Školy v šoku. Ministr posunul začátek prázdnin na 15. červenec

Domácí
4. 7. 2011 00:10
Žáci z roku 1911. Ministr je připravil o týden prázdnin.
Žáci z roku 1911. Ministr je připravil o týden prázdnin.

4. červenec 1911: Za "trapné" považují rodiče, školáci i studenti rozhodnutí ministra vyučování, jímž se počátek prázdnin posouvá na 15. červenec.

V roce 1910 skončily hlavní školní prázdniny 9. září a v roce 1911 měly další prázdniny začít 8. července. Na poslední chvíli však ministerstvo vyučování dvouměsíční volno o týden zkrátilo a začátek prázdnin byl ohlášen až na 15. červenec.

"Trapný rozruch působí v rodinách zpráva, že prázdniny začnou tentokráte až 15. července. Je s podivením, kterak ministerstvo, nejvyšší školní úřad, jehož prvou povinností je plnění litery zákona, samo zákonů nedbá," zkritizoval úřad deník Národní listy ve vydání z úterý 4. července 1911.

Děti připraveny o týden prázdna

Školní vyučování v roce 1911 trvalo do 15. července. "Školní rok dle zákona nemá míti více než 44 týdnů, letos jich bude 45, přidá se týden vyučování v nejhorším vedru," dodaly Národní listy. "Děti budou připraveny o týden prázdna, jehož nutně potřebují ke svému zdraví."

Národní listy odkázaly na slova spisovatele Svatopluka Čecha, který napsal: "Kdybych měl rozhodující vliv na školství naše, ustanovil bych jistě, aby velké prázdniny začínaly již o Velikonocích." List navrhoval, že nejlepším obdobím pro školní prázdniny by byl termín od 1. července do 31. srpna.

Jistý Dr. Panýrek však v konkurenčním deníku Národní politika navrhoval trochu odlišný termín. "Od polovice června do polovice srpna. Mládež by zastala kvetoucí přírodu, brčálové lučiny plné kvítí, vyhřáté lesy, teplou vodu ke koupání, kdežto nyní zastane vše téměř odkvetlé, trávníky spálené, později smutně se krátící dny a naposled studené noci, několikadenní deště a chladné mračné dny."

Okresní školní rada v Praze pak vydala protestní prohlášení, v němž o týden kratší prázdniny kritizovala mimo jiné takto: "Nové nařízení o hlavních prázdninách znamená proti dosavadnímu stavu značné zhoršení."

Do roku 1786 přitom hlavní prázdniny připadaly na září a říjen, aby děti mohly pomáhat při sklizni a zpracování úrody, císař Josef II. ovšem nařídil jejich přesun na letní měsíce. Tradice volna po celý červenec a srpen vznikla až za první republiky. 

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ