírovat. S úspěchem se to podařilo právě firmě Laurin & Klement s motorovým pluhem značky Excelsior, k němuž orební tělesa vyráběl právě Rudolf Bächer.

Jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů Rudolf Bächer (1856-1915) přitom svoji kariéru začínal jako prodavač krajek, ovšem již roku 1891 byl jediným majitelem firmy, ze které postupně vybudoval největší rakousko-uherskou továrnu na pluhy (za komunismu Agrozet, později Roudnické strojírny). Vedle podnikání se Bächer podílel i na komunální politice na Podřipsku a věnoval se humanitární a charitativní činnosti.

Ve strojích je budoucnost

Převratnou novinkou firmy Laurin & Klement pro rok 1912 byl i tento benzinový válec silniční.Čeští statkáři pochopili, že ve strojové výrobě je budoucnost prosperujícího zemědělství. "Snad není ani tak příliš vzdálená doba, kdy stroj úplně vyrve produkci rostlinnou z rukou člověka a odkáže jej na úlohu pouhého obsluhovatele a řidiče stroje," zaznělo na výstavě. Přitom o století dříve byly nové stroje v zemědělství považovány za kacířské vynálezy: "Uvažme, že před sto lety, když byl vynalezen mláticí stroj, německé úřady státní jej zrušily, rozmnožování zakázaly a pokutovaly, protože se strojem takovým nahrazuje lidská síla."

Politika 114 firem, které v roce 1912 představily v Královské oboře 2012 strojů, už byla zcela jiná: "Veškerá budoucnost zemědělství patří jen strojům a dokazuje nám to nejvíce vývin strojírenského parku výstavního."

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ