8. říjen 1910: paulánský řeholník zavraždil bratra, aby mohl udržovat sexuální vztah se švagrovou. K tomu se přesně před sto lety přiznal mnich slavného kláštera v dnešní polské Čenstochové. "Jako příšerný román čtou se odhalení, která byla učiněna," líčil událost český tisk.
Veškeré liberální a hlavně socialistické deníky ve střední Evropě se příběhu vražedného mnicha věnovaly na titulních stranách. Jen katoličtí novináři v českých zemích o události taktně mlčeli, čímž si od sociálních demokratů vysloužili tento políček: "Hrozný zločin v čenstochovském klášteře jest klerikální žurnalistikou marně umlčován." Čenstochovská aféra nakonec stejně pošramotila pověst celé katolické církve.
Trup zabalil do rohože
Úkladný vrah se jmenoval Kacper Macoch (česká média o něm mylně psala jako o Maczochovi), klášterním jménem bratr Damazy. Zatčen byl 8. října 1910 na hlavním nádraží v Krakově, ačkoliv se snažil změnit podobu a mnišskou sutanu vyměnil za oblek venkovského kněze a obličej si zakryl brýlemi.
U mezinárodního vlaku ho čekal rakouský kriminalista dobře informovaný carskou policií (Čenstochová v roce 1910 patřila k Rusku, Krakov zase k Rakousku-Uhersku). Ruská kriminálka už totiž od července pátrala po vrahovi muže, jehož trup byl nalezen zabalený v rohoži, uložený do skříně a hozený do řeky. A stopy vedly právě k Macochovi do Čenstochové, jenže ten na příchod policie nečekal. Když však 7. října překračoval hranice Ruska, byl udán svědky, kteří s ním pili vodku a ukázali mu cestu do Rakouska-Uherska. Pak už stačilo čekat v Krakově u rychlíku, do něhož vrah nasedl.
Napřed rozřešení, pak zardoušení
K vraždě se Kacper Macoch alias bratr Damazy přiznal hned na nádraží a vzápětí vylíčil kriminalistům podrobnosti. "Přiznal, že s bratrem Václavem v noci ze 24. na 25. července ve své klášterní cele pustě popíjel a když ho opil, zasadil mu sekerou několik ran do hlavy. Když ubožák ještě sípal, udělil mu honem kněžské rozřešení a pak ho vlastníma rukama zardousil," reprodukoval jeho výpověď český tisk.
A sociálnědemokratické Právo lidu zázračný klášter v Čenstochové přejmenovalo na "peleš lotrovskou". Jak totiž vyplynulo z další výpovědi, Macoch zabíjel, aby mohl vést milostný život s Helenou Krzyzanowskou, s níž se stýkal již několik let. Milenka ale vedla nákladný život, takže Macoch počal rozkrádat majetek kláštera a mimo jiné z rámu slavného poutního obrazu Panny Marie vyloupal některé drahokamy. Aby svůj vztah zakryl před ostatními mnichy, provdal milenku za svého bratra Václava.
Jenže mezi formálními novomanželi to milostně zajiskřilo. Mnich se proto rozhodl bratra zabít a vdovu posléze ubytoval v klášteře, což bylo chápáno jako bohulibý čin. Když se našla skříň s mrtvolou Václava Macocha, milenci se napřed schovávali ve spleti varšavských uliček a brlohů, než se Macoch pokusil o útěk do ciziny. "Také žena zavražděného Václava Macocha, která je podezřelá ze spoluviny na vraždě svého manžela, byla zatčena v Miechově v ruském Polsku," informoval český tisk o dramatických událostech z 8. října 1910.