27. říjen 1910: Pro obtížnou dopravu jsou drahé a nemohou být chudším lidem konsumovány. To je dobová zpráva z října 1910 "o stavu banánů" v Praze. Historie banánů v Česku se teprve začíná psát.
Banán před sto lety byl exkluzivní potravinou. Ani ne tak pro svoji cenu, nýbrž proto, že nebyl k dostání. Doprava této rychle se kazící africké plodiny zatím nebyla dořešena ke spokojenosti zákazníků.
O to více byl ve středu Evropy považován banán za potravu budoucnosti. "Banán jest pravou potravou nervů, tudíž zasluhuje povšimnutí vrstev nejširších, a to tím spíše, jest to, hledě k obsahu výživných látek, nejlevnější potravina světa. A za nedlouho bude výživou milionů," prorokovali čeští žurnalisté ve čtvrtek 27. října 1910.
Banány jako mateřské mléko
Banán podle nich obsahuje hojně uhlohydrátů, bílkovin, cukru a soli. "Složením svým rovná se mléku mateřskému," dočetli se dokonce čtenáři denního tisku. Ověřit si tyto informace v praxi ale nebylo možné, banány se prozatím do Prahy a dalších českých měst nedovážely.
Otázkou je, zda popisovaná chvála banánů nebyla jen skrytou mediální reklamou pro novinku známých Maršnerových závodů na čokoládu. Ty totiž právě zahájily reklamní kampaň na takzvané Bacao. "Bacao jest výživné jako maso," tvrdila firma ve sloganu, který nový výrobek propagoval.
Bacao nepřežilo, maggi ano
Bacao se vyrábělo ze sušené banánové moučky. "Pro značný obsah kyseliny fosforečné (filosofické soli) jest BACAO nejlepší výživou nervů, posiluje sešlý organismus a podporuje vývin kostí. BACAO jest nejen pro lidi nervosní, rekonvalescenty a slabé děti neocenitelným posilujícím prostředkem," tvrdil výrobce nového produktu. BACAO si dle představ Maršnerových závodů měly záhy kupovat statisíce obyvatel Rakouska-Uherska. Zda to tak skutečně bylo, nejsme schopni s odstupem sta let potvrdit.
Jisté je, že výrobek této značky nepřečkal do dnešních dnů, zatímco jiné výrobky z roku 1910 ano. Namátkou třeba polévkové koření maggi či mýdlo s jelenem.