14. únor 1911: První zloděj automobilu v českých zemích se jmenoval Jiří Zimmermann. Auto ukradl v Teplicích a mínil s ním dojet až do Bosny.
Seriál Stoletý kurýr vychází už třetím rokem (dříve pod názvem Stoletý expres) a jeho autor v dobovém tisku dosud nenarazil na případ ukradeného automobilu. Vůbec první krádež auta se tak zřejmě odehrála v úterý 14. února 1911 v Teplicích.
Auto za milion našli v hospodě
Po prašných venkovských cestách a kočičích hlavách ve městech totiž jezdilo jen minimum automobilů. V roce 1906 bylo v českých zemích registrováno pouhých 73 vozů a na počátku roku 1911 asi tisíc aut.
Pravděpodobnost krádeže byla mizivá, přesto se 14. února 1911 ztratil vůz teplického inženýra Forchheimera značky Laurin & Klement v ceně 10 tisíc korun, což byly obrovské peníze - přibližně jeden milion korun dnešní měny.
"Dva policejní agenti jali se zloděje pronásledovati," informovala pražská Národní politika. "Vsedli na automobil, zajeli do Bíliny, kde zvěděli, že zloděj automobilu přenocoval tam v jistém hostinci a ráno že se s příbuzným vydal do Loun. Oba policisté pustili se za ním a brzce zjistili, že automobilista-zloděj je v hospodě v Libčevsi. Zajeli tam a ve dvoře hospody skutečně stál ukradený automobil.
"Oba policisté vrazili dovnitř a zloděj i jeho příbuzný byli zatčeni," vylíčil dopadení denní tisk. V lapkovi byl zjištěn Jiří Zimmermann z Teplic. "Zloděj ke krádeži se doznal. Jeho příbuzný, hrnčíř Beck z Bíliny, byl propuštěn, ježto o krádeži neměl potuchy. Zimmermann měl v úmyslu s ukradeným automobilem ujeti až do Bosny."
Zábava pro elitu s modrou krví
Do Bosny by Zimmermann stejně nedojel. Na hrbolatých kamenitých cestách se rychle ničily pneumatiky. Prachbídná byla i síť čerpacích stanic a mimopražští majitelé aut si museli vozit benzin z Prahy na koňských povozech. Takto byl zásoben i hrabě Otokar Berchtold ze zámku Neznašov u Týna nad Vltavou, majitel jednoho z prvních automobilů na jihu Čech. Historička Martina Krausová našla dopis, ze kterého vyplývá, že si Berchtold objednal vůz právě roku 1911. I zámožný hrabě se přitom snažil v Mladé Boleslavi získat slevu, neboť cena 10 tisíc korun mu připadala závratná. A automobilka opravdu slevila o celých deset procent.
Vozy Laurin & Klement vlastnili v roce 1911 jen nejbohatší lidé habsburského soustátí, například císař František Josef I., kníže Bedřich Lobkowicz, bratři Černínové nebo Alexander Kolowrat.