V Praze se umírá na neštovice a venkov ničí kroupy

Domácí
9. 7. 2012 08:02
Poklidné letní dny Pražanů narušily zprávy o nové epidemii neštovic.
Poklidné letní dny Pražanů narušily zprávy o nové epidemii neštovic.

9. červenec 1912: Epidemie pravých neštovic v Praze a živelní pohromy na venkově. Takový byl počátek prázdnin.

Pravé neštovice v roce 1912 stále zabíjely, ačkoliv lékařské věda již sto let znala očkování proti této smrtelné nemoci. Počátek nové epidemie byl v Praze ohlášen v průběhu Všesokolského sletu na přelomu července a srpna.

"V době, kdy byly nejméně vítány, objevily se v Praze pravé neštovice. První případy byly seznány v Libni, když už práce na sletišti byly v největším chvatu a Praha činila přípravy k uvítání statisíců hostů," líčila Národní politika.

Jedinou zbraní je očkování

Stoletý kurýr. Po prokliknutí se zobrazí jednotlivé díly seriálu Ivana Motýla.První oběti si ale nemoc vzala až po skončení sletu, 9. července 1912 zemřelo i malé dítě. Takto o epidemii informovala Národní politika v úterý 10. července: "Ačkoliv dle lékařských sdělení probíhá epidemie neštovic u jednotlivých případů příznivě, zemřely již přece dvě osoby na neštoviční nákazu: jedna žena a včera jedno dítě."

A přitom stačilo, aby Pražané více využívali očkování. "Nechť tudíž každý pamětliv je vlastní bezpečnosti a nedbaje pošetilých výkladů různých fušerů, nechť poslechne lékařů a dá se včas očkovati," vyzýval tisk. V českých zemích však bylo očkování proti neštovicím zavedeno jako povinné až v roce 1919.

Pravé neštovice přitom v historii zavinily smrt mnoha osobnostní včetně vladařů. Mezi oběti patřil francouzský král Ludvík XV. či ruský car Petr II., který na neštovice zemřel ještě před svou korunovací. Onemocnění podlehl i rakouský císař Josef I., či princ Leopold Lotrinský, ženich Marie Terezie, jehož smrt způsobila, že se s Marií Terezií oženil jeho bratr František Lotrinský.

V roce 1892 zemřelo jen v Čechách na pravé neštovice 738 lidí. Zato v roce 1921 po plošném zavedení očkování už bylo jen pět obětí. Ne všude ve světě se ale tak rychle začalo s národním vakcinací a tak průběhu 20. století zahubila tato infekční nemoc až 500 milionů obyvatel planety.

Bystřice hlásí: Vše je zničeno!

Následky krupobití. Léto se na chvíli mění v zimu.Praha se bála neštovic, venkov trápily přívalové deště, krupobití a obrovské bouře. Tedy typické letní počasí, které však dnes mnohá média přisuzují globálnímu oteplování. Národní politika z 10. července 1912 například informovala o katastrofě v moravské Bystřici pod Hostýnem z předchozího dne. 

"V pravé poledne přihnala se strašná bouře s nevídaným krupobitím. Je to hotová katastrofa. Kroupy leží na poli, celý kraj vypadá jako v zimě. Není pamětníka, že by zde bylo řádilo tak hrozné krupobití. Vše je zničeno. Pohroma dovršena jest tím, že málokterý rolník jest zde proti krupobití pojištěn."

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ