Trest smrti provazem za uškrcení milenky kapesníkem

Domácí
3. 12. 2010 14:45
Lesy v okolí Kothmaisslingu. Tady byla zavražděna Josefa Tomanová, vrah byl odsouzen k smrti 3. prosince 1910.
Lesy v okolí Kothmaisslingu. Tady byla zavražděna Josefa Tomanová, vrah byl odsouzen k smrti 3. prosince 1910.

3. a 4. prosinec 1910: K trestu smrti byl odsouzen soukromý úředník Václav Svoboda z Prahy. Těhotnou družku postřelil a posléze uškrtil kapesníkem v bavorských lesích.

Porotní soud v Praze rozhodl v sobotu 3. prosince 1910 o vině Václava Svobody, který svoji milenku v devátém měsíci těhotenství vylákal do bavorských lesů a tam zavraždil.

Obžalovaný však v průběhu třídenního procesu stále tvrdil, že v Bavorsku nikdy nebyl. Na základě mnoha svědectví byl z vraždy stejně usvědčen a odsouzen k trestu smrti provazem. Ten zřejmě nebyl vykonán, neboť císař František Josef I. drtivou většinu rozsudků smrti měnil na doživotní žalář. 

Zastřelená a uškrcená

Nádraží v Kothmaisslingu. Tady vrah Václav Svoboda vystoupil z vlaku i s obětí 3. dubna 1910. Neznámá mrtvola ženy byla nalezena 7. května 1910 u vesnice Kothmaissling v Bavorsku. "Mrtvola ležela v příkopě u silnice, krk byl zadrhnut kapesníkem, nedaleko ležel revolver, kabelka, hřeben a cop. Pitvou bylo zjištěno, že mrtvá žena byla v pokročilém stádiu těhotenství, že byla dvakráte střelena a pak uškrcena," uváděl obžalovací spis.

U ženy nebyl nalezen žádný identifikační průkaz, jen jedna fotografie. Po zdlouhavém pátrání důkladná německá policie zjistila, že na snímku je brašnář Jan Toman z pražských Vršovic, jenž se ale mezitím oběsil. Toman měl dceru Josefu, která sdílela společnou domácnost s jistým Václavem Svobodou. Josefa Tomanová však byla v Praze naposledy viděna 2. dubna 1910.

Z vraždy obviněný Svoboda se ale snažil porotě namluvit, že tentýž den v osm hodin večer našel doma na stole pod těžítkem vzkaz od své družky. Psala prý, že na čtrnáct dnů odjíždí. Údajně také Svobodovi ukradla 320 korun v hotovosti

Ve skutečnosti v té době Svoboda i s Tomanovou seděli v německém vlaku směrem na Norimberk. Oba pak uprostřed noci vystoupili v malé staničce Kothmaissling nedaleko bavorského Chamu.

Svědectví z Kothmaisslingu

Kothmaissling v Bavorsku kolem roku 1910. "Svědek Alois Schmeckenbecher, staniční mistr v Kothmaisslingu, stvrzuje, že dáma s pánem vystoupili z vlaku dne 3. dubna 1910 ráno ve 2 hodiny a 41 minut a kromě nich že nikdo jiný nepřijel. Bylo mu nápadno, že elegantně ošacení lidé na stanici této vystoupili; ohlížel se za nimi, když opouštěli stanici, ale kam šli, určitě neví. Skorem s určitostí může udati, že předložený mu dámský klobouk je týž, jaký viděl na oné dámě," uvádí se v zápisu ze soudního líčení.

Obžalovaný Svoboda však tvrdošíjně trval na tom, že hranice s Německem nikdy nepřekročil a na počátku dubna byl s Tomanovou na výletě v Českých Budějovicích, přičemž si pěšky vyšli na Hlubokou. Porota mu příliš nevěřila už proto, že tuto pětihodinovou túru by žena v devátém měsíci těhotenství zřejmě neušla. Matka zavražděné řekla soudu, že Svoboda se chtěl její dcery zbavit zřejmě právě proto, aby nemusel živit očekávané dítě. 

Střelil klečící a prosící?

Kothmaissling na staré katastrální mapě. Další svědkové, kteří do Prahy přijeli z Bavor, udali, že 3. dubna 1910 brzy ráno zaslechli z lesů za Kothmaisslingem střelné rány i naříkavý křik. Ze strachu v ta místa nikdo nešel, takže zavražděná Josefa Tomanová byla nalezena až 7. května.

Předseda soudu: "Jeden svědek nám sdělil, že slyšel z lesa kvílivý a bolestný hlas, po němž následovaly rány. Jest možno, že Tomanová před svým vrahem klečela, jej o život prosila a on že ji v odpověď střelil?"

Soudní znalec: "Ano, to se shoduje zcela s naším posudkem."

Předseda soudu: "Svobodo, co říkáte posudku znaleckému?"

Václav Svoboda. "Nic, já jsem to Tomanové neudělal." 

Podivné obecenstvo v soudní síni

Poroní síň pražského soudu. Tady byl 3. prosince 1910 vynesen rozsudek smrti nad Václavem Svobodou. "Rozsudek na Svobodu vynesený, ač pravděpodobně vykonán nebude, znamená výměru nejtěžšího a nejpotupnějšího trestu, k němuž lze obžalovaného odsouditi. Obžalovaný měl však do poslední chvíle možnost poskytnouti soudcům iniciativu, aby soudili nad ním mírněji. Kdyby se byl pod tíhou usvědčujících důkazů přiznal, že v Bavořích vůbec byl," komentoval soudní líčení deník Národní politika v nedělním vydání ze 4. prosince 1910.

Po vynesení rozsudku propukl odsouzený Václav Svoboda v hlasitý pláč. "Posluchačstvo vyslechlo ortel smrti s pocity smíšenými a část jeho počalo tropiti povyk. Jaké živly se v auditoriu tentokrát vyskytovaly, zjevno je z toho, že se z několika stran ozvaly nadávky porotě."   

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ