Skandál na patologii. Mrtvým kradli vlasy, měnili nebožtíky

Domácí
27. 7. 2011 14:36
Pohřeb v roce 1911. I tehdy se v patologických ústavech a v pohřebních službách děly věci nevídané.
Pohřeb v roce 1911. I tehdy se v patologických ústavech a v pohřebních službách děly věci nevídané.

27. červenec 1911: Za podívání se na mrtvé vybírali v pražském patologickém ústavu vstupné jako do muzea. Kšeftovali i s vlasy nebožtíků.

Skandální poměry v pražském patologickém ústavu odhalil deník Národní politika ve svém vydání z 27. července 1911. "Není žádnou tajností, že se v pathologickém ústavě vybírá za podívání na mrtvé jakési vstupné jako v panoptiku," uvedl deník.

Mrtvolu znova vykopali

Kdo leží v rakvi? K záměnám nebožtíků docházelo i před sto lety.V ústavu se odehrávaly i horší prohřešky. "Do ústavu byla přinesena ze všeobecné nemocnice mrtvá, která měla dle svědectví opatrovnic kliniky prof. dr. Wölflera nádherné a bohaté vlasy, ale v rakvi ležela dle udání dvou příbuzných bez vlasů," zjistil novinář Národní politiky.

Jiný skandální případ se stal v úterý 24. července 1911 a Národní politika ho vylíčila takto: "Co se stalo v ústavě v úterý, přesahuje všecky meze. V ústavě byly dvě mrtvoly. Jedna 82leté Anny Hřebíkové ze Smíchova, která zemřela ve všeobecné nemocnici a byla v ústavě ponechána, jestli se někdo postará o pohřeb. Druhá mrtvola byla tělo jistého majora. O Hřebíkovou se nikdo nestaral, a poněvadž v nynějších vedrech postupoval rozklad těla a vůkol se šířil nesnesitelný zápach, bylo telefonováno do obecního dvora, aby mrtvola byla vyvezena. Zřízenci tělo vzali a odvezli na olšanský hřbitov, kde mrtvola byla pohřbena do šachty. Ještě dopoledne přišli do ústavu zřízenci pohřebního ústavu a sháněli se po těle důstojníka. Tělo nebylo k nalezení, našli jen mrtvolu Hřebíkové. V pathologickém ústavu dostali přirozeně strach a napjali všecky síly, aby do hodiny pohřbu nastala náprava. Mrtvola majora byla na olšanském hřbitově opět vykopána a převezena do pathologie, odkud byla v úterý odpoledne slavnostním způsobem pohřbena, aniž by měl kdo potuchy, co předcházelo."

Stoletý šlendrián v pohřebnictví

Stoletý kurýr. Po prokliknutí se zobrazí jednotlivé díly seriálu Ivana Motýla.Šlendrián v tuzemském pohřebnictví tedy není jen novodobou záležitostí. Bohužel, jde už o stoletou tradici, která se projevila například i letos v půli července, když pohřební služba zaměnila dva nebožtíky při pohřbu ve Štítině na Opavsku. Pozůstalí zjistili až při obřadu, že v rakvi je jiný muž. Museli proto hodinu čekat, než pohřební služba přivezla správného zesnulého.

Podobný případ se odehrál loni v Přerově a v nedaleké obci Vlkoš. Na pohřbu čtyřiaosmdesáti­letého muže v Přerově zjistili příbuzní zemřelého při otevření rakve, že v ní leží někdo jiný Jejich nebožtík byl přitom pouhý den předtím pochován na hřbitově ve Vlkoši, aniž to truchlící rodina tušila. Krajská hygienická stanice v Olomouci musela nařídit exhumaci těla.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Decroix zvažuje, že by stát mohl přijímat darem i majetek nejasného původu

Domácí
11. 7. 2025

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025
ilustrační foto

Většina rybníků je v pořádku, ale někde už platí zákazy koupání

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ