Ruská policie postřílela 270 stávkujících zlatokopů

Domácí
22. 4. 2012 00:22
Zlatokopové na řece Leně.
Zlatokopové na řece Leně.

22. duben 1912: Zpravodajství o potopení Titaniku bylo sice stále nejčtenější částí novin, ovšem události konkuroval masakr v Rusku.

Do Prahy v pondělí 22. dubna 1912 konečně došly podrobnosti o již čtyři dny staré tragédii na rýžovištích zlata na ruské řece Leně.

Policejní sadista nechal střílet do davu

Oběti masakru na Leně. "Velké ztráty na životech byly způsobeny tím, že setnina vojska začala na průvod 2-3000 stávkujících, kteří se chtěli odebrati k budově správy, stříleti ze vzdálenosti 110 kroků a že lidé ubírající se vpředu, tlačeni lidmi za nimi, nemohli se vyhnouti," uvedla pondělní Národní politika. Počet obětí střelby a umačkaných osob se odhadoval až na 270.

"Nepokoje v rýžovištích zlata na řece Leně byly dle úředního sdělení způsobeny tím, že správa dala stávkový výbor zatknouti," uvedl dále pražský deník. Na řece Leně se stávkovalo již od počátku dubna a protestů se postupně zúčastnilo až 6 tisíc zlatokopů. Žádali zvýšení mezd o 30 procent, osmihodinovou pracovní dobu a lepší stravu.

Údajně 12. dubna 1912 pak náčelník policie v irkutské gubernii převzal telegram od ruského policejního ředitele. "Neprodleně dejte příkaz rotmistru Treščenkovi likvidovat stávkový výbor," stálo prý v něm. Treščenko byl vyhlášený sadistický policista, což dokázal již při likvidaci revoluce v roce 1905. Tento muž zatkl všechny vůdce stávky a následně vydal rozkaz ke střelbě do davu, který se snažil uvězněné osvobodit.

Praha fascinovaná Titanikem

Titanic uvězněný v ledu na dobové pohlednici.Více než o události v Rusku se ale Praha zajímala o zkázu Titaniku. Neutuchající zájem veřejnosti o neštěstí asi nejlépe vystihl komentátor Národní politiky v neděli 21. dubna 1912.

"Uplynul týden od děsného neštěstí, ale mozek ještě jako by byl ve varu a tělem dosud chvěje náraz hned první zprávou o té zkáze v nás způsobený. Válka kdesi zuří, povstání kdesi vzniká, pře sto dělníků jinde padá pod salvami vojska - ale mysl stále se otáčí jen tam, kde vidí ještě dnes čníti z moře také sice raněného, ale stále ještě děsivého ledovce, stojícího nad šachtou Titaniku se 1700 lidských těl. Titanic, Titanic, Titanic - zprávy stále o něm se hrnoucí čtou se neochabujícím úděsem, úvahy, glossy, reflexe se mluví a píší…," přemítal komentátor, proč potopení parníku tak fascinuje české suchozemce.  

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ