12. listopad 1910: Na Litvínovsku a Jáchymovsku napadl metr sněhu a vánice v oblasti zcela zničila telefonní síť. Chumelí i nad Prahou.
Před sto lety přijel svatý Martin opravdu na bílém koni. "Nade vše očekávání se přihnala nad Prahu chumelenice. Veliké vločky hustě se sypaly z oblohy," popisovala Národní politika večerní svatomartinské sněžení. Sněžilo i v sobotu 12. listopadu 1910.
Vesnice jsou úplně zaváté
Sníh v Praze se ovšem dlouho neudržel, teploměr ukazoval dva stupně nad nulou. Ve srovnání s rokem 1909 sněžilo v hlavním městě o šest dní dříve. Od svatého Martina až do konce listopadu 1910 také v Praze mírně mrzlo. Největší listopadový mráz dosáhl hodnoty minus pět stupňů Celsia.
12. listopadu 1910 sněžilo všude na sever od Prahy, nejvíce pak v Českém středohoří, které bylo před sto lety označováno pouze jako Rudohoří. Kraj zažíval skutečnou kalamitu. "Vesnice jsou úplně zaváté," informoval denní tisk. V okolí Horního Litvínova byla zcela zničena státní telefonní síť a činnost musela přerušit i elektrická centrála.
Málo informací z Rudohoří
"V Rudohoří leží sněhu na metr vysoko a doprava je znemožněna. Také škody v lesích jsou značné. Rovněž z Jáchymova dochází zpráva o sněhové bouři a vše je tam pokryto sněhem," přicházely do Prahy útržkovité informace o kalamitě. Telefonní vedení bylo strhané, silnice a koleje zaváté, takže spojení Českého středohoří s pražskými redakcemi českých i německých deníků bylo takřka nemožné.
Také horské stanice v Alpách ohlásily sněžení a první velké mrazy. Největší zima byla ohlášena ze Sonnblicku v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů. Tamní observatoř naměřila minus osmnáct stupňů.