Rájem prostituce a ilegálních výčepů je pražská Stromovka

Domácí
14. 11. 2011 11:04
Pražská Stromovka na obraze Ant. Slavíčka z roku 1907. V roce 1911 se část Stromovky proměnila v doupě neřesti.
Pražská Stromovka na obraze Ant. Slavíčka z roku 1907. V roce 1911 se část Stromovky proměnila v doupě neřesti.

14. listopad 1911: Královská obora v Praze se stala eldorádem pro potulné ženštiny a nelegální provozovatele hospod.

Každé město má svoji odvrácenou tvář. V Praze to byla Královská obora čili Stromovka, jak dokazuje následující článek z Národních listů z poloviny listopadu 1911.

Pusté orgie ve Stromovce

Pražská Stromovka. Ve dne krásný park, v noci eldorádo zločinců.Národní listy v prvé řadě nabádaly všechny slušné Pražany, aby se vyvarovali "v čase večerním Stromovkou projíti". Zvláště v části za železničním viaduktem se totiž park proměnil "v pravé eldorádo potulných ženštin a jich průvodců".

Kromě prostituce se ve Stromovce dařilo i nelegálnímu prodeji alkoholu. "Zde ve zřízených dřevěných boudách, neoprávněně a bez jakékoliv koncese výčepnické, prodává se pivo, víno a kořalka." Byl to zkrátka pravý ráj pro představitele pražského podsvětí, kteří se tu "zdržují dlouho do noci, ano i do časného rána, hýří a pusté orgie své provádějí".

Národní listy se zároveň podivovaly, jak je možné, že správa Královské obory proti popisovaným živlům nijak nezasahovala. Byla snad uplácena ze zisků podsvětí?

"Podivení budí, že správa Královské obory k řádění tomuto mlčky přihlíží a že dovoluje, aby boudy ony na samé ohradní zdi Stromovky stavěny byly, kdež i dřevěné záchody při ohradní zdi byly zřízeny, bez jakéhokoliv povolení úředního. Rovněž nevysvětleno zůstává, proč c. k. okresní hejtmanství, vzdor všem nářkům a stížnostem na provozování neoprávněného a nepovoleného výčepu piva, vína a kořalky, nezakročuje."

Běda ženě, která tudy jíti musí!

Stoletý kurýr. Po prokliknutí se zobrazí jednotlivé díly seriálu Ivana Motýla.Večerní Stromovka rovnala se podle Národních listů kořalně nejnižšího řádu. "Běda opozdilému chodci, který s touto společností náhodou se potká, běda ženě nebo dívce, jež bez řádného průvodu kolem jíti musí."

Černá kronika pak ze Stromovky skutečně přinášela četné zprávy, které potvrzovaly, že park patřil na seznam zapovězených pražských míst. "V Královské oboře dostal se do rvačky 20letý lijec Václav Barcal s 30letým Josefem Knížkem, který bodl ho kapesním nožem do levé kyčle a způsobil mu těžké zranění."

Policie se však ani po těchto zprávách v Národních listech k zásahu ve Stromovce nerozhoupala k akci. Uniformovaní muži sice ve Stromovce stříleli 5. prosince 1911, ovšem to jen myslivci uspořádali hon na zajíce, kterých během dopoledne ulovili celkem pětadvacet.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ