17. říjen 1910: V pět ráno došel do New Yorku bezdrátový telegram z lodi Trent, která brázdila Atlantik. Kapitán oznámil, že zachytil nouzové signály ze vzducholodi America, která se poprvé v dějinách pokoušela přeletět Atlantický oceán.
Posádka parníku Trent nakonec v pondělí 17. října 1910 vzducholoď objevila i na obloze. Přesněji řečeno, vzdušné plavidlo se v tu chvíli potácelo již dosti nízko nad mořskou hladinou. "Po tříhodinovém manévrování za silného větru byli Wellman a jeho průvodci, kteří jsou vesměs zdrávi, dopraveni na palubu parníku," informovaly následně všechny světové deníky. Včetně těch pražských.
Bojujeme dále!
Walter Wellman byl americký novinář a dobrodruh, který si nechal už v roce 1906 postavit dle svých nákresů vzducholoď America. Po neúspěšných pokusech doletět do Arktidy se společně s Melvinem Vanimanem a dalšími nadšenci rozhodl přeletět Atlantický oceán. Poprvé v dějinách vzduchoplavby.
Posádka vyrazila 15. října 1910 z Atlantic City v New Jersey. "Wellman vznesl se včera s řiditelným balonem, hodlaje přeplouti Atlantický oceán," dočetli se i čeští čtenáři 16. října 1910. O den později si v pražských kavárnách četli mnohem méně příznivější zprávu: "Wellmanova bezdrátová depeše: Náš stav je příliš nelákavý, ale bojujeme dále!"
Unikal plyn, zadřel se motor
Bohužel, vzducholoď se nad oceánem pohybovala příliš pomalu. Navíc začal unikat plyn a nakonec se zadřel i motor. Plavbě v oblacích navíc nepřálo ani počasí, takže 17. října, po sedmdesáti hodinách letu, se loď dostala do takové krize, že Walter Wellman začal vysílat signál S.O.S.
Ve vzdálenosti skoro dva tisíce kilometrů od USA byla celá posádka zachráněna anglickým poštovním parníkem Trent. Vzducholoď America, v tu chvíli zbavená přítěže, ještě jednou vzlétla nad horizont a pak navždy zmizela v Atlantiku.
Světové tiskové agentury zdůraznily, že se podařilo zachránit nejen posádku, nýbrž i mourovatého kocoura jménem Kiddo, který se rovněž zúčastnil pokusu přeletět oceán. Překonání Atlantiku vzduchem tak bylo odsunuto o celých devět let na rok 1919.