Postřelený buvol rozsápal českého cestovatele

Domácí
6. 3. 2011 11:05
Cestovatel Filip Oberländer (1875-1911).
Cestovatel Filip Oberländer (1875-1911).

6. březen 1911: V africkém Súdánu nabral buvol na rohy českého cestovatele Filipa Oberländera z Úpice v Podkrkonoší.

Do redakce Národní politika přišla 6. března 1911 smutná zpráva. V Súdánu zahynul český cestovatel, teprve šestatřicetiletý Filip Oberländer, jenž redakci přislíbil, že o své africké výpravě bude psát pro noviny obsáhlé reportáže. "Odjížděje do Afriky nabídl našemu listu dopisy z cesty své ze Súdánu. Pohříchu stihl nám poslati pouze dva dopisy datované z Chartúmu, které uveřejníme," litovala redakce Národní politiky.

Z Úpice do Afriky

Filip Oberländer v lovecké ústroji. Takto prý chodíval i po rodné Úpici.Filip Oberländer zahynul 3. března 1911 na lovu buvolů. "Postřelený buvol obrátil se proti němu a nabral jej na rohy. Nešťastný cestovatel utrpěl taková zranění, že jim ihned podlehl," citovala Národní politika z telegrafické zprávy, která přišle ze Sudánu. Později byla informace doplněna o drastické podrobnosti. Buvol českého dobrodruha nabral na rohy celkem třikrát a poté ho rozdupal. Cestovatel Filip Oberländer pocházel z podnikatelské rodiny, která v půli 19. století založila první mechanickou přádelnu v Úpici v Podkrkonoší. Zajímavé je, že v této fabrice pracoval v roce 1903 i Josef Čapek, vyučený tkadlec, který se později proslavil jako malíř a spisovatel.

Filip Oberländer byl mladším synem zakladatele fabriky Jakoba Oberländera, ale podnikání ho příliš nezajímalo, proslavil se nicméně jako uznávaný lovec a cestovatel. Navštívil Spojené státy, Kanadu i mnohé africké země. Vypravil se i do Grónska a na Špicberky a ze všech cest vozil cenné trofeje, které věnoval různým muzeím (exponáty obdaroval například školy v Hronově, gymnázium v Broumově, Národní muzeum a Náprstkovu muzeu dodal sbírku umění Indiánů severozápadní Ameriky).

Poslední "lovecká jízda"

Súdánští trubači v britské koloniální armádě, počátek 20. století.  Svoje příběhy převyprávěl v díle Lovecké jízdy v Severní Americe. Zamýšlenou knihu o Africe, které měla vzniknout z reportáží pro Národní politiku, už však napsat nestačil. V "lovecké jízdě" na súdánské buvoly tentokrát zvítězilo ohrožené zvíře.

Oberländer naposled vydechl v blízkosti řeky Nilu u osady Lado, opodál městečka Monga. Byl pochován na malém hřbitově v Mongale a na hrobě se skvěl nápis: "Vzdálen vlasti a svých nejdražších odpočívá zde pan Filip šlechtic Oberländer z Hronova, Čechy."  

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Policisté ze střelby na fakultě se sešli s obětmi. Emotivní, plné vděku

Domácí
26. 3. 2025

Nebezpečná nákaza se blíží: Stát zavádí preventivní opatření

Domácí
26. 3. 2025

Kodaň vítá americké rozhodnutí změnit podobu chystané návštěvy Grónska

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ