Vltava vydala mrtvolu nešťastníka vyhozeného z práce

Domácí
16. 3. 2011 07:59
Most císaře Františka Josefa I., tady byla 16. března 1911 vylovena mrtvola Antonína Kejmara.
Most císaře Františka Josefa I., tady byla 16. března 1911 vylovena mrtvola Antonína Kejmara.

16. březen 1911: Teprve po dvou měsících bylo z Vltavy vyloveno tělo lakýrníka Antonína Kejmara, který kvůli práci skočil z Karlova mostu.

Mrtvola čtyřicetiletého lakýrníka Antonína Kejmara byla z Vltavy vylovena dopoledne 16. března 1911. "Ležela již velmi dlouho ve vodě a byla v pokročilém stadiu rozkladu. Tělo bylo odvezeno do ústavu pro soudní pitvu," informovaly pražské večerníky ještě týž den. Dle oděvu bylo bezpečně prokázáno, že jde právě o Kejmara, bytem na Malé Straně.

Propuštění po 21 letech

Karlův most, ze kterého 8. ledna 1911 skočil lakýrník Antonín Kejmar.Antonín Kejmar pracoval jednadvacet let ve smíchovské vagónce. Když mu bylo v lednu 1911 oznámeno, že bude ze strojíren propuštěn, začal uvažovat o sebevraždě. Podpora v nezaměstnanosti byla totiž před sto lety neznámým pojmem. Kdo přišel o práci, dostal se často do naprosto zoufalé situace.

V neděli 8. ledna 1911 v šest hodin ráno proto Kejmar oznámil manželce, že se jde utopit. "Před 7. hodinou ranní Kejmar vyskočil na Karlově mostě blíže Bruncvíkovy sochy na zábradlí a odtud se vrhl do Vltavy, v níž utonul," oznámil následně denní tisk.

Po více než dvou měsících jeho tělo vyplavalo u dnes již neexistujícího řetězového mostu císaře Františka Josefa I.. Most byl po druhé světové válce nahrazen železobetonovým Štefánikovým mostem.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ